O obrazie:
Jest to kolejny obraz pochodzący z cyklu „Urban Jungle”. Namalowana w 2022 roku praca ma pole obrazowe w kształcie kwadratu o boku 100 cm. Praca nie jest oprawiona, w prawym dolnym rogu płótna widnieje sygnatura malarki i rok powstania obrazu.
Obraz przedstawia zbliżenie na liście tropikalnych pnączy o nazwie monstera. Liście są duże, błyszczące i ciemnozielone; wypełniają szczelnie cały kadr obrazu. Charakteryzują się charakterystycznymi otworami i nieregularnymi brzegami.
Malarka zastosowała realistyczną technikę malowania, starannie oddając detale anatomiczne liści, takie jak nerwy, żyłki i perforacje. Kolorystyka jest bogata i zróżnicowana, z dominującym odcieniem ciemnej zieleni. Widoczne są również subtelne akcenty żółci i brązu, które podkreślają naturalny wygląd liści.
Światłocień jest umiejętnie wykorzystany do podkreślenia trójwymiarowości przedstawienia. Obraz można interpretować na różne sposoby: jako studium botaniczne, ukazujące piękno i wyjątkowość liści monstera, lub jako metaforę życia, z jego kruchością i przemijaniem.
Praca emanuje bujnym i energicznym nastrojem, kojarzącym się z naturą, życiem i wzrostem. Realistyczne przedstawienie liści, dynamiczna kompozycja, umiejętne wykorzystanie światłocienia i bogata kolorystyka przyczyniają się do stworzenia efektu wizualnego, który pobudza zmysły i wzbudza pozytywne emocje.
To ciekawy i wartościowy obraz, który łączy w sobie realizm przedstawienia z bogatą symboliką. Jest to dzieło sztuki, które może wzbudzić refleksję i zachwycić swoim pięknem.
O technice:
Żywica akrylowa została wynaleziona przez niemieckiego chemika Otto Karla Röhma na początku lat 30-tych XX wieku. Już w 1934 roku niemiecka firma chemiczna BASF opracowała pierwszą nadającą się do użytku dyspersję akrylową (mieszaninę wody i cząsteczek żywicy akrylowej), która została opatentowana przez firmę Röhm and Haas. Ta syntetyczna farba łączyła niektóre właściwości klasycznej farby olejnej i akwareli.
Pierwsze zastosowania nowego produktu nie miały jednak wiele wspólnego ze sztuką; wykorzystywano go głównie do zabezpieczania różnych elementów konstrukcyjnych i części budynków narażonych na wilgoć i zasolenie. W latach 1946-1949 amerykański artysta, przedsiębiorca i kolekcjoner sztuki Leonardem Bocour wraz ze swoim bratankiem Samem Goldenem wynaleźli roztworową farbę akrylową pod marką Magna, produkowaną na bazie benzyny lakowej. Sprzedawali są w swoim sklepie przy 15 Ulicy na Manhattanie takim artystom, jak światowej sławy malarze Willem de Kooning, Jackson Pollock czy Helen Frankenhalter.
W latach 60-tych zostały wprowadzone do sprzedaży farby akrylowe produkowane na bazie wody. Malarze mogli więc modyfikować wygląd, twardość, elastyczność, teksturę i inne właściwości powierzchni farby akrylowej, używając różnych specjalistycznych dodatków lub po prostu dodając do niej wodę.
Farby akrylowe mają też zdolność do wiązania się z wieloma różnymi powierzchniami; można je stosować nie tylko na tradycyjnym płótnie, ale też na papierze, betonie, plastyku, szkle i wielu innych materiałach. Z tego też powodu są bardzo często stosowane przez artystów działających w domenie street-artu lub posługujących się techniką graffiti. Farby arylowe są również powszechnie stosowane w modelarstwie. Podobnie jak w przypadku malarstwa olejnego, gotowy obraz akrylowy pokrywa się izolacyjną warstwą usuwalnego werniksu w celu ochrony i zabezpieczenia farby przed kurzem, promieniowaniem UV czy zarysowaniami.
O artystce:
Magdalena Purol urodziła się w 1982 roku. Jest absolwentką wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, tworzy i mieszka na poznańskim Łazarzu. Architektem wnętrz jest z wykształcenia, a projektantką i malarką z wyboru. W swoim malarstwie posługuje się zdecydowanym kolorem, łącząc rysunek z plamami malarskich elementów i odważnie kładąc kolor na płótnie. Tworzy w nurcie realizmu, pracuje głównie w technice akrylowej. Pragnie, aby jej obrazy zatrzymywały i prowokowały widza do choćby krótkiej chwili refleksji nad wielkim pięknem natury, tak dziś często w naszym szalonym tempie życia niezauważanym lub branym za oczywistość. W swojej twórczości często skupia się na motywach natury, ukazując piękno otaczającego ją świata.
Jej obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju, ale również za granicą m.in. w USA, we Francji i w Niemczech. Pasują do wielu wnętrz, są trochę astronomiczne i nieco matematyczne, a chociaż wydają się proste w kompozycji mają w sobie jakąś mocną, pozytywną energię.
W naszej Galerii Wiele Sztuki dostępne są obrazy artystki z trzech cykli: Blooming, Big Blue i Urban Jungle.
Więcej o artystce przeczytasz tutaj.
Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu. Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę