Filip Rzodkiewicz – Hale Targowe II

11 500,00 

Obraz z cyklu Hale Targowe

Artysta: Filip Rzodkiewicz, Rok: 2023

Technika: technika mieszana na płótnie

Wymiary: 200 cm na 150 cm (szer. x wys.)

Oryginalne obrazy i rysunki dostępne w ofercie Galerii Wiele Sztuki są pracami wykonanymi przez artystów tylko w jednym egzemplarzu. Do każdego sprzedanego dzieła wystawiamy Certyfikat Autentyczności. Galeria współpracuje z renomowanymi zakładami rzemieślniczymi, świadczącymi usługi profesjonalnego oprawiania obrazów. W sprawie usługi oprawy obrazów, prosimy o kontakt.

Galeria Wiele Sztuki specjalizuje się w wyszukiwaniu i promowaniu najbardziej uzdolnionych młodych artystów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych. W Galerii prezentowane są także prace profesorów i wykładowców akademickich oraz innych, uznanych polskich i zagranicznych twórców.

Jeżeli jesteś zainteresowany twórczością tego artysty i szukasz jego innych prac, skontaktuj się z nami: sklep@galeriawielesztuki.eu, lub zadzwoń: tel. kom. +48 696 893 611

1 w magazynie

O obrazie

Obrazy z cyklu Hale Targowe to inspirowane architekturą użytkową, świetne warsztatowo i koncepcyjnie prace, będące jednocześnie swoistą kroniką życia miejskiego. Rzodkiewicz z charakterystycznym dla siebie wyczuciem kompozycji dobiera kadry pełne chaosu różnych elementów i zgiełku typowego dla tętniących życiem hal targowych.

Poza niewątpliwymi wartościami artystycznymi par excellence, te obrazy są wrażliwym zapisem świata pomału przemijającego: małych sklepów, punktów handlowych, niewielkich biznesów, drobnego handlu wszystkim i niczym, chemią z Niemiec, spodniami typu jeans i kasetami porno o niewiadomym pochodzeniu. Zapisują też ludzi, którzy ten świat tworzą – sprzedawców, miejskich żulików, kupujących przychodzących do Hali Targowych nie wiadomo właściwie po co, chyba z sentymentalnego przyzwyczajenia – przecież na każdym rogu jest sklep Żabki, a co drugi krok Biedronka albo Lidl, gdzie jest taniej, bo ciągle promocje i za zakupy można dostać naklejkę albo punkty w aplikacji.

Malarz portretuje przypadkowych przechodniów: kobietę kupującą kwiaty, ludzi stojących w kolejce do stoiska, kupców zajętych swoimi zwykłymi czynnościami, uchwyconych i przeniesionych na płótno w przypadkowych pozach. Maluje te dynamiczne sceny rodzajowe żywymi, intensywnymi, czasami nawet jaskrawymi kolorami. Rzodkiewicz w tym cyklu redefiniuje neoekspresjonizm, pracując pędzlem nieco szorstko i pozornie niedbale, zostawiając pola czystego, tylko zagruntowanego płótna, czasami docierając do granicy sztuki figuratywnej.

Jednocześnie stosując uproszczenia kolorów i detali, malarz porządkuje tą przestrzeń do poziomu pewnej syntezy. Nie chce odwzorować w tych obrazach jak najwierniej, tego co widzi. Ten zabieg daje odbiorcom nie tylko możliwość przeczytania świata oczami artysty, ale też wręcz zachęca do zagłębiania się w ten wyznaczony polem obrazowym wycinek rzeczywistości.

Rzodkiewicz w tym cyklu pokazuje się także w roli kronikarza miejsc unikatowych i ważnych dla urbanistycznej i społecznej tkanki miejskiej Gdańska. Dał już próbki swoich możliwości w tej roli w kapitalnych pracach przedstawiających kioski handlowe przy ulicy Straganiarskiej, czy modernistyczny budynek LOT-u przy Wałach Jagiellońskich, obok Bramy Wyżynnej.

Z każdą pracą Filip Rzodkiewicz umacnia swoją pozycję na rynku polskiej sztuki współczesnej. Rozwija swoje wyczucie rytmu i koloru, a podejmowana tematyka sprawia, że jego obrazy oprócz wysokiej wartości artystycznej i inwestycyjnej są jednocześnie wyraźnym głosem młodych polskich artystów w sprawach ważnych nie tylko dla przedstawicieli jednego pokolenia.

O temacie obrazu:

Gdańska Hala Targowa została oddana do użytku po dwuletniej budowie 3 sierpnia 1896 roku. Budynek z czerwonej cegły, o funkcjonalnej architekturze w stylu modernizującego baroku i powierzchni prawie 5 tys. metrów kwadratowych wzniesiono w miejscu zniszczonego przez wojska rosyjsko-pruskie Klasztoru Dominikańskiego. Hale przetrwały II wojnę światową w dobrym stanie, co było sporym ewenementem w spalonym przez Rosjan mieście.

Wpisanie do rejestru zabytków uchroniło obiekt przed wyburzeniem, planowanym pod koniec lat 60-tych ub. wieku przez Wojewódzkie Zjednoczenie Handlu. Dzisiaj, po odrestaurowaniu i przeprowadzeniu prac archeologicznych całym budynkiem zarządza spółka zrzeszająca gdańskich kupców. Na 3 kondygnacjach znajduje się ok. 100 różnych punktów handlowo-usługowych.

Jest to miejsce, w którym cały czas możemy odczuć specyficzny klimat pierwszych, burzliwych lat transformacji ustrojowej po 1989 roku. Czasy, kiedy krajobraz handlowy kraju był zdominowany przez niewielkie punkty usługowe, małe sklepy i zakłady rzemieślnicze, miejsca gdzie można było kupić i sprzedać wszystko i załatwić każdy interes.

O technice: technika mieszana

Artysta posługujący się technikami mieszanymi na pewno musi dobrze znać nie tylko właściwości poszczególnych materiałów użytych do malowania obrazu, ale też powinien orientować się w charakterystyce wzajemnego oddziaływania na siebie różnych rodzajów farb, sposobie krycia i przenikania kolorów, czy też rozumieć wpływ różnicy w czasie schnięcia różnych farb na planowanie kompozycji. 

Chociaż dzisiaj producenci farb olejnych i akrylowych oferują już bardzo zaawansowane jakościowo i niewiele się od siebie różniące produkty, to zawsze pozostają pewne subtelne różnice, które właściwie wykorzystane i podkreślone wzmocnią końcowe efekty fakturowe i kolorystyczne dzieła, trudniejsze lub nawet niemożliwe do osiągnięcia przy wykorzystaniu tylko jednego medium.

O artyście: Filip Rzodkiewicz

Ukończył z wyróżnieniem Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Mydlarskiego w Gdańsku Oliwie. Student V roku ASP w Gdańsku, na kierunku Malarstwo. Rozpoczął studia w pracowni śp. prof. Józefa Czerniawskiego, później prof. ASP dr hab. Aleksandry Jadczuk, a obecnie w pracowni Rektora uczelni, prof. ASP dr hab. Krzysztofa Polkowskiego. Otrzymał dwukrotnie Stypendium Prezesa Rady Ministrów, jest też finalistą IV edycji prestiżowego, ogólnopolskiego Konkursu im. Wojciecha Fangora w 2022 roku. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych oraz indywidualnych, sam też jest organizatorem i kuratorem wystaw prac studentów i absolwentów uczelni artystycznych.

Jest uważany za jednego z najzdolniejszych i najbardziej rokujących rozwojowo malarzy młodego pokolenia polskich artystów. Tworzy w oryginalnej technice własnej, łącząc na płótnie tradycyjne farby akrylowe i oleje z metodami bliskimi sztuce graffiti. Jego obrazy wyróżniają się neoekspresjonistycznym stylem i wyraźną fakturą, często stosuje też silne kontrasty barwne i walorowe. Konsekwentnie rozwija swój własny, niepowtarzalny język artystycznej wypowiedzi i charakterystyczny styl malarski, odznaczający się swobodnym wykorzystywaniem szerokiej palety kolorów i świetnie wplatanymi w kompozycję liniami, barwnymi polami i kształtami z zatartymi krawędziami.

Prace Rzodkiewicza ze względu na swoje walory artystyczne i inwestycyjne szybko znajdują uznanie rynku i znajdują się w licznych zbiorach w Polsce i za granicą. Więcej o artyście przeczytasz tutaj.

Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu. Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę

Kolor

Biel, Błękit, Czerwony, Fioletowy, Niebieski, Odcienie pomarańczowego, Róże, Różne odcienie zieleni, Seledynowy, Szarość, Ultramaryn

Wielkość

200 cm na 150 cm

Rama / Frame

Bez ramy / No frame

Styl

Sztuka figuratywna, Sztuka współczesna

Temat

Hale targowe, Pejzaż miejski

Updating…
  • Brak produktów w koszyku.