Daniel Gromacki – Moje Podlasie II

2 000,00 

Artysta: Daniel Gromacki 

Rok: 2024

Technika: olej na płótnie / oil on canvas  

Wymiary: 40 cm na 40 cm (szer. x wys. / W x H)

Zdjęcie typowej zabudowy wioskowej na Podlasiu, ilustrujące obraz Daniela Gromackiego pt. Moje Podlasie II. Obraz jest dostępny w Galerii Wiele Sztuki.

Źródło zdjęcia: bialystoksubiektywnie.com/blog

Galeria Wiele Sztuki specjalizuje się w wyszukiwaniu i promowaniu najbardziej uzdolnionych młodych artystów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych. W Galerii prezentowane są także prace profesorów i wykładowców akademickich oraz innych, uznanych polskich i zagranicznych twórców.

Oryginalne rzeźby, obrazy i rysunki dostępne w ofercie Galerii Wiele Sztuki są pracami wykonanymi przez artystów tylko w jednym egzemplarzu. Do każdego sprzedanego dzieła wystawiamy Certyfikat Autentyczności z unikatowym numerem, zawierający reprodukcję dzieła wraz z jego opisem oraz informacje o autorze. Dokument opatrzony pieczęciami Galerii Wiele Sztuki jest podpisany przez właścicielkę galerii. 

Galeria współpracuje z renomowanymi zakładami rzemieślniczymi, świadczącymi usługi profesjonalnego oprawiania obrazów. W sprawie usługi oprawy obrazów, prosimy o kontakt.

Jeżeli jesteś zainteresowany twórczością tego artysty i szukasz jego innych prac, skontaktuj się z nami: sklep@galeriawielesztuki.eu, lub zadzwoń: tel. kom. +48 696 893 611

Nie jesteś pewien czy obraz, który Ci się podoba będzie pasować do Twojego wnętrza? Chciałbyś sprawdzić przed zakupem, jak będzie wyglądał w wybranym przez Ciebie miejscu? Skorzystaj z naszej oferty wizualizacji. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Obrazy na ścianę.

 

 

1 w magazynie

O obrazie: 

Malarska opowieść o przemijaniu. Obraz Daniela Gromackiego “Moje Podlasie” to niezwykła podróż w czasie i przestrzeni. Artysta, z niezwykłą wrażliwością i biegłością techniczną, uchwycił na płótnie duszę podlaskiej wsi, jej spokojne życie i nieuchronnie przemijający czas.

Głęboka faktura i bogata kolorystyka. To, co od razu przykuwa uwagę, to niezwykła faktura obrazu. Grubo nakładane warstwy farby olejnej nadają płótnu trójwymiarowości i sprawiają, że wydaje się, jakbyśmy mogli dotknąć szorstkiej powierzchni drewnianych domów czy poczuć szelest liści na wietrze. Bogata paleta barw, od ciepłych tonów ziemi przez szarości i chłodniejsze odcienie niebieskiego, tworzy harmonijną kompozycję, która emanuje spokojem i nostalgią.

Nostalgiczny klimat podlaskiej wsi. Gromacki z niezwykłą precyzją oddaje charakterystyczne cechy podlaskiej architektury. Drewniane domy z kolorowymi okiennicami, płoty, zagrody – każdy element kompozycji jest autentyczny i przenosi nas w świat, który powoli odchodzi w przeszłość. Artysta nie tylko maluje krajobraz, ale też opowiada historię, historię ludzi, którzy tu mieszkali i tworzyli swoją codzienność.

„Moje Podlasie” to obraz, który porusza serce. To nie tylko piękna kompozycja, ale też swoista refleksja nad przemijaniem i wartością tradycji. Gromacki z niezwykłą pasją i wrażliwością ukazuje nam świat, który powoli znika, zachęcając nas do zatrzymania się na chwilę i docenienia piękna otaczającej nas rzeczywistości. Jego obrazy to nie tylko dzieła sztuki, ale też ważny dokument kulturowy, który przypomina nam o naszych korzeniach i tożsamości.

Ciekawostka: we wrześniu 2016 roku powstało Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej. Przy Muzeum znajduje się skansen, w którym można zobaczyć zabytkową drewnianą architekturę wsi podlaskiej: budynki mieszkalne i gospodarcze, dziewiętnastowieczny dwór z Bobry Wielkiej, wiatrak, młyn wodny, kuźnię oraz elementy tzw. małej architektury: krzyże, kapliczki czy studnie. Skansen znajduje się w miejscowości Wasilkowo przy ulicy Leśnej 7, tuż ze wyjazdem z Białegostoku przy szosie w kierunku Augustowa.   

O temacie: pejzaż wiejski

Pejzaż wiejski to gatunek malarstwa, który skupia się na przedstawieniu obszarów rolniczych, w szczególności wiejskiej architektury i pól uprawnych. Artyści często sięgają po ten motyw, aby uchwycić piękno i spokojne rytmy życia na wsi. Pejzaż wiejski to zatem nie tylko pretekst do odwzorowania rzeczywistości, ale także sposób na wyrażenie własnej wrażliwości i postrzegania świata.

