O obrazie:
“Za firanką” to seria trzech niewielkich, intymnych obrazów o wymiarach 40×30 cm, wykonanych w technice olejnej na płótnie lnianym. Obrazy, mimo swoich niedużych rozmiarów, emanują głębią i subtelnością, zapraszając widza do kontemplacji.
Temat i kompozycja: tematem serii są trzy impresje artystki na temat widoku okna, przesłoniętego wzorzystą firanką. Artystka skupiła się na oddaniu wrażenia ruchu i lekkości materiału, który porusza się na wietrze. Widoczne są fragmenty koronki, które tworzą dynamiczne, płynne linie na powierzchni obrazu. Firanka pełni rolę swoistego kadru, przez który widzimy fragment rzeczywistości zewnętrznej. Można ją porównać do okna w aparacie fotograficznym, które wycina konkretny fragment przestrzeni.
Pierwszy plan zajmuje wzorzysta tkanina, która częściowo zasłania tło. Na parapecie, za firanką, dostrzegamy rozmyte kształty przedmiotów, na które pada światło. Kompozycja jest skoncentrowana na centralnym motywie okna i firany, a pozostałe elementy obrazu stanowią tło i dopełnienie całości.
Technika i materiał: Obrazy zostały namalowane przy użyciu techniki impastu, co nadaje im charakterystyczną fakturę. Gruba warstwa farby pozwala artystce na uzyskanie efektu trójwymiarowości i podkreślenie dynamicznego ruchu firanki. Płótno lniane dodaje obrazom ciepła i naturalności.
Wykorzystanie szablonu, własnoręcznie wykonanego i wyciętego, do stworzenia na płótnie wzoru firanki świadczy o precyzji i przemyśleniu kompozycji. Podobny zabieg artystka zastosowała przy pracy nad obrazem „Zjawisko”, również dostępnym w naszej Galerii Wiele Sztuki. Link do obraz znajduje się tutaj: Obraz Bożeny Paluch “Zjawisko”.
Światło i kolorystyka: światło odgrywa w tych kompozycjach kluczową rolę. Padając na zgromadzone na parapecie przedmioty, tworzy delikatne refleksy i cienie, które nadają obrazowi głębię i przestrzenność. Kolorystyka jest stonowana i harmonijna. W palecie barw dominują kolory ciepłe: żółcie, brązy i szarości, które tworzą przytulną atmosferę. Kontrast między jasnymi i ciemnymi partiami obrazu podkreśla trójwymiarowość kompozycji.
Seria “Za firanką” to intymne i pełne subtelności obrazy, które zachwycają precyzją wykonania i subtelnością kolorystyki. Artystka z wielką wrażliwością uchwyciła chwile, tworząc dzieła, które uruchamiają wyobraźnię i zapraszają do własnej interpretacji. Obrazy te są dowodem na to, że nawet najprostsze przedmioty codziennego użytku mogą stać się inspiracją dla artysty i wzruszać odbiorcę.
Podsumowanie: obrazy z tej serii zapraszają do refleksji nad codziennością i prostymi przyjemnościami. Firana, jako element oddzielający wnętrze od zewnętrznego świata, może symbolizować granicę między tym, co znane, a tym, co nieznane. Ruch firanki może być interpretowany jako symbol upływu czasu i przemijania. Rozmyte kształty na parapecie mogą być odczytane jako metafora wspomnień lub marzeń.
O technice: malarstwo olejne
Różnego rodzaju farby olejne były wykorzystywane w zastosowaniach artystycznych i użytkowych (np. do malowania, konserwacji i zdobienia drewnianych elementów budynków, ścian czy łodzi) od tysiącleci. W malarstwie europejskim spopularyzował je w XV wieku niderlandzki malarz Jan van Eyck, który (prawdopodobnie) razem ze swoim bratem Hubertem opracował recepturę farb wytwarzanych z oleju lnianego i pigmentu. Co ciekawe, formuła ta praktycznie bez większych zmian jest wykorzystywana do tej pory.
W świecie zachodniej cywilizacji stosowanie farb olejnych do dzisiaj uważa się za wyraz klasycznej dyscypliny malarskiej na najwyższym poziomie. Z pewnością to podejście jest w dużym stopniu podyktowane specyficznym sentymentem i uznaniem dla wielowiekowej tradycji i wspaniałych dzieł najlepszych malarzy naszego kręgu kulturowego, wykonanych w tej właśnie technice. Jednak należy pamiętać o tym, że o jakości obrazu stanowią przede wszystkim jego obiektywne wartości artystyczne i talent malarza, a w mniejszym zaś stopniu użyty przez niego materiał.
Farba olejna oferuje niezwykły potencjał różnorodnych środków wyrazu artystycznego: od gęstości i bogactwa koloru, poprzez szeroką rozpiętość uzyskiwanych barw aż po możliwość oddania najdrobniejszych detali i szczegółów kompozycji. Można przy jej pomocy uzyskać głębokie efekty fakturowe (tzw. technika impasto), lub powierzchnie płaskie, wykonane laserunkiem, o gładkości i połysku porcelany. Właściwości farb olejnych umożliwiają precyzyjne komponowanie przejść tonalnych pomiędzy kolorami, a w razie potrzeby można wielokrotnie poprawiać kompozycję przez wytarcie farby i przemalowanie danego fragmentu obrazu.
Obrazy wykonane olejem na płótnie są niezwykle trwałe (pod warunkiem ich odpowiedniego zabezpieczenia werniksem), oraz wyróżniają się swoimi wartościami kolorystycznymi, które zachowują przez długie lata. Nasycone świetlistymi barwami, przyciągają uwagę i tworzą niepowtarzalne efekty wizualne.
O artystce:
Bożena Paluch urodziła się w 2001r. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im Piotra Potworowskiego w Poznaniu. Obecnie jest studentką IV roku malarstwa na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Od początku studiów jest związana z VIII Pracownią Malarstwa prowadzoną przez prof. Wojciecha Gorączniaka oraz dr Monikę Shaded.
Stypendystka Rektora UAP za rok 2021/2022. Finalistka Open Callu Uitgestald-2, Poznań 2023 (Open Call to niekomercyjny, cykliczny projekt, organizowany przez MAD Art Gallery. Konkurs ma na celu wspieranie lub odkrywanie lokalnych artystów z Wielkopolski oraz ukazanie ich bogactwa i różnorodności). W jej pracach widać bezpośrednią inspirację motywami z rzeczywistości, przetworzonej w stronę półabstrakcyjnych impresji nasyconych harmonią kolorów, kształtów i proporcji. Wyrazisty, czysty malarski gest jest dla niej równie ważny; stąd często podkreśla ekspresję sceny za pomocą grubych, impastowych warstw farby kładzionej na płótno. Te środki artystycznego wyrazu są świadectwem wrażliwego przeżywania i interpretowania rzeczywistości.
Więcej o tej młodej poznańskiej malarce przeczytasz tutaj.
Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu. Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę