Michał Warecki – Niebieska koronka

6 000,00 

Artysta: Michał Warecki

Technika: akryl na płótnie / acrylic on canvas

Wymiary: 65 cm x 92 cm

Rok: 2016

Oryginalne obrazy i rysunki dostępne w ofercie Galerii Wiele Sztuki są pracami wykonanymi przez artystów tylko w jednym egzemplarzu. Do każdego sprzedanego dzieła wystawiamy Certyfikat Autentyczności. Galeria współpracuje z renomowanymi zakładami rzemieślniczymi, świadczącymi usługi profesjonalnego oprawiania obrazów. W sprawie usługi oprawy obrazów, prosimy o kontakt.

Galeria Wiele Sztuki specjalizuje się w wyszukiwaniu i promowaniu najbardziej uzdolnionych młodych artystów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych. W Galerii prezentowane są także prace profesorów i wykładowców akademickich oraz innych, uznanych polskich i zagranicznych twórców.

Jeżeli jesteś zainteresowany twórczością tego artysty i szukasz jego innych prac, skontaktuj się z nami: sklep@galeriawielesztuki.eu, lub zadzwoń: tel. kom. +48 696 893 611.

1 w magazynie

O obrazie:

Obraz przedstawia kobietę z charakterystyczną, bujną, rudą fryzurą. Jej twarz jest zwrócona wprost do widza, a wyraźne oczy zdają się wpatrywać bezpośrednio w nas.

Tło obrazu jest intensywnie niebieskie i pokryte delikatnymi, ornamentowymi wzorami, które nadają mu nieco gotyckiego charakteru. Kontrastuje ono z żywą kolorystyką postaci kobiety.

Ubiór kobiety jest równie interesujący co jej twarz. Ma na sobie suknię w kolorze złotym, zdobioną geometrycznym wzorem przypominającym plastry miodu. Rękawy sukni są białe i szerokie, co dodaje postaci elegancji. Kobieta ma skrzyżowane na kolanach ręce, a jej dłonie są schowane w rękawach.

Całość kompozycji sprawia wrażenie statycznej, a jednocześnie emanuje tajemniczością. Postać kobiety wydaje się być oderwana od rzeczywistości, jakby była postacią z baśni lub snu.

Styl malarski Michała Wareckiego jest rozpoznawalny dzięki płaskim formom, żywym kolorom i dekoracyjnym elementom. W jego obrazach często pojawiają się kobiety, które są przedstawione w sposób zarówno realistyczny, jak i symboliczny.

O temacie obrazu: portret

Portret to jeden z najstarszych i najbardziej uniwersalnych tematów w malarstwie. Przez wieki artyści wykorzystywali go, by uwieczniać zarówno władców i arystokratów, jak i zwykłych ludzi, celebrując ich indywidualność i piękno.

Głównym celem portretu jest przedstawienie wizerunku konkretnej osoby, uchwycenie jej fizycznych cech, ale także wyrażenie jej osobowości, charakteru i emocji. Portrety są nie tylko dziełami sztuki, ale też ważnymi dokumentami historycznymi. Opowiadają o epoce, w której powstały, o panujących obyczajach i trendach estetycznych. Portrety służyły często do budowania prestiżu, umacniania władzy, a także do wyrażania uczuć. Można powiedzieć, że w dawniejszych czasach, były odpowiednikami fotografii i spełniały rolę dzisiejszych social mediów.

Można je podzielić na wiele rodzajów, na przykład w zależności od: liczby osób: na indywidualne, grupowe (rodzinne, zbiorowe), ze względu na pozycję społeczną osoby portretowanej (modela): portrety władców, arystokratów, duchownych, artystów, zwykłych ludzi, ze względu na wiek modela: dziecięce, młodzieńcze, dojrzałe, starcze, ze względu na sytuację (lub szerszy kontekst powstania obrazu): portrety oficjalne, prywatne, pośmiertne, w końcu ze względu na pozę (pozycję) osoby portretowanej: portrety siedzące, stojące, leżące lub, konne.

