Daniel Gromacki – Jabłoniówka (13)

2 900,00 

Artysta: Daniel Gromacki 

Rok: 2023

Technika: olej na płótnie / oil on canvas  

Wymiary: 120 cm na 60 cm (szer. x wys. / W x H)

Oryginalne obrazy i rysunki dostępne w ofercie Galerii Wiele Sztuki są pracami wykonanymi przez artystów tylko w jednym egzemplarzu. Do każdego sprzedanego dzieła wystawiamy Certyfikat Autentyczności. Galeria współpracuje z renomowanymi zakładami rzemieślniczymi, świadczącymi profesjonalne usługi ramiarskie. W przypadku zainteresowania usługą oprawy obrazów, prosimy o kontakt z Galerią. 

Galeria Wiele Sztuki specjalizuje się w wyszukiwaniu i promowaniu najbardziej uzdolnionych młodych artystów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych. W Galerii prezentowane są także prace profesorów i wykładowców akademickich oraz innych, uznanych polskich i zagranicznych twórców.

Jeżeli jesteś zainteresowany twórczością tego artysty i szukasz jego innych prac, skontaktuj się z nami: sklep@galeriawielesztuki.eu, lub zadzwoń: tel. kom. +48 696 893 611

 

1 w magazynie

O obrazie:

Daniel Gromacki zawsze maluje swoje podlaskie krajobrazy wprost z natury. Omawiany obraz pochodzi z powstającego od 2020r. cyklu poświęconego rzekom Podlasia i jest to trzecia (z serii czterech dostępnych w naszej Galerii) praca dedykowana rzece Jabłoniówka. Przedstawia leśny, zimowy krajobraz Puszczy Białowieskiej i płynącą pomiędzy drzewami niewielką rzekę. Scena została przedstawiona w promieniach wschodzącego słońca, które rozświetla las w tle złotą poświatą.  

Użyta przez malarza paleta znakomicie oddaje klimat czasu i miejsca: widzimy bogate tonacje typowych zimowych kolorów: pigmenty ziemi, biel i szaro-niebieskawą srebrzystość śniegu oraz bogactwo żółcieni. Praca ma charakterystyczną dla tego malarza, bogatą fakturę zbudowaną grubymi warstwami farby olejnej, kładzionej kolejno szpachelką na płótno.  

Pole obrazowe w formacie horyzontalnym ma kształt prostokąta o wymiarach 120 cm na 60 cm, leżącego na dłuższym boku. Podpis i data powstania obrazu widnieje w lewym, dolnym rogu płótna.

Ciekawostki o temacie obrazu: rzeka Jabłoniówka ma długość zaledwie nieco ponad 21 kilometrów. Rzeczka wypływa ze źródła znajdującego się w pobliżu Borysówki, małej wioski położnej w powiecie hajnowskim. Jest lewym dopływem Narewki, do której wpada w pobliżu gospodarstwa agroturystycznego Zielona Dolina. Nieco poniżej ujścia Jabłoniówki, na Narewce zaczyna się piękny szlak kajakowy.

Jabłoniówka stanowi umowną granicę oddzielającą Puszczę Białowieską od Puszczy Ladzkiej (będącą pozostałością po dawnej Puszczy Bielskiej). W XVI wieku była też rzeką graniczną między Koroną i Litwą, a most na Jabłoniówce znajdujący się w małej wsi o nazwie Bernacki Most był przejściem granicznym pomiędzy państwami – w zapiskach historycznych zachowały się w opisy przepraw orszaków królewskich przez to miejsce.

O artyście: 

Daniel Gromacki urodził się w 1981 roku w Hajnówce, gdzie w otoczeniu Puszczy Białowieskiej spędził swoje najmłodsze lata. Ukończył Wydział Artystyczny i Wydział Humanistyczny UMSC w Lublinie oraz Lubelską Szkołę Sztuki i Projektowania na kierunku Techniki Malarskie i Pozłotnicze. Bierze udział w licznych wystawach i plenerach malarskich. Zajmuje się również pracą pedagogiczną.

Największą twórczą fascynacją Daniela Gromackiego jest pejzaż ukochanego Podlasia. W jego obrazach dominują zwłaszcza dwa motywy: zanikająca, unikatowa drewniana architektura małych, podlaskich wsi oraz krajobrazy samej Puszczy Białowieskiej. Od 2020 roku pracuje nad cyklem obrazów poświęconych rzekom Podlasia – maluje niewielkie, nikomu nie znane strugi i potoki, wijące się przez bagniska, jeszcze gdzieniegdzie dziewicze ostępy leśne, łąki i mokradła.

