O obrazie:
Obraz “Bolooming 7” pochodzący z cyklu Blooming, ma prostokątne pole obrazowe w układzie horyzontalnym, o bokach 90 cm na 80 cm. Praca nie jest oprawiona, na froncie płótna w jego w prawym dolnym rogu znajduje się sygnatura malarki oraz rok powstania obrazu.
Obraz przedstawia realistyczną kompozycję z dominującym motywem trzech dużych, różowych kwiatów peonii wyeksponowanych na ciemnym tle. Kwiaty wypełniają praktycznie cały kadr i zostały ukazane z bliska, co sprawia, że możemy się dobrze przyjrzeć ich budowie: delikatnym płatkom, żyłkowaniu oraz pręcikom. Płatki kwiatów charakteryzują się subtelnymi przejściami tonalnymi od jasnego różu do głębokiej czerwieni, a ich powierzchnia jest delikatnie pomarszczona, co nadaje kompozycji realizmu i ekspresji.
Artystka posługuje się realistyczną techniką malarską, wiernie oddając szczegóły. Wykorzystuje światłocień do podkreślenia trójwymiarowości płatków i wydobycia faktury kwiatów. Paleta obrazu jest stonowana ale jednocześnie kontrastowa; zdominowana przez odcienie różu i czerni, co nadaje kompozycji elegancji i wyrafinowania.
Obraz może być interpretowany jako metafora życia i przemijania. Kwiaty peonii, będące symbolem piękna i kruchości, uosabiają cykl życia – od kwitnienia do więdnięcia. Ciemne, prawie czarne tło z jednej strony może symbolizować pustkę i nicość, a z drugiej – podkreślać nietrwałość piękna. Interpretacja dzieła może również uwzględniać celebrację natury i jej uroku.
Prezentowany obraz Magdaleny Purol to piękne i realistyczne dzieło sztuki, które zachwyca swoją subtelnością i elegancją. Obraz stanowić może interesującą propozycję dla miłośników sztuki realistycznej i kwiatowej.
O technice:
Żywice i farby akrylowe zostały wynalezione i opatentowane w Niemczech na początku lat 30-tych XX wieku. Spoiwem w tych farbach są żywice poliakrylowe, w których są zawieszone cząstki pigmentu. Oprócz substancji barwiących, akryle malarskie mogą zawierać również różne substancje dodatkowe zmieniające ich lepkość i szybkość wysychania (np. gumę arabską).
Farbami akrylowymi można malować na praktycznie każdym rodzaju podobrazia, nawet na szkle, dlatego są szczególnie popularne wśród twórców street-artowych. W zastosowaniach artystycznych mogą być kładzione grubo (impast) tak jak farby olejne lub laserunkowo, cienko przezroczystymi warstwami. Malarstwo akrylowe jest alternatywą dla malarstwa olejnego, jednak dla wzmocnienia efektów fakturowych i kolorystycznych malarze często łączą obie te techniki.
Główną praktyczną różnicą między większością farb akrylowych i olejnych jest czas schnięcia. Oleje dają więcej czasu na mieszanie kolorów i równomierne nakładanie poszczególnych warstw farby przy technice laserunkowej. Ten „wolnoschnący aspekt” oleju może być postrzegany jako zaleta niektórych technik, ale utrudnia artyście próbującemu szybko pracować. Z kolei szybkie odparowywanie wody z warstw farb akrylowej można spowolnić, stosując różne dodatki na bazie glikolu lub gliceryny, które opóźniają wysychanie.
O artystce:
Magdalena Purol urodziła się w 1982 roku. Jest absolwentką wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, tworzy i mieszka na poznańskim Łazarzu. Architektem wnętrz jest z wykształcenia, a projektantką i malarką z wyboru. W swoim malarstwie posługuje się zdecydowanym kolorem, łącząc rysunek z plamami malarskich elementów i odważnie kładąc kolor na płótnie. Pracuje głównie w technice akrylowej. Pragnie, aby jej obrazy zatrzymywały i prowokowały widza do choćby krótkiej chwili refleksji nad wielkim pięknem natury, tak dziś często w naszym szalonym tempie życia niezauważanym lub branym za oczywistość.
Jej obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju, ale również za granicą m.in. w USA, we Francji i w Niemczech. Pasują do wielu wnętrz, są trochę astronomiczne i nieco matematyczne, a chociaż wydają się proste w kompozycji mają w sobie jakąś mocną, pozytywną energię.
W naszej Galerii Wiele Sztuki dostępne są obrazy artystki z trzech cykli: Blooming, Big Blue i Urban Jungle.
Więcej o artystce przeczytasz tutaj.
Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu. Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę