O obrazie:
Portrety zwierząt nadają się do wnętrz utrzymanych w różnym klimacie, ale niezależnie od tego, w jaki pomieszczeniu znajdzie się ten obraz, nie da się obok niego przejść obojętnie i zawsze przyciągnie naszą uwagę.
W naszej galerii Wiele Sztuki prezentujemy jeszcze wiele namalowanych w różnych stylach, pięknych i inspirujących obrazów przedstawiających zwierzęta, jak również rzeźby Mai Pućko. Znajdziesz je wszystkie tutaj: portrety i rzeźby zwierząt w Galerii Wiele Sztuki
Ciekawostka: w 2017 w trudno dostępnej, wapiennej jaskini Leang Tedongne na indonezyjskiej wyspie Celebes archeolodzy z australijskiego Griffith University odkryli liczące ponad 45,5 tys. lat malowidło przedstawiające dziką świnię naturalnych rozmiarów. Duży, liczący 136 cm długości i 54 cm wysokości obraz został wykonany czerwonym pigmentem z ochry i przedstawia prawdopodobnie świnię celebeską. Ten gatunek świni był najczęściej przedstawianym zwierzęciem w sztuce naskalnej epoki lodowcowej na wyspie, co sugeruje, że od dawna były cenione zarówno jako pożywienie, jak i centrum twórczego myślenia i artystycznej ekspresji. Obraz świni z Celebes jest najstarszym odkrytym do tej pory obrazem naskalnym przedstawiającym zwierzę.
O technice:
Malarstwo olejne to sztuka tworzenia obrazów przy pomocy farb będących mieszaniną różnych pigmentów (barwników) z rafinowanymi olejami: lnianym, orzechowym lub makowym.
W Europie początkiem dominacji tej techniki malarskiej jest wiek XV. Uważa się że wynalazcą, a przynajmniej najbardziej znanym propagatorem malarstwa olejnego był niderlandzki artysta Jan van Eyck (1390 – 1441), który uchodzi również za twórcę nowożytnego malarstwa portretowego i prekursora wczesnego renesansu. Van Eyck potrafił wykazać i skutecznie wykorzystać właściwości farb olejnych, takie jak rozpiętość i bogactwo uzyskiwanych kolorów czy też możliwość oddania drobnych, delikatnych szczegółów kompozycji. Pomimo pojawienia się w XX w. zupełnie nowych, syntetycznych farb akrylowych, obrazy olejne do tej pory są uważane za kwintesencję sztuki malarskiej w najbardziej klasycznym jej wydaniu.
O artystce:
Barbara Kuchnowska jest absolwentką gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych – w czerwcu 2023 roku obroniła pacę dyplomową z wynikiem celującym na Wydziale Malarstwa w pracowni Prof. Macieja Świeszewskiego.
Dwukrotna Stypendystka Rektora dla najlepszych studentów. Laureatka IV edycji prestiżowego Ogólnopolskiego Konkursu Studenckiego im. Wojciecha Fangora w 2022 r. Otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Inspiracje 2022” zorganizowanym przez Fundację Sztuki Współczesnej „Paleta”, zdobywczyni II miejsca w XVI edycji konkursu plastyczno-literackiego pt. „Bursztyn – złoto Bałtyku”. Nominowana do nagrody Najlepsi Absolwenci Uczelni Artystycznych w Polsce artNOBLE 2023. Założycielka Stowarzyszenia Artystycznego Pictura. Poza malarstwem sztalugowym pisze ikony. Więcej o artystce przeczytasz tutaj.
Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu. Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę