O produkcie:
Filiżanka z serii „Książę” – arcydzieło porcelany użytkowej. Zanurz się w świecie elegancji i wyrafinowania dzięki naszej wyjątkowej filiżance z serii „Książę”. Ten niezwykły przedmiot to kwintesencja luksusu i doskonałego smaku.
Perfekcja w każdym detalu. Filiżanka o pojemności 220 ml została wykonana z najwyższej jakości porcelany i zdobiona 24-karatowym złotem, które nadaje jej niezwykłego blasku. Głęboka czerń porcelany kontrastuje z intensywnym złotem, tworząc harmonijną kompozycję. Złocenia, precyzyjnie wykonane ręcznie, zdobią zarówno wnętrze filiżanki, jak i jej uchwyt, podkreślając jej wyjątkowy charakter.
Talerzyk – dopełnienie elegancji. Do filiżanki dołączony jest talerzyk wykonany z matowej, czarnej porcelany. Jego powierzchnia delikatnie przełamana jest subtelnymi złotymi kroplami, które układają się przy krawędzi. Talerzyk nie tylko pełni funkcję praktyczną, ale także stanowi doskonałe uzupełnienie filiżanki, tworząc spójną całość.
Sztuka delektowania się smakiem. Picie herbaty z filiżanki z serii „Książę” to nie tylko zaspokojenie pragnienia, ale także niezapomniane doznanie estetyczne. Elegancki design filiżanki wpływa na nasze zmysły, potęgując przyjemność płynącą z picia ulubionego napoju. Złote zdobienia dodają tej małej ceremonii wyjątkowego klimatu, a delikatna porcelana sprawia, że napój dłużej utrzymuje odpowiednią temperaturę.
Ciekawostka: W Maroko herbata jest przygotowywana w specjalnym imbryku i podawana w małych szklankach. Do herbaty dodaje się miętę i cukier, a napar jest zalewany z dużej wysokości, aby uzyskać piankę.
Wskazówki dotyczące pielęgnacji:
Chociaż porcelana jest trwała, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Należy unikać nagłych zmian temperatury oraz stosowania agresywnych środków czyszczących. W związku z elementami złoconymi, nie zalecamy mycia w zmywarce. Polecamy ręczne mycie pod ciepłą, bieżącą wodą przy użyciu łagodnych detergentów i miękkiej gąbki lub szmatki. Wycierać przy pomocy ściereczki z miękkiej bawełny. Odpowiednia pielęgnacja i używanie produktu pozwoli się cieszyć nim przez wiele lat.
O technice: tworzenie ceramiki na kole garncarskim:
Proces powstawania porcelany na kole garncarskim to fascynująca podróż od kawałka gliny do eleganckiego przedmiotu codziennego użytku. Zaczyna się od przygotowania odpowiedniej gliny, która następnie jest umieszczana na obracającym się kole. Ręce garncarza-artysty, wprawne w ruchu, nadają glinie pożądany kształt. Proces ten wymaga precyzji, wyczucia i doświadczenia. Po uformowaniu, naczynie jest suszone, a następnie wypalane w wysokiej temperaturze. Prezentowane w naszej galerii, pięknie wykonane filiżanki są wypalane aż trzykrotnie:
- Wypał 1 w temperaturze 1060 °C. Po pierwszym wypale porcelana jest szkliwiona i przechodzi do drugiego wypału;
- Wypał 2 ma temperaturę 1250 °C. Po tym etapie porcelana jest przygotowana do złocenia;
- Wypał 3 odbywa się w temperaturze 820 °C. Efektem tego etapu jest pięknie wybłyszczona powierzchnia, pokryta złotem 24ct.
Po trzecim wypale, filiżanka jest jeszcze dodatkowo polerowana. Cały proces wytwarzania trwa od 2 do 3 tygodni.
O artystce:
Magdalena Konior jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W roku 1999 obroniła prace dyplomową w pracowni rzeźby profesora Jerzego Nowakowskiego. Po ukończeniu edukacji, przez kolejne 20 lat skupiła się na tematach związanych z projektowaniem wnętrz.
Od 2019 powróciła do swojego powołania i zajęła się rzeźbiarstwem oraz wytwarzaniem artystycznej, ręcznie wyrabianej porcelany. W jej warszawskiej pracowni powstają przepiękne, filigranowe filiżanki, naczynia, cukiernice, łyżeczki, kubki i inne dodatki. każda forma rzeźbiona przez nią jest unikatowa. Każde naczynie cechuje inna faktura, kształt czy transparentność. Więcej o artystce przeczytasz tutaj.