Katarzyna Bąkowska-Roszkowska (z lewej) z właścicielką Galerii Wiele Sztuki, Elą Kraszewską podczas przygotowywania wystawy artystki. Warszawa, kawiarnia artystyczna Fabryczna, 2024.
Katarzyna Bąkowska-Roszkowska urodziła się 28 lipca 1985 r. w Płocku, tam też obecnie mieszka i pracuje. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Dyplom obroniła w 2010 r. w Pracowni Malarstwa prof. Wiesława Szamborskiego; aneks do pracy dyplomowej zrealizowała w pracowni wiedzy o działaniach i strukturach wizualnych pod kierunkiem prof. Jacka Dyrzyńskiego. W 2013 r. rozpoczęła na macierzystej uczelni studia doktoranckie, które ukończyła w 2019 r. uzyskując tytuł doktora sztuki.
Od maja 2012 roku prowadzi w Płocku wraz z mężem autorską pracownię „Oficyna”, w której odbywają się m.in. zajęcia z rysunku i malarstwa.
Jest finalistką konkursu o Artystyczną Nagrodę Siemensa 2010 oraz laureatką nagrody Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 21. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych PROMOCJE 2011 w Legnicy.
Twórczość Katarzyny Bąkowskiej-Roszkowskiej stanowi intrygujące połączenie estetyki i głębokiej refleksji nad naturą ludzkiej egzystencji. Artystka, mistrzyni kontrastu, zaprasza nas w niezwykłą podróż do świata, gdzie granice między tym, co uważamy za piękne i odrażające, zacierają się
W jej obrazach często spotykamy się z wykorzystaniem symboliki zwierzęcej, ukazującej uniwersalne doświadczenia człowieka. Wybór owadów, często wzbudzających niechęć, jest świadomym zabiegiem. Przez pryzmat tych małych stworzeń, artystka ukazuje złożoność ludzkich emocji, relacji oraz dylematów.
Artystka umiejętnie łączy wizerunki owadów z idylliczną scenerią natury. Sielankowe pejzaże, malownicze jeziora i zachody słońca, stanowią tło dla intymnych scenek rodzajowych, w których owady uczestniczą w czynnościach typowych dla ludzi: odpoczywają, grillują kiełbaski, miło spędzają czas razem. Ten kontrast wzbudza zaskoczenie i skłania do refleksji nad naszą skłonnością do upraszczania rzeczywistości.
Jej obrazy to zachęta do spojrzenia na świat z innej perspektywy. Stawia tezę, że podział na “ładne” i “brzydkie” jest konstruktem kulturowym, a w rzeczywistości wszystko jest ze sobą powiązane i stanowi część złożonej całości. Jej obrazy to zaproszenie do odkrywania piękna w tym, co często uważamy za odpychające, oraz do doceniania różnorodności form życia na Ziemi.
Wybrane wyróżnienia i nagrody:
2011 Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 21. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE 2011, Galeria Sztuki, Legnica | 2010 finalistka konkursu o Artystyczną Nagrodę Siemensa 2010 | 2010 Laureatka nagrody europoseł Ewy Tomaszewskiej za najlepszą pracę dyplomową w 2010 roku
Wybrane wystawy indywidualne:
2024 kawiarnia artystyczna Fabryczna, Warszawa, Galeria Wiele Sztuki | 2019 Natura rzeczy, Europejskie Centrum Artystyczne im. F . Chopina, Sanniki | 2019 Cykliczność natury i rzeczy, Galeria Delfiiny, Warszawa | 2019 Cykliczność natury i rzeczy, Muzeum Mazowieckie w Płocku | 2017 Nieoczywiste, Galeria COEK Studio, Ciechanów | 2016 Nieoczywiste, Muzeum Mazowieckie w Płocku | 2015 Do odbioru, Galeria Kazamaty, Warszawa | 2013 Niewygodna Obecność, Galeria Sztuki w Legnicy | 2011 21. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE 2011, Galeria Sztuki, Legnica.
Wybrane wystawy zbiorowe:
2018 Nabytki, Galeria Sztuki, Płock | 2017 Dywergencje, Galeria Lufcik, Warszawa |
2017 – Young Polish Artists from Mazovia in Brussels, Parlament Europejski, Bruksela, Belgia | 2016 10. Triennale Małych Form Malarskich, Galeria Sztuki Wozownia, Toruń | 2016 Potok Sztuki, I Pomorskie Biennale Sztuki Młodych, Galeria Centrum, Sopot | 2016 Doktoranci Pracowni Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych ASP w Warszawie, Galeria Młodych Twórców, Warszawa
Jeżeli jesteś zainteresowany twórczością tej artystki i szukasz jej innych prac, skontaktuj się z nami telefonicznie: +48 696 893 611, lub napisz na adres: sklep@galeriawielesztuki.eu