Katarzyna Poszwińska – Zapis linearny

8 000,00 

Technika: Farba akrylowa na płótnie lnianym, Wymiary: 100 cm na 80 cm, Rok: 2023

Formacje skalne, Kanion Antylopy na terenie rezerwatu plemienia Nawaho, stan Arizona, USA.

Oryginalne obrazy i rysunki dostępne w ofercie Galerii Wiele Sztuki są pracami wykonanymi przez artystów tylko w jednym egzemplarzu. Do każdego sprzedanego dzieła Galeria Wiele Sztuki wystawia Certyfikat Autentyczności.

Galeria Wiele Sztuki specjalizuje się w wyszukiwaniu i promowaniu najbardziej uzdolnionych młodych artystów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych. W Galerii prezentowane są także prace profesorów i wykładowców akademickich oraz innych, uznanych polskich i zagranicznych twórców.

Jeżeli jesteś zainteresowany twórczością tej artystki i szukasz jej innych prac, skontaktuj się z nami: sklep@galeriawielesztuki.eu, lub zadzwoń: tel. kom. +48 696 893 611

1 w magazynie

O obrazie

Katarzyna Poszwińska odchodzi czasami od sztuki figuratywnej w stronę obrazów wyraźniej inspirowanych wpływami kierunków takich jak abstrakcja czy nawet surrealizm; artystka jednak pozostawia nam skrócone, wyważone instrukcje obsługi tych obrazów, co mimo to nie pozbawia widza pewnej swobody interpretacyjnej.

Paleta tego obrazu nie jest szeroka, artystka oparła ją na różnych walorach zimnego, spokojnego koloru niebieskiego i żywiołowej żółci. Osiągnęła jednak w ten sposób symboliczny efekt konfrontacji dwóch żywiołów: człowieka, najbardziej inwazyjnego i destrukcyjnego gatunku zamieszkującego Ziemię i Matki Natury, opierającej się resztkami sił przed niszczycielskimi działaniami ludzi.

Rozumiemy podobieństwo kompozycji do naturalnej formacji szczelinowej tworzącej słynny Kanion Antylopy, gdzie w symetrycznych, równolegle ułożonych warstwach geologicznych zapisana jest historia powstania naszego globu. To jest również alegoryczne nawiązanie do przekształceń cywilizacyjnych, procesu dochodzenia na ścieżce rozwoju człowieka jako gatunku do możliwych granic poznania, poza którymi nie ma już nic – może być tak, że skończą nam się niedługo wszelkie możliwe nośniki do zapisywania kolejnych wyczynów naszego gatunku i pozostanie tylko cierpliwa, milcząca, wyrzeźbiona przez miliony lat skała.  

O technice: akryl na płótnie

Farby akrylowe do powszechnego użycia w sztukach wizualnych zaczęły wchodzić od początku lat 50-tych ubiegłego stulecia, więc na tle wielu tysięcy lat wykorzystywania przez ludzi najrozmaitszych środków do wyrażania swoich artystycznych wizji jest to jeden z najnowszych materiałów malarskich. Oprócz substancji barwiących (pigmentów), akryle malarskie mogą zawierać również różne substancje dodatkowe zmieniające ich lepkość i szybkość wysychania na płótnie (np. gumę arabską). Farbami akrylowymi można malować na praktycznie każdym rodzaju podobrazia, nawet na szkle czy metalu, stąd ich popularność wśród artystów twórców street-artowych czy posługujących się techniką graffiti jako swoim środkiem wyrazu.

Można czasami usłyszeć głosy, że jest to łatwa i prosta w użyciu farba, po którą chętnie sięgają mniej doświadczeni czy wprawni warsztatowo malarze, studenci szkół artystycznych czy wręcz amatorzy. Istotnie, jednymi z cech charakterystycznych dla tych farb jest szybkość wysychania, łatwość nakładania i częściowe prześwitywanie.

Jednak, po wyschnięciu artystyczne farby akrylowe są praktycznie niezmywalne i trudno podatny na korekty, co powoduje że każdy obraz tworzony w tej technice musi być bardzo dobrze przemyślany i zaplanowany, zarówno w aspektach kompozycyjnych jak i kolorystycznych. Jest to więc tworzywo wbrew obiegowej opinii o wiele bardziej wymagające i mniej tolerancyjne na błędy w procesie malarskim. 

W zastosowaniach artystycznych mogą być kładzione zarówno grubo (tzw. impast), budując wyraźną fakturę obrazu  podobnie jak w przypadku farb olejnych, lub też laserunkowo, cienkimi przezroczystymi warstwami. Malarstwo akrylowe jest więc pewną alternatywą dla malarstwa olejnego (nie bez znaczenia jest też tutaj zauważalna różnica w cenie materiału na korzyść akryli), jednak dla wzmocnienia efektów fakturowych i kolorystycznych malarze często łączą obie te techniki. 

Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu.

Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę

Kolor

Blade odcienie niebieskiego, Niebieski, NIebieski szary, Zielenie, Żółty

Wielkość

100 cm na 80 cm

Rama

Bez ramy

Technika

Akryl na płótnie lnianym

Styl

Sztuka współczesna, Wpływ surrealizmu

Temat

Pejzaż surrealistyczny

Updating…
  • Brak produktów w koszyku.