Andrzej Rabiega – Bielik

4 700,00 

Artysta: Andrzej Rabiega 

Technika: akwarela na papierze (gramatura 640g) / watercolor on paper (640g)

Wymiary: 56 cm na 76 cm

Rok: 2023

artysta Andrzej Rabiega z akwarelą “Bielik”

Oryginalne obrazy i rysunki dostępne w ofercie Galerii Wiele Sztuki są pracami wykonanymi przez artystów tylko w jednym egzemplarzu. Do każdego sprzedanego dzieła wystawiamy Certyfikat Autentyczności.

Galeria Wiele Sztuki specjalizuje się w wyszukiwaniu i promowaniu najbardziej uzdolnionych młodych artystów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych. W Galerii prezentowane są także prace profesorów i wykładowców akademickich oraz innych, uznanych polskich i zagranicznych twórców.

Jeżeli jesteś zainteresowany twórczością tego artysty i szukasz jego innych prac, skontaktuj się z nami: sklep@galeriawielesztuki.eu, lub zadzwoń: tel. kom. +48 696 893 611

 

1 w magazynie

O temacie obrazu

Bieliki to duże, drapieżne ptaki o masywnej sylwetce i słabo zaznaczonych różnicach w rozmiarach pomiędzy samcem a samicą. Zaliczany jest do rodziny jastrzębiowatych. Rozpiętość skrzydeł sięga prawie 3 metrów, długość ciała sięga 90 cm, a waga dochodzi do 6 kg. Może dożyć do 20 lat, w locie nurkowym osiąga prędkość 240 km/h.  Jego dieta składa się głównie z innych zwierząt: najczęściej poluje na ryby, gryzonie i inne ptaki, nie gardzi również padliną. Bieliki są zasadniczo ptakami osiadłymi, terytorialnymi, chociaż część populacji migruje.

Kiedyś liczne w Europie, od XIX wieku w związku z działalnością człowieka ich populacja gwałtownie się zmniejszyła. W Polsce są pod ochroną od 1952 roku.

W trakcie godów bieliki często latają parami, dochodzi wówczas do akrobatycznych walk powietrznych na dużej wysokości, zwykle tuż pod pułapem chmur. Ptaki wydają głośnie okrzyki, chwytają się szponami i koziołkując spadają z dużej wysokości, rozdzielając się tuż nad ziemią (zdarzają się nawet przypadki uderzenia przez walczące zapamiętale ptaki w przejeżdżające samochody czy budynki). Bieliki są wierne w związku i monogamiczne, zmieniają partnera tylko w przypadku śmierci drugiego ptaka.  

Najwięcej europejskich bielików występuje w Polsce (około tysiąca par, głównie na wyspie Wolin) i to prawdopodobnie właśnie ten gatunek orła jest w naszym herbie.  

Orły od dawna fascynowały ludzi, przypisywano im boskie pochodzenie oraz  wiele nadprzyrodzonych mocy. Od starożytności uważano je za ptaki władców (jest ptakiem, który najczęściej pojawia się w heraldyce). Wizerunek srebrnego orła był głównym znakiem każdego legionu rzymskiego.  

Ciekawostka: Bieliki budują wielkie (do 2 metrów średnicy i wysokości), bardzo ciężkie gniazda o wadze nawet do 600 kg. Z tego powodu gniazda, lokowane w koronach wysokich drzew, czasami łamią swoim ciężarem gałęzie i dochodzi o jego tragicznego w skutkach upadku z pisklętami na ziemię.   

Akwarela – o technice

Akwarela to technika malarska polegająca na stosowaniu farb akwarelowych (tzw. wodnych), nakładanych cienkimi warstwami na podłoże, którym zwykle jest papier, jedwab, pergamin, czasami kość słoniowa. Była znana już w starożytności (m.in. w Grecji i Egipcie). Wymaga wybitnych umiejętności technicznych i wyobraźni artystycznej, ponieważ przejrzystość farby wodnej wyklucza możliwość zamalowania nieudanego elementu kompozycji.

W tej technice na efekt końcowy duży wpływ ma też jakość (barwa, tekstura) samego papieru. Obrazy akwarelowe wyróżniają się lekkością formy oraz niezwykłą subtelnością kolorów i ciekawych gradientów. Farba wodna rozpływa się po papierze i wnika w jego strukturę, podczas gdy na przykład farba olejna pozostaje w miejscu jej nałożenia. Decydując się na obraz wykonany z akwareli, mamy pewność, że będzie on delikatny, nowoczesny i nada naszemu wnętrzu wyjątkowego charakteru. Trzeba jednak pamiętać, że papier nie jest z natury trwały, wchodzi w reakcję z farbą i należy taki obraz odpowiednio zabezpieczyć przed uszkodzeniami, na przykład oprawiając go za szkłem lub specjalnym tworzywem wystawienniczym.

Ciekawostka: W piątek 30 listopada 1804 r. w The Stratford Coffee House przy Oxford Street w Londynie odbyło się spotkanie inauguracyjne „Towarzystwa stowarzyszonego w celu ustanowienia dorocznej wystawy malarstwa akwarelowego”. Członkami założycielami byli malarze – akwareliści, rozczarowani brakiem uznania dla tej techniki malarskiej ze strony szacownej Royal Academy, jedynej profesjonalnej i liczącej się w tamtych czasach organizacji artystycznej.  W 1881 roku królowa Wiktoria nadała Towarzystwu Statut Królewski i wprowadziła tradycję podpisywania przez aktualnie panującego monarchę certyfikatów, które każdy członek otrzymuje w momencie wyboru do Towarzystwa. Towarzystwo działa do dziś po nazwą the Royal Watercolor Society  i zrzesza artystów należących do najlepszych praktyków współczesnego malarstwa wodnego. Głównym celem Towarzystwa pozostaje niezmiennie promowanie tej techniki malarskiej.

Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu.

Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę

Kolor

Biele i szarości, Brązy, NIebieski szary, Żółty

Wielkość

56 cm na 76 cm

Rama

Bez ramy

Technika

Akwarela

Styl

Sztuka figuratywna, Sztuka współczesna

Temat

Orzeł bielik, Portret zwierzęcy, Ptaki

Updating…
  • Brak produktów w koszyku.