O obrazie:
Obraz prezentuje dynamiczną i ekspresyjną kompozycję, zbudowaną na zasadzie kontrastu i ruchu. Dominuje tu abstrakcyjny, niefiguratywny styl, gdzie głównymi bohaterami są plamy barwne i ich wzajemne oddziaływanie.
Płótno pulsuje gorącą energią, niczym ogień rozpętany w kosmicznej przestrzeni. Pomarańczowe i złote pociągnięcia farby wirują jak płomienie, które przecinają przestrzeń z siłą i intensywnością. Przypomina to wybuch słońca, gdzie siły natury wrą w nieustającym ruchu, rozprzestrzeniając się we wszystkie strony.
W centrum panuje jasność, niemal oślepiająca biel, jakby była portalem do innego wymiaru, otoczona przez falujące smugi złota, pomarańczy i zieleni. Z kolei czarna przestrzeń dodaje dramatyzmu, wprowadzając tajemnicę i głębię, jakby to był moment przejścia między ciemnością a światłem. Całość emanuje potężną dynamiką, gdzie każdy kolor i kształt zdają się krzyczeć o sile życia, zmianie i transformacji. To uchwycony moment narodzin gwiazdy lub otwarcie portalu do nieznanego świata – intensywność przeplata się z tajemnicą, tworząc fascynującą wizję energii kosmicznej.
Najlepsze miejsce do ekspozycji tego obrazu to wnętrza nowoczesne i minimalistyczne, w którym dominują proste linie i jasne kolory. Może być powieszony w salonie, sypialni lub gabinecie. Dramatyczny efekt uzyskamy wieszając go na ciemnej ścianie, która podkreśli paletę obrazu. Kolory będą wtedy jeszcze bardziej intensywne i kontrastowe. Jeśli chcemy stworzyć bardziej przytulny efekt, można powiesić obraz na ścianie w kolorze neutralnym, takim jak biały lub beżowy. W takim przypadku kolory obrazu będą bardziej stonowane i delikatne.
Obraz jest opisany przez malarkę na odwrociu. Sygnatury: „Portal, 2022, Kamińska Dorota, 120×150” znajdują się w prawej, górnej ćwiartce płótna.
O temacie obrazu: abstrakcja
Abstrakcja to niezwykle szeroki i różnorodny nurt w sztuce, a jego początki sięgają początku XX wieku. W obrębie malarstwa abstrakcyjnego istnieje wiele różnych stylów i kierunków, od geometrycznej abstrakcji po liryczną.
Sztuka abstrakcyjna opiera się na założeniu, że specyficzna wartość estetyczna tkwi w formach i kolorach oraz jest całkowicie niezależna od jakiegokolwiek konkretnego tematu dzieła sztuki. Malarstwo abstrakcyjne to prawdziwie fascynujący świat sztuki, w którym artyści odchodzą od wiernego, lub w wielu przypadkach nawet przybliżonego odwzorowywania rzeczywistości. Zamiast przedstawiać konkretne obiekty, artyści abstrakcyjni operują formą, linią, kolorem i fakturą, tworząc kompozycje, które mają wywołać w odbiorcy emocje, refleksje i skojarzenia.
Podstawowe cechy charakterystyczne tego kierunku w sztuce to przede wszystkim brak konkretnych, rozpoznawalnych obiektów; nie znajdziemy tu typowych portretów, pejzaży czy martwych natur. Zamiast tego, artyści tworzą kompozycje z linii, kształtów, plam i pól kolorystycznych. Abstrakcja daje więc artystom ogromną swobodę w wyrażaniu siebie i swoich emocji, ponieważ nie są oni ograniczeni przez konieczność wiernie odwzorowywania rzeczywistości. Interpretacja dzieła abstrakcyjnego zależy od indywidualnych doświadczeń i wrażliwości odbiorcy i każdy widz może zobaczyć w nim coś innego.
Historycy sztuki za „ojca założyciela” abstrakcji często uznają Wassily Kandinskiego (1866-1944), rosyjskiego malarza, grafika i teoretyka sztuki. Jego prace charakteryzowały się żywą kolorystyką i dynamicznymi formami, które miały wyrażać wewnętrzne emocje artysty.
Wśród innych najważniejszych przedstawicieli tego kierunku warto również wymienić holendra Pieta Mondrian (stworzył własny, bardzo rozpoznawalny styl geometrycznej abstrakcji), Kazimierza Malewicza (jego dziełem są słynne “Czarne kwadraty”, które symbolizowały zerwanie ze sztuką tradycyjną i początek nowej ery w malarstwie) czy amerykańskich malarzy Jacksona Pollocka i Marka Rothko.
O technice: farba akrylowa na płótnie
Farby akrylowe do powszechnego użycia w sztukach wizualnych zaczęły wchodzić od początku lat 50-tych ubiegłego stulecia, więc na tle wielu tysięcy lat wykorzystywania przez ludzi najrozmaitszych środków do wyrażania swoich artystycznych wizji jest to jeden z najnowszych materiałów malarskich. Oprócz substancji barwiących (pigmentów), akryle malarskie mogą zawierać również różne substancje dodatkowe zmieniające ich lepkość i szybkość wysychania na płótnie (np. gumę arabską). Farbami akrylowymi można malować na praktycznie każdym rodzaju podobrazia, nawet na szkle czy metalu, stąd ich popularność wśród artystów twórców street-artowych czy posługujących się techniką graffiti jako swoim środkiem wyrazu.
Można czasami usłyszeć głosy, że jest to łatwa i prosta w użyciu farba, po którą chętnie sięgają mniej doświadczeni czy wprawni warsztatowo malarze, studenci szkół artystycznych czy wręcz amatorzy. Istotnie, jednymi z cech charakterystycznych dla tych farb jest szybkość wysychania, łatwość nakładania i częściowe prześwitywanie. Jednak, po wyschnięciu artystyczne farby akrylowe są praktycznie niezmywalne i trudno podatne na korekty, co powoduje że każdy obraz tworzony w tej technice musi być bardzo dobrze przemyślany i zaplanowany, zarówno w aspektach kompozycyjnych jak i kolorystycznych. Jest to więc tworzywo, wbrew obiegowej opinii, bardzo wymagające i mniej tolerancyjne na błędy w procesie malarskim.
W zastosowaniach artystycznych mogą być kładzione zarówno grubo (tzw. impast), budując wyraźną fakturę obrazu podobnie jak w przypadku farb olejnych, lub też laserunkowo, czyli cienkimi przezroczystymi warstwami. Malarstwo akrylowe jest więc pewną alternatywą dla malarstwa olejnego, jednak dla wzmocnienia efektów fakturowych i kolorystycznych malarze często łączą obie te techniki.
O artystce:
Dorota Kamińska (1967 r. ) jest z wyksztalcenia architektem wnętrz. Od wielu lat prowadzi autorską pracownię projektowania wnętrz. Z zamiłowania jest również malarką, jej abstrakcyjne obrazy akrylowe dopełniają niejedno wnętrze zarówno w Polsce jak i za granicą. DNA jej sztuki to splecione ze sobą łańcuchy wrażliwości, doświadczenia i ekspresji. Artystka zaprasza widza do podróży w przestrzeń naszych zmysłów, w której niewidoczne moce tworzą grawitację piękna. Więcej o malarce przeczytasz tutaj.
Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Obrazy na ścianę