Każdy portret posiada kilka cech charakterystycznych, za pomocą których artysta może nam wiele przekazać na temat modela i swojego artystycznego pomysłu na dzieło, na przykład: 

  • Twarz: jest to najważniejsza część portretu, to właśnie na niej artysta skupia się, by wyrazić osobowość modela.
  • Ubiór: odzież może wiele powiedzieć o statusie społecznym, zajęciu, a także o poczuciu estetyki portretowanego.
  • Ewentualne rekwizyty, uzupełniające kompozycję sceny: różne przedmioty, które towarzyszą postaci, mogą mieć znaczenie symboliczne lub podkreślać jej zainteresowania.
  • Tło: może być neutralne, albo nawiązywać do otoczenia, w którym żyje model.

Portrety są malowane w wielu stylach; mogą być realistyczne (artysta dąży do jak najwierniejszego odwzorowania fizycznych cech modelu), idealizujące / gloryfikujące (upiększanie portretowanego, podkreślanie jego pozytywnych cech, prawdziwych lub tylko  domniemanych), ekspresjonistyczne (wyrażanie emocji artysty, deformacja cech fizycznych, nawet abstrakcyjne lub kubistyczne (rozmywanie granic między portretem a abstrakcją, redukowanie postaci do prostych form geometrycznych).

Pomimo rozwoju współczesny technik utrwalania i reprodukowania obrazów (zdjęcia, video) oraz powszechności social mediów portrety malarskie pozostają nadal bardzo popularnym tematem wypowiedzi artystycznej. Wynika to m.in. z odczuwalnej przez wielu ludzi potrzeby indywidualizacji i wyróżnienia się z anonimowego tła. Portret to też nadal unikatowa (i czasami niezwykle cenna) pamiątka, która pozwala zachować wspomnienie o bliskiej osobie.

Również sami artyści często malują swoje autoportrety, aby wyrazić swoje własne przemyślenia i emocje.

O technice: farba akrylowa

Obrazy akrylowe to dzieła sztuki stworzone za pomocą farb akrylowych. Ta stosunkowo młoda (opracowana w latach 30-tych ub. wieku w Niemczech) technika malarska zyskała ogromną popularność dzięki swojej wszechstronności i szybkości schnięcia. Farby akrylowe to farby wodne, których spoiwo stanowi żywica akrylowa. Dzięki temu są łatwe w użyciu, a jednocześnie pozwalają na uzyskanie różnorodnych efektów.

Farby akrylowe schną bardzo szybko (zwłaszcza w porównaniu to tradycyjnych farb olejnych)  co pozwala na szybkie nakładanie kolejnych warstw i tworzenie złożonych kompozycji. Są bardzo wszechstronne: można je nakładać na wiele rodzajów powierzchni, takich jak płótno, papier, drewno, beton czy metal. Pozwalają też na stosowanie różnych technik malarskich, od realistycznych po abstrakcyjne.

Farby akrylowe są prawie bezwonne (kolejna przewaga w stosunku do farb olejnych), a po wyschnięciu są wodoodporne i odporne na blaknięcie. Współczesne generacje nowych farb akrylowych oferują też niezwykle szeroką gamę intensywnych i żywych kolorów, które zachowują swoją intensywność przez długi czas.

Ze względu na swoje uniwersalne właściwości, farby akrylowe są bardzo popularne wśród artystów współczesnych, gdzie artyści eksperymentują z różnymi technikami i materiałami. Służą również powszechnie do tworzenia grafik użytkowych, takich jak plakaty czy ilustracje. Są też doskonałym elementem dekoracyjnym wykorzystywanym w nowoczesnych wnętrzach. 

O artyście:    

Michał Warecki urodził się w 1970 roku. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie też mieszka i tworzy. Maluje w indywidualnym, łatwo rozpoznawalnym stylu, który nazywa nadekspresjonizmem. Charakterystyczne są dla jego twórczości zwłaszcza portrety kobiece.

Więcej o artyście przeczytasz tutaj.

Kolor

Biele i szarości, Czerwienie, Niebieski, Pomarańcze, Żółcienie

Wielkość

65 cm na 92 cm

Rama / Frame

Bez ramy / No frame

Styl

Sztuka figuratywna, Sztuka współczesna

Technika

Akryl na płótnie

Temat

Portret

Updating…
  • Brak produktów w koszyku.