Marta Bilecka – Dream Island 6

3 900,00 

Obraz z cyklu: Dream Islands 

Artysta / artist: Marta Bilecka, Rok: 2023

Technika / technique: akryl na płótnie / acrylic on canvas

Wymiary / dimensions: bez ramy (w/o frame): 60 cm na 40 cm (szer. x wys. / W x H); z ramą (with frame): c. 63 cm na c. 43 cm (szer. x wys. / W x H); 

Oryginalne obrazy i rysunki dostępne w ofercie Galerii Wiele Sztuki są pracami wykonanymi przez artystów tylko w jednym egzemplarzu. Do każdego sprzedanego dzieła wystawiamy Certyfikat Autentyczności. Galeria współpracuje z renomowanymi zakładami rzemieślniczymi, świadczącymi profesjonalne usługi ramiarskie. W przypadku zainteresowania usługą oprawy obrazów, prosimy o kontakt z Galerią. 

Galeria Wiele Sztuki specjalizuje się w wyszukiwaniu i promowaniu najbardziej uzdolnionych młodych artystów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych. W Galerii prezentowane są także prace profesorów i wykładowców akademickich oraz innych, uznanych polskich i zagranicznych twórców.

Jeżeli jesteś zainteresowany twórczością tej artystki i szukasz jej innych prac, prosimy skontaktuj się z nami i napisz na adres: sklep@galeriawielesztuki.eu, lub zadzwoń: tel. kom. +48 696 893 611

 

1 w magazynie

O obrazie:

Pole obrazowe tej niewielkiej pracy marynistycznej ma kształt prostokąta o wymiarach 60 cm na 40 cm, leżącego na dłuższym boku. Jest to typowy (horyzontalny) format płótna dla przedstawień pejzażowych. Praca pochodzi z cyklu „Dream Islands”. Sygnatura artystki (imię i nazwisko) jest umieszczona wzdłuż dolnej krawędzi, przy prawym rogu.

Obraz jest oprawiony w drewnianą, tzw. pływającą skrzynkową ramę, znakomicie uzupełniającą i wykańczającą całość. Rama jest w kolorze ciemnego brązu i ma szerokość około 3 cm. Obraz w ramie jest przedstawiony na zdjęciu.   

Paleta obrazu jest utrzymana w chodnych, delikatnych odcieniach dominującego koloru niebieskiego, z ciemnozielono – jasnobrązowym kontrapunktem w centrum obrazu. Przedstawia pogodną impresję na temat typowego dla laguny weneckiej morskiego pejzażu z niewielką wyspą. Na wyspie rosną cztery cyprysy i stoi dom, przed którym na placyku znajduje się niewielka fontanna. 

Płynąc po lagunie vaporetto (wodnym tramwajem), lub wynajętą barką co chwilę mijamy takie wysepki – jest ich w sumie ponad 60. Niektóre z nich są spore, na przykład słynne z wyrabiania szkła artystycznego Murano, czy pełne kolorowych domków Burano. Jednak najwięcej jest takich właśnie malutkich skrawków lądu, jak ten przedstawiony na obrazie Marty Bileckiej.  

Miniatury, czy ogólnie prace malarskie o niewielkich wymiarach to wdzięczny format obrazu do prezentacji i ozdobienia praktycznie każdego wnętrza. Ich niewielkie rozmiary bardzo ułatwiają ekspozycję – nie wymagają specjalnej troski i wysiłku przy wieszaniu – czasami wystarczy tylko wbić mały gwóźdź i gotowe! Mogą też stać na półce w otoczeniu innych bibelotów, lub też samodzielnie stanowić piękny artystyczny akcent. Dodatkowo, obrazy z morską tematyką są cały czas bardzo pożądane i cieszą się dużą popularnością wśród naszych klientów.

O temacie obrazu: pejzaż marynistyczny

Malarstwo marynistyczne to taki rodzaj malarstwa krajobrazowego, który przedstawia pejzaż morski (inaczej zwany mariną) z wszystkimi elementami dla niego charakterystycznymi: łodziami, statkami, okrętami, widokiem portu, stoczni, czy fragmentem wybrzeża. Często (zwłaszcza w dawniejszych okresach) pejzaże morskie były tłem dla przedstawień scen religijnych lub batalistycznych dziejących się na wybrzeżu. Mariny przedstawiały też słynne bitwy morskie. Malarstwo marynistyczne wchodzi w skład szerszej dziedziny sztuki zwanej marynistyką – zalicza się do niej każdy rodzaj twórczości (np. literatura, muzyka czy rzeźba), której głównym motywem przewodnim jest morze.   

Marynistyka stała się szczególnie popularna w Europie w dobie odkryć geograficznych i podbojów nowych lądów. W XVII i XVIII wieku w krajach związanych z morzem, o bogatych tradycjach żeglarskich tworzyli tacy słynni malarze maryniści jak Iwan Ajwazowski (Rosja), William Turner (Anglia), Claude Lorrain (Francja) czy Giovanni Antonio Canal (Włochy). Ze względu na możliwości malarskiego eksperymentowania z ciągle zmieniającą się wzajemną grą światła i wody krajobraz morski odegrał też bardzo ważną rolę w impresjonizmie i postimpresjonizmie. 

W Polsce, ze względu na uwarunkowania historyczno-geograficzne silniejsze zainteresowanie  szerszej publiczności i samych artystów sztuką marynistyczną pojawiło się dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym, na co niewątpliwy wpływ miało odzyskanie przez nasz kraj dostępu do morza po zakończeniu I wojny światowej. 

Ciekawostka: pierwszy w historii sztuki polskiej Związek Plastyków Morskich powstał w 1933 roku w Gdyni z inicjatywy wybitnych malarzy marynistów, m.in. Mariana Mokwy, Antoniego Suchanka, Soter Jaxa-Małachowskiego czy Włodzimierza Nałęcza.

Z kolei pierwsze w Wielkiej Brytanii stowarzyszenie o podobnym profilu powstało nieco później, bo w 1939 roku. The Society of Marine Artists przygotowywało się do otwarcia swojej inauguracyjnej wystawy w październiku tego roku, jednak wybuch II wojny światowej pokrzyżował te plany. Dopiero w listopadzie 1946 zaprezentowano w nowo wybudowanej Guildhall Art Gallery około 170 prac o tematyce związanej z morzem. W 1966 królowa nadała stowarzyszeniu statut organizacji pod patronatem korony i odtąd jego nazwa brzmi the Royal Society of Marine Artists.

Po drugiej stronie wielkiej wody, w Stanach Zjednoczonych stowarzyszenie zrzeszające  artystów związanych z tematyką morską powstało jeszcze później, dopiero w 1978 roku.

Tak więc, wydaje się że polski Związek Plastyków Morskich mógł być jedną z pierwszych takich inicjatyw promujących tematykę morską w sztukach wizualnych w historii sztuki zachodniej.

O technice: farba akrylowa

Żywice akrylowe zostały wynalezione i opatentowane w Niemczech na początku lat 30-tych ub. wieku, a pierwsze zastosowania artystyczne miały miejsce  następnej dekadzie. Te syntetyczne farby łączą niektóre właściwości farb olejnych i akwareli. Są rozpuszczalne w wodzie i szybko schną (zwłaszcza w porównaniu do tradycyjnych farb olejnych), w zastosowaniach artystycznych mogą być kładzione zarówno grubo (tzw. impast), budując wyraźną fakturę obrazu  podobnie jak w przypadku farb olejnych, lub też laserunkowo, czyli cienkimi przezroczystymi warstwami. Malarstwo akrylowe jest więc pewną alternatywą dla malarstwa olejnego, jednak dla wzmocnienia efektów fakturowych i kolorystycznych malarze często łączą obie te techniki.

Akryle można je kłaść na bardzo zróżnicowane i praktycznie dowolne podłoża: od typowych płócien malarskich, przez drewno, beton do stali, szkła i betonu. Ta elastyczność zastosowania powoduje, że są szczególnie popularne wśród artystów uprawiających street-art i sztukę graffiti. Obecne generacje farb akrylowych są bardzo zaawansowane i praktycznie jakościowo nie ustępują farbom olejnym.

O artystce:

Marta Bilecka jest absolwentką Wydziału Grafiki i Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Jej ulubionym i często wykorzystywanym tematem jest morze i mariny (czyli pejzaże morskie). W swoich obrazach prezentuje miejsca wypełnione ciszą i przestrzenią, dalekie od miejskiego zgiełku. Czasami są uzupełnione sztafarzem (ludzkimi postaciami), będącymi subtelnym uzupełnieniem kompozycji, a niektóre z morskich pejzaży mają charakter na poły  surrealistyczny i impresjonistyczny. Artystka świetnie bawi się kolorem i światłem, umiejętnie budując spokojną narrację i wprowadzając obserwatora w nostalgiczny nastrój.

Obrazy Marty Bielickiej były prezentowane na licznych, zbiorowych i indywidualnych wystawach w Polsce i wielu krajach świata, od Korei po Skandynawię i znajdują się w licznych galeriach i prywatnych kolekcjach w Polsce, Austrii, Kanadzie i w Europie Północnej.    

Więcej o artystce przeczytasz tutaj.

Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu. Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę.

Kolor

Beże, Biel, Brązy i odcienie żółci, Niebieski, Szarości, Zielony

Wielkość

60 cm na 40 cm (bez ramy)

Rama / Frame

Wąska (c. 3 cm) drewniana rama typu skrzynkowego (pływająca), w kolorze ciemnego brązu.

Styl

Sztuka figuratywna, Sztuka współczesna

Technika

Akryl na płótnie

Temat

Pejzaż nadmorski

Updating…
  • Brak produktów w koszyku.