Andrzej Rabiega – Sroka

1 700,00 

Artysta: Andrzej Rabiega 

Technika: akwarela na papierze (gramatura 300g) / watercolor on paper (300g)

Wymiary: 56 cm na 37 cm

Rok: 2023

sroka w locie

Oryginalne obrazy i rysunki dostępne w ofercie Galerii Wiele Sztuki są pracami wykonanymi przez artystów tylko w jednym egzemplarzu. Do każdego sprzedanego dzieła wystawiamy Certyfikat Autentyczności.

 

Galeria Wiele Sztuki specjalizuje się w wyszukiwaniu i promowaniu najbardziej uzdolnionych młodych artystów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych. W Galerii prezentowane są także prace profesorów i wykładowców akademickich oraz innych, uznanych polskich i zagranicznych twórców.

Jeżeli jesteś zainteresowany twórczością tego artysty i szukasz jego innych prac, skontaktuj się z nami: sklep@galeriawielesztuki.eu, lub zadzwoń: tel. kom. +48 696 893 611

 

1 w magazynie

O temacie obrazu:

Sroki należą do krukowatych, są ptakami o średniej wielkości zamieszkującymi cała Europę i dużą część Azji.  To ruchliwe, hałaśliwe i niezwykle towarzyskie ptaki, choć najlepiej czują się w towarzystwie innych srok. Można gdzieniegdzie spotkać ogromne stada składające się z setek osobników, które żyją niemal jak rodzina. Nie jest wybredna kulinarnie, żeruje przeważnie na ziemi (chociaż potrafi łapać w locie owady) zjadając wszystkie płazy, ślimaki, jaszczurki, bezkręgowce itp. żyjące drobiazgi, które jej podejdą pod dziób.

Sroki łączą się w pary na całe życie. Żyją w związkach monogamicznych i bardzo źle znoszą stratę partnerów. Gniazdo sroki jest dobrze zamaskowane i umieszczone na odludziu, w trudno dostępnym miejscu. Przykryte jest charakterystycznym sklepieniem (daszkiem) z luźno splecionych gałązek i z daleka robi wrażenie kuli, a co ciekawe ma dwa niezależnie wejścia. Żaden inny ptak w Polsce nie buduje tak wyrafinowanych konstrukcji.

W Europie sroka była uważana przez swoją hałaśliwość za symbol plotkarstwa i gadulstwa, nawet za zły omen i oznakę zbliżającej się śmierci. Również w kulturze nie mała dobrej passy: wystarczy przypomnieć operę Rossiniego „Sroka złodziejka” (przez nią służąca zostaje  oskarżona o kradzież i skazana na śmierć), Claude Monet na obrazie umieszcza ją w na miejscu egzekucji, a wierszu Jana Brzechwy sroka rozpowiada kłamstwa. Na szczęście, dla równowagi,  w innych kulturach sroka budzi lepsze skojarzenia, na przykład w Azji jest uważana za symbol radości i pomyślności małżeńskiej.     

Ciekawostka: Sroki należą do jednych z najbardziej inteligentnych ptaków. Są niezwykle bystre i jako jedyne z ptaków zaliczyły słynny test lustra. Test ten polega na umieszczeniu zwierzęcia naprzeciwko lustra i sprawdzenie jego reakcji. Wiele gatunków uważa, że odbicie jest drugim osobnikiem. Sroki to jedyne ptaki, które zorientowały się w sytuacji i rozpoznały siebie.

O technice:

Akwarela to technika malarska polegająca na stosowaniu farb akwarelowych (tzw. wodnych), nakładanych cienkimi, laserunkowymi warstwami na podłoże, którym zwykle jest papier, jedwab, pergamin, czasami kość słoniowa. Farba akwarelowa powstaje w wyniku mieszania sproszkowanego pigmentu ze spoiwem, którym najczęściej jest guma arabska (sok z afrykańskiego drzewa akacjowego), lub guma Kordofan.  

Była znana już w starożytności (m.in. w Chinach,  Grecji i Egipcie). Wymaga wybitnych umiejętności technicznych, wyobraźni artystycznej i umiejętnego rozplanowania kolorów, ponieważ przejrzystość farby wodnej wyklucza możliwość skorygowania nieudanego elementu kompozycji.

W tej technice bardzo ważny jest rodzaj papieru, na którym wykonywany jest obraz. Od jego parametrów jakościowych: składu, szorstkości, prasowania, naturalnej barwy, spoistości, chłonności, odczynu PH zależą trwałość kolorów, sposób rozchodzenia się farby i łączenia z innymi kolorami. Gramatura papieru powinna być powyżej 250g/m2, co zapobiegnie jego falowaniu podczas malowania i pozwoli na przyjęcie większej ilości farby.

Obrazy wykonane tą techniką charakteryzują się zwykle delikatną kolorystyką w pastelowych barwach. Doskonale nadają się do ozdobienia ścian praktycznie w każdym rodzaju wnętrza, wnosząc do niego pogodny, odprężający nastrój.

Trzeba jednak pamiętać, że papierowe podłoże z natury nie jest tak trwałe jak płótno, wchodzi w reakcję z farbą i należy taki obraz odpowiednio zabezpieczyć przed uszkodzeniami, na przykład oprawiając go za szkłem lub specjalnym tworzywem wystawienniczym.

Ciekawostka: Julian Fałat (1853 – 1929), przedstawiciel realizmu i pejzażu impresjonistycznego, był jednym z najwybitniejszych polskich malarzy akwarelistów. Cierpiąc biedę i głodując, ledwo przetrwał studia w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych i to właśnie biega skłoniła go zainteresowania się akwarelami – po prostu na farby olejne nie było go stać. W 2021 jeden z jego obrazów („Wyjazd na polowanie”) na aukcji osiągnął cenę przekraczającą 2 mln złotych.  

Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu.

Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę

Kolor

Biele i szarości, Bladoróżowy, Granatowy szary, Niebieski, NIebieski szary, Zielony

Wielkość

56 cm na 37 cm

Rama

Bez ramy

Technika

Akwarela

Styl

Sztuka figuratywna, Sztuka współczesna

Temat

Portret zwierzęcy, Ptaki, Sroka

Updating…
  • Brak produktów w koszyku.