O obrazie
Artystka przedstawiam nam krajobraz zamknięty w bardzo bliskiej perspektywie kamienną ścianą z ogromnym, okrągłym przepustem, który niczym okular lunety umożliwia zbadanie dalszego planu. Dzięki temu oddalonemu, zamglonemu zgodnie z zasadą perspektywy powietrznej widokowi możemy zorientować się w położeniu linii horyzontu wobec całej kompozycji. Ten zabieg pozwolił też na uzyskanie ciekawego kontrastu przestrzennego pomiędzy ograniczającą pole widzenia bliską przeszkodą a odległym pejzażem.
Wydaje nam się, że jest to bezpośrednie przełożenie na płótno wrażenia odebranego z natury, jednak zastosowane przez artystkę swobodne podejście do perspektywy liniowej i rozluźnienie sztywnych, logicznych związków pomiędzy przedmiotem a jego kształtem nadają temu obrazowi cechy delikatnej impresji surrealistycznej. Widzimy, ze poszczególne elementy kompozycji – ziemia, korzenie drzewa, zwłaszcza kamienie zdają się być miękkie, plastyczne, płynne i nie do końca zgodne z ich rzeczywistymi właściwościami fizycznymi.
Dominanta zmieszanych, chłodnych zieleni jest przełamana żółciami, co nadaje pracy spokojnego charakteru. Dzięki temu obraz będzie pozytywnie oddziaływał na nasz nastrój, świetnie uzupełniając każde wnętrze.
O technice: akryl na płótnie
Żywice i farby akrylowe zostały wynalezione i opatentowane w Niemczech na początku lat 30-tych XX wieku. Oprócz substancji barwiących, akryle malarskie mogą zawierać również różne substancje dodatkowe zmieniające ich lepkość i szybkość wysychania (np. gumę arabską).
Farbami akrylowymi można malować na praktycznie każdym rodzaju podobrazia, nawet na szkle, dlatego są szczególnie popularne wśród twórców street-artowych. W zastosowaniach artystycznych mogą być kładzione grubo (impast) tak jak farby olejne lub laserunkowo, cienko przezroczystymi warstwami. Malarstwo akrylowe jest alternatywą dla malarstwa olejnego, jednak dla wzmocnienia efektów fakturowych i kolorystycznych malarze często łączą obie te techniki.
O tematyce: pejzaż w malarstwie
Historia pejzażu jako samodzielnego tematu malarskiego jest ciekawym przyczynkiem do rozważań o różnicach kulturowych pomiędzy cywilizacjami. O ile na dalekim Wschodzie (Chiny, Japonia) pejzaż był przez całe stulecia cenionym i jednym z głównych gatunków sztuki wizualnej, o tyle w Europie bardzo długo walczył o uznanie i wyzwolenie się spod dominanty innych rodzajów.
W hellenistycznym malarstwie ściennym, czy w starożytnym Rzymie pejzaż jako temat samodzielny stanowił zasadniczo element dekoracji wnętrz, może powiedzieć że był po prostu rodzajem ówczesnej tapety zdobiącej ściany willi, świątyń czy łaźni. W kolejnych epokach nawet w takim wydaniu tracił na popularności i aż do końca średniowiecza występował bardziej jako tło dla przedstawianych zdarzeń mitologicznych, historycznych czy religijnych.
Dopiero od XVI wielu malarstwo pejzażowe zaczęło przekształcać się w niezależną dziedzinę artystyczną i stopniowo zyskiwało na znaczeniu. Powstały różne jego odmiany i słynne szkoły pejzażu, m. in. francuska szkoła z Barbizon czy angielska, a od XIX wieku możemy mówić usamodzielnieniu się pejzażu jako niezależnego rodzaju malarskiego. Prawdziwy rozkwit tego tematu zaczął się jednak tak naprawdę za przyczyną impresjonistów, którzy uczynili z pejzażu jeden z najpopularniejszych rodzajów malarskich. Było to możliwe dzięki pojawieniu się ogromnej liczby sztucznych barwników oddających niuanse krajobrazu w różnorodnym świetle, oraz wynalezieniu w 1842 r. farb w szczelnych, lekkich tubkach co w połączniu z szybką techniką malowania Alla prima (wł. za jednym posiedzeniem, za pierwszym razem) otworzyło drogę impresjonistom do przeniesienia swoich pracowni malarskich w plener. Powstały w ten sposób słynne pejzaże Claude Moneta (zobacz obraz Park Monceau), Alfreda Sisley’a (zobacz obraz La Seine au point du jour) van Gogha czy Auguste Renoira (zobacz jego obraz In the Woods tutaj). Pejzaż był też częstym tematem wykorzystywanym przez przedstawicieli innych kierunków: surrealistów, postimpresjonistów, kubistów czy ekspresjonistów.
Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu.
Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę