Allen Mack- Don Kichote, który pojawił się z motyką na słońce

9 000,00 

Praca z cyklu POLSKOŚĆ

Technika: olej na płótnie   Wymiary: 100 cm x 130 cm (szer. x wys.)   Rok: 2021

Pomnik pisarza M. Cervantesa w Sewilli oraz tytułowa strona pierwszego wydania jego słynnej powieści z 1695 roku.

Oryginalne obrazy i rysunki dostępne w ofercie Galerii Wiele Sztuki są pracami wykonanymi przez artystów tylko w jednym egzemplarzu. Do każdego sprzedanego dzieła wystawiamy Certyfikat Autentyczności.

Galeria Wiele Sztuki specjalizuje się w wyszukiwaniu i promowaniu najbardziej uzdolnionych młodych artystów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych. W Galerii prezentowane są także prace profesorów i wykładowców akademickich oraz innych, uznanych polskich i zagranicznych twórców.

Jeżeli jesteś zainteresowany twórczością tego artysty i szukasz jego innych prac, skontaktuj się z nami: sklep@galeriawielesztuki.eu, lub zadzwoń: tel. kom. +48 696 893 611

1 w magazynie

O obrazie: 

Najbardziej znany epizod z życia Don Kichota to jego walka z wiatrakami – rycerz wierzy, że są to giganci i nawet gdy staje twarzą w twarz z faktami, nie chce zaakceptować, że może się mylić. Absurdalność tej sytuacji zachęca czytelnika do zastanowienia się, jak śmieszne jest ignorowanie prawdy przez innych, nawet jeśli przedstawia się im niezaprzeczalne fakty; zwrot „walka z wiatrakami” wszedł jako popularne przysłowie do wielu języków na całym świecie.

Bohater powieści Cervantesa stał się w masowej kulturze postacią symboliczną, chociaż w różnych okresach historycznych postrzegano postać Don Kichota inaczej i zmieniała się jej percepcja. Według obecnie najbardziej popularnej interpretacji uważa się go za idealistę nieliczącego się z rzeczywistością, marzyciela, który pragnie naprawiać świat, choć inni z niego szydzą.

Umieszczenie w tle konnego portretu błędnego rycerza sylwetki znanego w naszym kraju budynku, położnego przy ulicy Wiejskiej 4/6/8 w Warszawie dodaje jeszcze kilka nowych, interesujących  wymiarów do tego katalogu symboli i interpretacji.    

Ciekawostka: Autor powieści  Przemyślny szlachcic Don Kichote z  Manczy, Miguel de Cervantes był hiszpańskim pisarzem renesansowym i szlachcicem pochodzącym ze zubożałej, ale znanej rodziny. W młodości został skazany przez sąd za udział w nielegalnym pojedynku i musiał uciekać z Madrytu. Trafił do Neapolu, gdzie zaciągnął się do armii. Brał udział w bitwie pod Lepanto, gdzie wykazał się odwagą i poświęceniem: został dwukrotnie ranny i w wyniku odniesionych obrażeń trwale stracił władzę w lewej ręce. W drodze powrotnej do Hiszpanii, został pojmany przez berberyjskich piratów i spędził w niewoli 5 lat, zanim rodzina nie uzbierała pieniędzy na okup. Po uwolnieniu próbował bezskutecznie uzyskać jakąś posadę na dworze króla Hiszpanii, Filipa II. Próbował też cały czas swoich sił jako pisarz, jednak z marnym skutkiem. W końcu otrzymał urząd komisarza do spraw zaopatrzenia Wielkiej Armady i następnie poborcy podatkowego, jednak problemy z bilansowaniem ksiąg zaprowadziły go do więzienia. Najprawdopodobniej siedząc w celi powziął zamiar napisania powieści o szalonym szlachcicu z La Manczy. Sprzedał jednak za szybko prawa do druku tego dzieła i późniejsza sława książki nie przyniosła już jej autorowi żadnych korzyści materialnych. Umarł w wieku 69 lat, po raczej trudnym życiu pełnym pechowych zbiegów okoliczności i niedostatku: smutną puentą tej historii  jest fakt, że został pochowany bez nagrobka i nawet żadnego napisu na grobie. Można gorzko podsumować, że autor żył życiem swojego głównego bohatera…

Cykl Polskość

 W tych obrazach Mack przekazuje komentarz do tego, co widzi za oknem –  mówi o zagubieniu, rozdarciu i zdezorientowaniu. Te prace wyrażają niezgodę i potrzeby jego pokolenia: rówieśników, wrażliwych i potrzebujący uczuć, młodzieńczych emocji, a jednocześnie bezwzględnie wplątywanych w światopoglądowe walki.

Jego obrazy są głęboko osadzone w kontekście politycznym, ekonomicznym, i światopoglądowym. Wyrażają wszystkie te aspekty, w których pełno jest absurdów, paradoksów związanych z poczuciem bycia Polakiem, z tożsamością narodową.

Jednocześnie jako artysta nie ocenia niczego, bo – jak mówi –  nie ma ku temu wystarczających kompetencji. Przez swoją twórczość komentuje i wyraża obawy. Rejestruje uchwycone kadry, które mogą mieć jakieś znaczenie, wywołać jakieś refleksje, zbliżyć się do jakichś rozwiązań poprzez zadanie pytań.

O artyście: Allen Mack (pseudonim artystyczny)

Studiuje malarstwo (IV rok) na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i jednocześnie na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Różnorodność charakterów tych dwóch uczelni pozwala mu na uzyskanie szerszej perspektywy artystycznej i warsztatowej. Od 2019 jest członkiem i współzałożycielem kolektywu artystycznego MZS Młodzi Zdolni Seksowni oraz współzałożycielem Galerii Piec w Poznaniu.

Wśród polskich i zachodnich kolekcjonerów stale rośnie zainteresowanie jego osobą i twórczością. Jednak on sam nie bardzo chce sprzedawać swoich obrazów. Ciągle je ogląda, analizuje i jak sam mówi, nie chce się na razie pozbywać swoich prac. Jeszcze się z tym nie oswoił, jest do nich zbyt przywiązany. Nie chce i nie maluje codziennie – pozwala mu to na złapać dystansu i stwarza przestrzeń do myślenia nad konceptem.

Wybrane wystawy indywidualne:

2019 „EIGHTEEN” – Galeria Piec, Poznań   |   2021 Galeria Okno UAP, Poznań   |   2021 Galeria Okno UAP, Poznań   |   2022 „MAM21” – Galeria Piec, Poznań   |   2022 „The New World Disorder” – RDK Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie, Warszawa   |   2022 „House of Demons” – La Recyclerie, Paryż  |   2022 Galeria Wiele Sztuki, Kawiarnia Galeria Fabryczna, Warszawa.

Nie jesteś pewien, czy obraz pasuje do Twojego wnętrza? Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wysiała praca a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu. Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę

Kolor

Biele i szarości, Brązy i odcienie żółci, Brudny niebieski, Niebieski, Zielony

Wielkość

100 cm na 130 cm

Rama / Frame

Bez ramy / No frame

Technika

Olej na płótnie

Styl

Sztuka współczesna. Symbolizm.

Temat

Portert na koniu

Updating…
  • Brak produktów w koszyku.