Atutem malarstwa artysty jest doskonałe, bardzo wrażliwe dobieranie barw tworzących zadziwiający świat widziany oczami świetnego kolorysty, oraz kapitalne operowanie techniką impasto – kładzenia gęstych, budujących grubą, wyraźną fakturę obrazu kolejnych warstw olejnej farby.

Natura w jego pracach przenika się ze światem fantazji, tworząc niepowtarzalne malarskie widowiska, a tym samym stwarzając u odbiorcy przestrzeń na odczucia i refleksje. Malarz pracuje bardzo ekspresyjnie, z pełnym wewnętrznym zaangażowaniem i poświęceniem. Zawsze maluje z natury.

Pełny biogram artysty oraz wszystkie jego obrazy dostępne w ofercie naszej Galerii Wiele Sztuki znajdziesz tutaj

O technice:

Malarstwo olejne to technika artystyczna polegająca na wykorzystywaniu farb, które powstają poprzez zmieszanie suchych pigmentów (barwników) proszkowych z wyselekcjonowanym rafinowanym olejem lnianym (stosuje się też czasami olej makowy lub z orzechów włoskich) do konsystencji sztywnej pasty i zmielenie jej przez silne tarcie w stalowych młynach walcowych.

Znany biograf malarzy włoskich Giorgio Vasari przypisywał w połowie XVI wieku wynalazek malarstwa olejnego renesansowemu malarzowi niderlandzkiemu, Janowi van Eyck (1390-1441) i ta opinia utrzymywała się przed bardzo długi czas. Jednakże początki tej techniki są zdecydowanie starsze, wiadomo że farbami olejnymi posługiwali się już malarze w starożytnym Egipcie, Grecji czy Rzymie. O długiej historii tej techniki świadczą też różne źródła pisane, między innymi żyjący na przełomie XI i XII wieku benedyktyński mnich Teofil Prezbiter w swoim słynnym traktacie o sztuce „Diversarum Artium Schedula” napisanym pomiędzy 1100 a 1125 podawał receptury farb olejnych sposoby ich mieszania przy wykorzystaniu oleju orzechowego.

Wyjątkowa łatwość, z jaką przy pomocy tych farb można mieszać kolory i budować przejścia tonalne czyni je wyjątkowymi wśród innych materiałów malarskich; jednocześnie pozwalają na uzyskanie bogatych i różnorodnych efektów przy pomocy tzw. laserunku (farba kładziona bardzo cienkimi warstwami) czy impasto (grube fragmenty budujące głębokie struktury na podobraziu).

Standardowym podłożem do namalowania obrazu olejnego jest płótno, wykonane z czystego lnu o mocnym i gęstym splocie. Płótno jest przycinane do odpowiedniego rozmiaru i rozpinane na drewnianej ramie (tzw. blejtram, krosno malarskie), do której jest następnie przymocowywane za pomocą gwoździ lub zszywek. W wiekach średnich w Europie bardzo popularne było malarstwo olejne tablicowe, w którym podłożem obrazów były odpowiednio przygotowane (zagruntowane) deski.

Na gotowy obraz olejny zwykle nakładana jest warstwa materiałów żywicowych (lakieru, werniksu), w celu wydobycia głębszych efektów tonalnych, oraz ochrony powierzchni płótna przed czynnikami atmosferycznymi, drobnymi otarciami, zabrudzeniami czy gromadzeniem się kurzu.

Pomimo pojawienia się w XX w. zupełnie nowych, syntetycznych farb akrylowych, obrazy olejne do tej pory są uważane za kwintesencję sztuki malarskiej w najbardziej klasycznym jej wydaniu. Obrazy wykonane olejem na płótnie są niezwykle trwałe, oraz wyróżniają się swoimi wartościami  kolorystycznymi, które zachowują przez długie lata. Nasycone świetlistymi barwami, przyciągają uwagę i tworzą niepowtarzalne efekty wizualne.

Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu. Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę

Kolor

Biele i szarości, Brąz egipski, Brązy i odcienie żółci, Buff, Sepia, Taupe, Umbra

Wielkość

120 cm na 60 cm

Rama / Frame

Bez ramy / No frame

Technika

Farba olejna na płótnie

Styl

Sztuka figuratywna, Sztuka współczesna

Temat

Pejzaż

Updating…
  • Brak produktów w koszyku.