Bożena Paluch – Ogród sąsiadki III

3 900,00 

Artysta: Bożena Paluch

Technika: olej na płótnie / oil on canvas

Wymiary: 100 cm na 150 cm (szer. x wys.)

Rok: 2024

Oryginalne obrazy i rysunki dostępne w ofercie Galerii Wiele Sztuki są pracami wykonanymi przez artystów tylko w jednym egzemplarzu. Do każdego sprzedanego dzieła wystawiamy Certyfikat Autentyczności. Galeria współpracuje z renomowanymi zakładami rzemieślniczymi, świadczącymi usługi profesjonalnego oprawiania obrazów. W sprawie usługi oprawy obrazów, prosimy o kontakt.

Galeria Wiele Sztuki specjalizuje się w wyszukiwaniu i promowaniu najbardziej uzdolnionych młodych artystów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych. W Galerii prezentowane są także prace profesorów i wykładowców akademickich oraz innych, uznanych polskich i zagranicznych twórców.

Jeżeli jesteś zainteresowany twórczością tej artystki i szukasz jej innych prac, prosimy o kontakt z nami: sklep@galeriawielesztuki.eu, lub zadzwoń: tel. kom. +48 696 893 611

1 w magazynie

O obrazie:

Obrazy z 3-cześciwej serii „Ogród sąsiadki” są inspirowane widokiem z własnego domu malarki. Możemy przypuszczać, że artystka często obserwowała ogród sąsiadów przez okno – stąd widzimy pionowe i poziome linie odpowiadające układowi szprosów w oknie. Kwiaty i rośliny są zdeformowane przez szkło, stąd ich nieregularne, nieco abstrakcyjne kształty. Te uproszczone formy w zestawieniu z żywą kolorystyką są motywami zaczerpniętymi z bliskiej malarce sztuki ludowej.

Możemy przypuszczać, że artystka stara się uchwycić ulotny moment, zatrzymać w kadrze obraz przemijania. Poszczególne prace z tej serii mogłyby być interpretowane jako zapis konkretnej pory roku, a cała seria jako opowieść o cyklu życia w naturze.

Z założenia, każdy z obrazów z tej serii powstał w ciągu jednego dnia w technice „alla prima” (wł. za pierwszym podejściem, od pierwszego razu). Stąd na płótnie widzimy ślady energicznych, niejednorodnych pociągnięć pędzlem, które nadają całości dynamiczny charakter i sprawiają, że obraz wydaje się “żywy”. Narzucenie sobie ograniczenia czasowego uwolniło swobodne malarskie gesty, pozwoliło też artystce na podejmowanie odważnych decyzji kompozycyjnych i kolorystycznych. Kładzione alla prima plamy barwne nie są od siebie ostro oddzielne, lecz łączą się i współgrają. Ta technika doskonale współgra z tematem ogrodu, który jest przecież miejscem ciągłej przemiany.

Obrazy z serii “Ogród sąsiadki” to rodzaj wizualnego dziennika, w którym malarka zapisuje swoje obserwacje natury. Dzięki temu widz może poczuć bliskość z naturą i dostrzec piękno w codziennych, często niezauważanych szczegółach.

Podsumowując, te obrazy są niezwykle wszechstronne i mogą być interpretowane na wiele sposobów. Ich abstrakcyjna forma, uniwersalność tematu i żywa kolorystyka sprawiają, że  pasują do różnych stylów wnętrz i mogą wprowadzić do nich atmosferę spokoju, energii lub refleksji.

O technice: malarstwo olejne

Różnego rodzaju farby olejne były wykorzystywane w zastosowaniach artystycznych i użytkowych (np. do malowania, konserwacji i  zdobienia drewnianych elementów budynków, ścian czy łodzi) od tysiącleci. W malarstwie europejskim spopularyzował je w XV wieku niderlandzki malarz Jan van Eyck, który (prawdopodobnie) razem ze swoim bratem Hubertem opracował recepturę farb wytwarzanych z oleju lnianego i pigmentu. Co ciekawe, formuła ta praktycznie bez większych zmian jest wykorzystywana do tej pory.

W świecie zachodniej cywilizacji stosowanie farb olejnych do dzisiaj uważa się za wyraz klasycznej dyscypliny malarskiej na najwyższym poziomie. Z pewnością to podejście jest w dużym stopniu podyktowane specyficznym sentymentem i uznaniem dla wielowiekowej tradycji i wspaniałych dzieł najlepszych malarzy naszego kręgu kulturowego, wykonanych  w tej właśnie technice. Jednak należy pamiętać o tym, że o jakości obrazu stanowią przede wszystkim jego obiektywne wartości artystyczne i talent malarza, a w mniejszym zaś stopniu użyty przez niego materiał.

Farba olejna oferuje niezwykły potencjał różnorodnych środków wyrazu artystycznego: od gęstości i bogactwa koloru, poprzez szeroką rozpiętość uzyskiwanych barw aż po możliwość oddania najdrobniejszych detali i szczegółów kompozycji. Można przy jej pomocy uzyskać głębokie efekty fakturowe (tzw. technika impasto), lub powierzchnie płaskie, wykonane laserunkiem, o gładkości i połysku porcelany. Właściwości farb olejnych umożliwiają precyzyjne komponowanie przejść tonalnych pomiędzy kolorami, a w razie potrzeby można wielokrotnie poprawiać kompozycję przez wytarcie farby i przemalowanie danego fragmentu obrazu.

Obrazy wykonane olejem na płótnie są niezwykle trwałe (pod warunkiem ich  odpowiedniego zabezpieczenia werniksem), oraz wyróżniają się swoimi wartościami  kolorystycznymi, które zachowują przez długie lata. Nasycone świetlistymi barwami, przyciągają uwagę i tworzą niepowtarzalne efekty wizualne.

O artystce:   

Bożena Paluch urodziła się w 2001r. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im Piotra Potworowskiego w Poznaniu. Obecnie jest studentką IV roku malarstwa na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Od początku studiów jest związana z VIII Pracownią Malarstwa prowadzoną przez prof. Wojciecha Gorączniaka oraz dr Monikę Shaded. 

Stypendystka Rektora UAP za rok 2021/2022. Finalistka Open Callu Uitgestald-2, Poznań 2023 (Open Call to niekomercyjny, cykliczny projekt, organizowany przez MAD Art Gallery. Konkurs ma na celu wspieranie lub odkrywanie lokalnych artystów z Wielkopolski oraz ukazanie ich bogactwa i różnorodności). W jej pracach widać bezpośrednią inspirację motywami z rzeczywistości, przetworzonej w stronę półabstrakcyjnych impresji nasyconych harmonią kolorów, kształtów i proporcji. Wyrazisty, czysty malarski gest jest dla niej równie ważny;  stąd często podkreśla ekspresję sceny za pomocą grubych, impastowych warstw farby kładzionej na płótno. Te środki artystycznego wyrazu są świadectwem wrażliwego przeżywania i interpretowania rzeczywistości.

Więcej o tej młodej poznańskiej malarce przeczytasz tutaj.

Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu. Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę

Kolor

Brązy, Czerwony, Delikatne fiolety i róże, Jasny żółty, Odcienie niebieskiego, Oliwkowy, Pomarańczowy, Zielenie, Żółty

Wielkość

100 cm na 150 cm

Rama / Frame

Bez ramy / No frame

Styl

Sztuka figuratywna, Sztuka współczesna

Technika

Farba olejna na płótnie

Temat

Pejzaż

Updating…
  • Brak produktów w koszyku.