O obrazie:
Prezentowany obraz “Wtorek, 12:30” to najnowsza praca tej młodej poznańskiej artystki. Stanowi interesujące z technicznego i kolorystycznego punktu widzenia rozwinięcie wcześniejszej serii trzech obrazów olejnych pod wspólnym tytułem “Ogród sąsiadki” (obrazy te są również dostępne w naszej Galerii Wiele Sztuki). Artystka, kontynuując eksplorację tematu ogrodu, skupia się tym razem na uchwyceniu konkretnej, ulotnej chwili. Tytuł wskazuje na precyzyjne umiejscowienie zdarzenia w czasie, co nadaje pracy intymny i autobiograficzny charakter.
Technika i format: obraz został namalowany techniką alla prima. Jest to sposób malowania, który polega na nałożeniu farby bezpośrednio na podłoże, bez wcześniejszego przygotowania podmalówki i rysunku. Maluje się szybko, często za jednym posiedzeniem, stąd też inna nazwa tej techniki – fa presto (wł. “za pierwszym razem”). Obraz wyróżnia się spontanicznością i świeżością gestu. Malarka nie ukrywa śladów pędzla, co nadaje pracy dynamiczny charakter. Duży format (200 cm x 150 cm) pozwala na głębokie zanurzenie się w przedstawioną scenę i dostrzeżenie najdrobniejszych detali.
Kompozycja: obraz jest podzielony na kilka wydzielonych kolorystycznie płaszczyzn: pierwszy plan zajmuje wyłożone nierównymi kamieniami podwórko, zastawione doniczkami z kwitnącymi kwiatami, drugi to ściana domu, a trzeci – fragment niebieskiego nieba. Taki podział przestrzeni nadaje obrazowi głębię i perspektywę. Widocznie linie pionowe i poziome tworzą stabilną ramę, w której rozgrywa się przedstawiona scena. Centralnym punktem kompozycji jest strumień wody tryskający z węża ogrodowego. Ten dynamiczny element wprowadza do statycznej sceny poczucie ruchu i życia.
Kolorystyka: w palecie obrazu dominują ciepłe, słoneczne odcienie żółci, pomarańczy i czerwieni, które kontrastują z chłodnymi akcentami zieleni i błękitu. Taki wybór kolorystyki nadaje obrazowi radosny, optymistyczny charakter. Widzimy też ciekawe zestawienia, takie jak intensywny błękit nieba czy wody w połączeniu z ciepłymi tonacjami ścian i ziemi, które nadają pracy wyjątkowy, niemalże surrealistyczny charakter.
Motyw zatrzymanego czasu: najbardziej charakterystycznym elementem obrazu jest zamarła w bezruchu woda tryskająca z kranu. Artystka, wykorzystując ekspresyjny impast, ukazuje chwilę tuż po odkręceniu kurka. Ten zatrzymany w czasie moment rodzi wiele pytań o przypadkowość czy celowość przedstawionej sceny. Czy jest to wyraz tęsknoty za ulotnymi chwilami, czy może raczej refleksja nad przemijaniem?
Uproszczenia i detale: malarka świadomie upraszcza niektóre detale, skupiając uwagę widza na najważniejszych elementach kompozycji. Dzięki temu obraz zyskuje na czytelności i wyrazistości.
Podsumowanie: „Wtorek, godzina 12:30″ to obraz pełen emocji i refleksji. Artystka, poprzez precyzyjne uchwycenie chwili i zastosowanie oryginalnych środków wyrazu, stworzyła dzieło, które zapada w pamięć. To nie tylko zapis konkretnego wydarzenia, ale także próba uchwycenia uniwersalnych doświadczeń związanych z upływem czasu i przemijaniem. Obraz może być również odczytany jako nieco nostalgiczna celebracja piękna ukrytego w prostych, codziennych sytuacjach.
O technice: malarstwo olejne
Malarstwo olejne to technika artystyczna polegająca na wykorzystywaniu farb, które powstają poprzez zmieszanie suchych pigmentów (barwników) proszkowych z wyselekcjonowanym rafinowanym olejem lnianym (stosuje się też czasami olej makowy lub z orzechów włoskich) do konsystencji sztywnej pasty i zmielenie jej przez silne tarcie w stalowych młynach walcowych.
