Mila Chyżawska – Słoneczniki 3

9 100,00 

Z serii obrazów Słoneczniki – kwiaty Ukrainy

Artysta: Milana Chyżawska

Technika: olej na płótnie

Wymiary: 100 cm na 130 cm, Rok: 2023

Oryginalne obrazy i rysunki dostępne w ofercie Galerii Wiele Sztuki są pracami wykonanymi przez artystów tylko w jednym egzemplarzu. Do każdego sprzedanego dzieła wystawiamy Certyfikat Autentyczności. Galeria współpracuje z renomowanymi zakładami rzemieślniczymi, świadczącymi usługi profesjonalnego oprawiania obrazów. W sprawie usługi oprawy obrazów, prosimy o kontakt.

Galeria Wiele Sztuki specjalizuje się w wyszukiwaniu i promowaniu najbardziej uzdolnionych młodych artystów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych. W Galerii prezentowane są także prace profesorów i wykładowców akademickich oraz innych, uznanych polskich i zagranicznych twórców.

Jeżeli jesteś zainteresowany twórczością tej artystki i szukasz jej innych prac, skontaktuj się z nami: sklep@galeriawielesztuki.eu, lub zadzwoń: tel. kom. +48 696 893 611

1 w magazynie

O obrazie:

Milana Chyżawska wychowała się w niewielkiej miejscowości na środkowej Ukrainie, blisko natury. Maluje motywy florystyczne: trawy, kwiaty i rośliny już od paru lat. Jej ulubionym tematem jest zwłaszcza słonecznik – kwiat, który ostatnio stał się nowym symbolem Ukrainy.

Omawiany obraz ma kształt prostokąta w formacie wertykalnym, o wymiarach 100 cm na 130 cm. Słoneczniki są przedstawione na tle ciemnej, pozbawionej wyrazu i płytkiej płaszczyzny, z więdnącymi, opuszczonymi ku ziemi kwiatostanami. Klimat przedstawionej sceny jest smutny. Zimne i brudne tony zieleni, tło przechodzące od szarej niebieskości do granatu podkreślają nastrój przygnębienia i rezygnacji. Ten efekt został osiągnięty celowym i świadomym wykorzystaniem koloru i kompozycji, jako nośników do wyrażenia silnych emocji: porzucenia, zagrożenia, przemijania i bliskiej śmierci.

Dla artystów w czasie wojny jedyną bronią jest ich sztuka.        

Ciekawostka o temacie obrazu: naukowa nazwa słonecznika (Helianthus) pochodzi od greckich słów oznaczających słońce i kwiat. W wielu kulturach jest kojarzony ze słońcem, dostatkiem oraz wytrwałością.

Od czasu rozpoczęcia wojskowej agresji Rosji na Ukrainę w 2014 słonecznik zaczął nabierać nowych znaczeń – stał się symbolem odwagi, niezłomności, determinacji, uporu i oporu. Widnieje na plakatach i zdjęciach z demonstracji przeciwko wojnie. To nowy symbol Ukrainy i obchodzonego 29 sierpnia Dnia Pamięci Obrońców Ukrainy.

O technice: olej na płótnie

Malarstwo olejne to technika artystyczna polegająca na wykorzystywaniu farb, które powstają poprzez zmieszanie suchych pigmentów (barwników) proszkowych z wyselekcjonowanym rafinowanym olejem lnianym (stosuje się też czasami olej makowy lub z orzechów włoskich) do konsystencji sztywnej pasty i zmielenie jej przez silne tarcie w stalowych młynach walcowych.

Znany biograf malarzy włoskich Giorgio Vasari przypisywał w połowie XVI wieku wynalazek malarstwa olejnego renesansowemu malarzowi niderlandzkiemu, Janowi van Eyck (1390-1441) i ta opinia utrzymywała się przed bardzo długi czas. Jednakże początki tej techniki są zdecydowanie starsze, wiadomo że farbami olejnymi posługiwali się już malarze w starożytnym Egipcie, Grecji czy Rzymie. O długiej historii tej techniki świadczą też różne źródła pisane, między innymi żyjący na przełomie XI i XII wieku benedyktyński mnich Teofil Prezbiter w swoim słynnym traktacie o sztuce „Diversarum Artium Schedula” napisanym pomiędzy 1100 a 1125 podawał receptury farb olejnych sposoby ich mieszania przy wykorzystaniu oleju orzechowego.

Wyjątkowa łatwość, z jaką przy pomocy tych farb można mieszać kolory i budować przejścia tonalne czyni je wyjątkowymi wśród innych materiałów malarskich; jednocześnie pozwalają na uzyskanie bogatych i różnorodnych efektów przy pomocy tzw. laserunku (farba kładziona bardzo cienkimi warstwami) czy impasto (grube fragmenty budujące głębokie struktury na podobraziu).

Standardowym podłożem do namalowania obrazu olejnego jest płótno, wykonane z czystego lnu o mocnym i gęstym splocie. Płótno jest przycinane do odpowiedniego rozmiaru i rozpinane na drewnianej ramie (tzw. blejtram, krosno malarskie), do której jest następnie przymocowywane za pomocą gwoździ lub zszywek. W wiekach średnich w Europie bardzo popularne było malarstwo olejne tablicowe, w którym podłożem obrazów były odpowiednio przygotowane (zagruntowane) deski.

Na gotowy obraz olejny zwykle nakładana jest warstwa materiałów żywicowych (lakieru, werniksu), w celu wydobycia głębszych efektów tonalnych, oraz ochrony powierzchni płótna przed czynnikami atmosferycznymi, drobnymi otarciami, zabrudzeniami czy gromadzeniem się kurzu.

Pomimo pojawienia się w XX w. zupełnie nowych, syntetycznych farb akrylowych, obrazy olejne do tej pory są uważane za kwintesencję sztuki malarskiej w najbardziej klasycznym jej wydaniu. Obrazy wykonane olejem na płótnie są niezwykle trwałe, oraz wyróżniają się swoimi wartościami  kolorystycznymi, które zachowują przez długie lata. Nasycone świetlistymi barwami, przyciągają uwagę i tworzą niepowtarzalne efekty wizualne.

O artystce:

Milana Chyżawska urodziła się 1986 roku w miejscowości Biała Cerkiew na środkowej Ukrainie. W 2008 r. ukończyła wydział dokumentoznawstwa oraz działalności informacyjnej Uniwersytetu Kultury w Kijowie. W 2014 roku z mężem Denisem przeprowadzili się do Polski i zamieszkali w Wejherowie. Wspólnie rozpoczęli studia na Wydziale Malarskim gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w czerwcu 2023 oboje obronili swoje dyplomy.

Maluje od dziecka. Malarstwo daje Milenie energię i życiową dynamikę, ale też pewien wewnętrzny niepokój. Uważa, że świat jest jak malarska paleta, zachwyca ją bogactwo otaczających ją kolorów, naturalna gra światła i cienia. W swojej twórczości posługuje się farbami olejnymi, a oprócz malowania obrazów zajmuje się również rysunkiem.

Dwukrotnie otrzymała Stypendium Kulturalne Miasta Gdańsk: w 2022 za realizację projektu „Ludzie Morza”, oraz w 2023 za cykl prac „Słoneczniki”.

Prace Milany były prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Gdańsku, Wejherowie, Łodzi i w Berlinie. Jej obrazy znajdują się już w galeriach i prywatnych kolekcjach m.in. w Australii, Irlandii, Szwajcarii, Norwegii, Anglii, Niemczech, Turcji, Kanadzie, Szwecji i na Ukrainie.

Więcej o malarce przeczytasz tutaj.

Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu. Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę.

Kolor

Brązowy, Granaty, NIebieski szary, Zielenie, Żółcie

Wielkość

100 cm na 130 cm

Rama / Frame

Bez ramy / No frame

Styl

Sztuka figuratywna, Sztuka współczesna

Technika

Olej na płótnie

Temat

Martwa natura, Słoneczniki

Updating…
  • Brak produktów w koszyku.