Charakterystyczne cechy pejzażu wiejskiego to zwykle dominacja zieleni. Pola uprawne, łąki, lasy, drzewa owocowe – to najczęściej spotykane elementy tego typu pejzażu. Zieleń w różnych odcieniach stanowi podstawę kompozycji. Artyści często przedstawiają pola w różnych porach roku, co pozwala na uchwycenie cyklicznych zmian zachodzących w przyrodzie. Od wiosennej zieleni, przez letnie kłosy zbóż, po jesienne złote pola i zimowe, ośnieżone krajobrazy.

Jednym z najwybitniejszych polskich malarzy, specjalizujących się w tematyce pejzażu wiejskiego i wiejskich scen rodzajowych był Józef Chełmoński (1849-1914). Jego obrazy realistycznie przedstawiały życie codzienne na polskiej wsi. Do najbardziej znanych takich prac Chełmońskiego należą Babie lato, Bociany, Czwórka czy Orka.

O technice: olej na płótnie

Malarstwo olejne to sztuka tworzenia obrazów przy pomocy farb będących mieszaniną różnych pigmentów (barwników) z rafinowanymi olejami: lnianym, orzechowym lub makowym.

W świecie zachodniej cywilizacji stosowanie farb olejnych do dzisiaj uważa się za wyraz klasycznej dyscypliny malarskiej na najwyższym poziomie. Z pewnością to podejście jest w dużym stopniu podyktowane specyficznym sentymentem i uznaniem dla wielowiekowej tradycji i wspaniałych dzieł najlepszych malarzy naszego kręgu kulturowego, wykonanych  w tej właśnie technice. Jednak należy pamiętać o tym, że o jakości obrazu stanowią przede wszystkim jego obiektywne wartości artystyczne i talent malarza, a w mniejszym zaś stopniu użyty przez niego materiał.

Farba olejna oferuje niezwykły potencjał różnorodnych środków wyrazu artystycznego: od gęstości i bogactwa koloru, poprzez szeroką rozpiętość uzyskiwanych barw aż po możliwość oddania najdrobniejszych detali i szczegółów kompozycji. Można przy jej pomocy uzyskać głębokie efekty fakturowe (tzw. technika impasto), lub powierzchnie płaskie, wykonane laserunkiem, o gładkości i połysku porcelany. Właściwości farb olejnych umożliwiają precyzyjne komponowanie przejść tonalnych pomiędzy kolorami, a w razie potrzeby można wielokrotnie poprawiać kompozycję przez wytarcie farby i przemalowanie danego fragmentu obrazu.

Obrazy wykonane olejem na płótnie są niezwykle trwałe (pod warunkiem ich  odpowiedniego zabezpieczenia werniksem), oraz wyróżniają się swoimi wartościami  kolorystycznymi, które zachowują przez długie lata. Nasycone świetlistymi barwami, przyciągają uwagę i tworzą niepowtarzalne efekty wizualne.

O artyście: 

Daniel Gromacki urodził się w 1981 roku w Hajnówce, gdzie w otoczeniu Puszczy Białowieskiej spędził swoje najmłodsze lata. Ukończył Wydział Artystyczny i Wydział Humanistyczny UMSC w Lublinie oraz Lubelską Szkołę Sztuki i Projektowania na kierunku Techniki Malarskie i Pozłotnicze. Bierze udział w licznych wystawach i plenerach malarskich. Zajmuje się również pracą pedagogiczną.

Największą twórczą fascynacją Daniela Gromackiego jest pejzaż ukochanego Podlasia. W jego obrazach dominują zwłaszcza dwa motywy: zanikająca, unikatowa drewniana architektura małych, podlaskich wsi oraz krajobrazy samej Puszczy Białowieskiej. Od 2020 roku pracuje nad cyklem obrazów poświęconych rzekom Podlasia – maluje niewielkie, nikomu nie znane strugi i potoki, wijące się przez bagniska, jeszcze gdzieniegdzie dziewicze ostępy leśne, łąki i mokradła.

Atutem malarstwa artysty jest doskonałe, bardzo wrażliwe dobieranie barw tworzących zadziwiający świat widziany oczami świetnego kolorysty, oraz kapitalne operowanie techniką impasto – kładzenia gęstych, budujących grubą, wyraźną fakturę obrazu kolejnych warstw olejnej farby.

Natura w jego pracach przenika się ze światem fantazji, tworząc niepowtarzalne malarskie widowiska, a tym samym stwarzając u odbiorcy przestrzeń na odczucia i refleksje. Malarz pracuje bardzo ekspresyjnie, z pełnym wewnętrznym zaangażowaniem i poświęceniem. Zawsze maluje z natury. Pełny biogram artysty oraz wszystkie jego obrazy dostępne w ofercie naszej Galerii Wiele Sztuki znajdziesz tutaj

Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu. Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę

Kolor

Biele i szarości, Brąz egipski, Brązy i odcienie żółci, Buff, Celadon, Czerwony, Fiolety, Odcienie niebieskiego, Pomarańczowy, Sepia, Szmaragdowy, Taupe, Umbra

Wielkość

40 cm na 40 cm

Rama / Frame

Bez ramy / No frame

Technika

Farba olejna na płótnie

Styl

Sztuka figuratywna, Sztuka współczesna

Temat

Architektura, Pejzaż

Updating…
  • Brak produktów w koszyku.