Znany biograf malarzy włoskich Giorgio Vasari przypisywał w połowie XVI wieku wynalazek malarstwa olejnego renesansowemu malarzowi niderlandzkiemu, Janowi van Eyck (1390-1441) i ta opinia utrzymywała się przed bardzo długi czas. Jednakże początki tej techniki są zdecydowanie starsze, wiadomo że farbami olejnymi posługiwali się już malarze w starożytnym Egipcie, Grecji czy Rzymie. O długiej historii tej techniki świadczą też różne źródła pisane, między innymi żyjący na przełomie XI i XII wieku benedyktyński mnich Teofil Prezbiter w swoim słynnym traktacie o sztuce „Diversarum Artium Schedula” napisanym pomiędzy 1100 a 1125 podawał receptury farb olejnych sposoby ich mieszania przy wykorzystaniu oleju orzechowego.
Wyjątkowa łatwość, z jaką przy pomocy tych farb można mieszać kolory i budować przejścia tonalne czyni je wyjątkowymi wśród innych materiałów malarskich; jednocześnie pozwalają na uzyskanie bogatych i różnorodnych efektów przy pomocy tzw. laserunku (farba kładziona bardzo cienkimi warstwami) czy impasto (grube fragmenty budujące głębokie struktury na podobraziu).
Standardowym podłożem do namalowania obrazu olejnego jest płótno, wykonane z czystego lnu o mocnym i gęstym splocie. Płótno jest przycinane do odpowiedniego rozmiaru i rozpinane na drewnianej ramie (tzw. blejtram, krosno malarskie), do której jest następnie przymocowywane za pomocą gwoździ lub zszywek. W wiekach średnich w Europie bardzo popularne było malarstwo olejne tablicowe, w którym podłożem obrazów były odpowiednio przygotowane (zagruntowane) deski.
Na gotowy obraz olejny zwykle nakładana jest warstwa materiałów żywicowych (lakieru, werniksu), w celu wydobycia głębszych efektów tonalnych, oraz ochrony powierzchni płótna przed czynnikami atmosferycznymi, drobnymi otarciami, zabrudzeniami czy gromadzeniem się kurzu.
Pomimo pojawienia się w XX w. zupełnie nowych, syntetycznych farb akrylowych, obrazy olejne do tej pory są uważane za kwintesencję sztuki malarskiej w najbardziej klasycznym jej wydaniu. Obrazy wykonane olejem na płótnie są niezwykle trwałe, oraz wyróżniają się swoimi wartościami kolorystycznymi, które zachowują przez długie lata. Nasycone świetlistymi barwami, przyciągają uwagę i tworzą niepowtarzalne efekty wizualne.
O artystce:
Bożena Paluch urodziła się w 2001r. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im Piotra Potworowskiego w Poznaniu. Obecnie jest studentką IV roku malarstwa na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Od początku studiów jest związana z VIII Pracownią Malarstwa prowadzoną przez prof. Wojciecha Gorączniaka oraz dr Monikę Shaded.
Stypendystka Rektora UAP za rok 2021/2022. Finalistka Open Callu Uitgestald-2, Poznań 2023 (Open Call to niekomercyjny, cykliczny projekt, organizowany przez MAD Art Gallery. Konkurs ma na celu wspieranie lub odkrywanie lokalnych artystów z Wielkopolski oraz ukazanie ich bogactwa i różnorodności). W jej pracach widać bezpośrednią inspirację motywami z rzeczywistości, przetworzonej w stronę półabstrakcyjnych impresji nasyconych harmonią kolorów, kształtów i proporcji. Wyrazisty, czysty malarski gest jest dla niej równie ważny; stąd często podkreśla ekspresję sceny za pomocą grubych, impastowych warstw farby kładzionej na płótno. Te środki artystycznego wyrazu są świadectwem wrażliwego przeżywania i interpretowania rzeczywistości.
Więcej o tej młodej poznańskiej malarce przeczytasz tutaj.
Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu. Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę