Pracując nad tym obrazem, malarz przeprowadził eksperyment z rozszczepieniem światła na praktycznie wszystkie kolory widma i stworzył fantastyczną, barwną kompozycję.
Ta mikrofotografia miejskiego krajobrazu wypełnia cały kadr fragmentem chodnika z postaciami przechodniów na tle krzykliwych reklam, wystaw i food trucka. Zderzenia geometrycznych i abstrakcyjnych barwnych plam w kontrastowych kolorach przywodzą na myśl zdobienia ścian świątyń i innych budowli pierwszych wielkich aglomeracji wznoszonych przez mezoamerykańskie ludy prekolumbijskie.
Przypominają, że od tysiącleci miasta były nieodłącznym elementem rozwoju każdej cywilizacji i już od momentu ich powstania towarzyszy człowiekowi pytanie, jak rozumieć ich strukturę i uczynić je miejscem dobrym do życia – o ile to jest możliwe. W tym poszukiwaniu odpowiedzi zatracamy się i zlewamy z tkanką miasta, kontury ludzkich sylwetek karykaturalnie tracą spójność i rozlewają się na ściany budynku spływając surrealistycznymi liniami na trotuar.
Filip Rzodkiewicz
Student IV roku ASP w Gdańsku, na kierunku Malarstwo. Rozpoczął studia w pracowni śp. Prof. Józefa Czerniawskiego, później Prof. ASP dr hab. Aleksandry Jadczuk, a obecnie w pracowni Rektora uczelni, Prof. ASP dr hab. Krzysztofa Polkowskiego. Ukończył z wyróżnieniem Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Mydlarskiego w Gdańsku – Oliwie. Tworzy w oryginalnej technice własnej, łącząc na płótnie tradycyjne farby akrylowe i oleje z metodami bliskimi sztuce graffiti. Jego obrazy wyróżniają się neoekspresjonistycznym stylem i wyraźną fakturą, często stosuje też silne kontrasty barwne i walorowe.
Wybrane osiągnięcia i wystawy
Otrzymał dwukrotnie Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Brał udział w wystawach zbiorowych oraz indywidualnych. Jest finalistą Konkursu im. W. Fangora oraz otrzymał wyróżnienie w postaci rezydencji artystycznej w CSW Łaźnia, Gdańsk. Jest rezydentem WL4 Mleczny Piotr, oraz prowadzi galerię studencką Galeria Ściana Północna. Obrazy Rzodkiewicza szybko uzyskują coraz wyższe notowania na rynku sztuki i stale rośnie zainteresowanie pracami tego młodego artysty.
Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu.
Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę