Jacek Malinowski – Estate in Val d’Orcia

6 000,00 

Artysta: Jacek Malinowski

Technika: olej na płótnie / oil on canvas

Wymiary: 93 cm x 63 cm

Rok: 2023

Oryginalne obrazy i rysunki dostępne w ofercie Galerii Wiele Sztuki są pracami wykonanymi przez artystów tylko w jednym egzemplarzu. Do każdego sprzedanego dzieła wystawiamy Certyfikat Autentyczności.

Galeria Wiele Sztuki specjalizuje się w wyszukiwaniu i promowaniu najbardziej uzdolnionych młodych artystów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych. W Galerii prezentowane są także prace profesorów i wykładowców akademickich oraz innych, uznanych polskich i zagranicznych twórców.

Jeżeli jesteś zainteresowany twórczością tego artysty i szukasz jego innych prac, skontaktuj się z nami: telefonicznie: mob. tel. +48 696 893 611, lub napisz na adres: sklep@galeriawielesztuki.eu 

1 w magazynie

O obrazie:

Obraz „Lato w dolinie Val d`Orcia” został wykonany w technice olejowej, dosyć nietypowej dla tego malarza, który większość swoich wspaniałych toskańskich pejzaży wykonuje farbami akrylowymi. To druga, po „Wiośnie” praca przedstawiająca dolinę Val d`Orcia dostępna w naszej Galerii Wiele Sztuki. Razem tworzą świetny dyptyk, który znakomicie zaaranżuje przestrzeń w praktycznie każdym pomieszczeniu.

Obie prace, chociaż wykonane w różnych technikach są niesamowicie ciepłe i pogodne, a ich prosta kompozycja cieszy oko i odpręża. Takie obrazy nie powstają w pracowni, jako odtworzenie wrażeń z pamięci czy w wyniku przeniesienia szkicu na płótno.

Artysta spędza twórczo co roku całe lato w Toskanii, gdzie w plenerze wciąż powstaje cykl poświęcony włoskiemu pejzażowi. Każde kolejne dzieło to wyraz głębokiego i prawdziwego zauroczenia malarza tym regionem, jego kolorem, przestrzenią i atmosferą gorącego, śródziemnomorskiego południa.

Widoki w Val d`Orcia nie tylko zachwycają, ale też razem ze zmianą pór roku zmieniają swoje kolory, jak w kalejdoskopie. Od połowy kwietnia do końca maja wzgórza są soczyście i wiosennie zielone, miejscami urozmaicone czerwonymi i żółtymi kwiatami. Kwiaty polne, maki, jastruny i słoneczniki bardzo często zdobią też pobocza, albo pokrywają niemal całe fragmenty pól. Lato z kolei odciska swoje duszne i gorące piętno, przygaszając i spłaszczając słonecznym blaskiem wszystkie lokalne kolory. Krajobraz pozostaje lekko zamglony, niezależnie od pory dnia. czekamy teraz na jesień…

Ciekawostka: Dolina Val d`Orcia uważana jest za najpiękniejszą dolinę Toskanii i to stąd pochodzi większość najbardziej znanych widoków będących wizytówką regionu. Rozciąga się na południe od Sieny, u stóp wygasłego wulkanu Monte Amiata. To kraina marzeń każdego malarza lub pasjonata fotografii i jeden z najpiękniejszych w Europie plenerów malarskich. Słynna finałowa scena z filmu Ridleya Scotta Gladiator została nakręcona właśnie w Val d`Orcia, pomiędzy miasteczkiem Pienza a gospodarstwem agroturystycznym Terrapille. Droga, którą podążał do domu umierający bohater nosi do dzisiaj nazwę Drogi Gladiatora i jest popularną w okolicy atrakcją turystyczną.

O temacie obrazu:

Malarstwo krajobrazowe to sztuka przedstawiania na obrazach naturalnej scenerii. Ludzie od zarania dziejów byli pod silnym wpływem przyrody i zjawisk naturalnych. Jak tylko opanowali sztukę przenoszenia swoich emocji na jakieś podłoże, przy użyciu pierwszych dostępnych im materiałów i wymyślonych technik, starali się oddać piękno, czasami grozę otaczającego ich świata.

W różnych cywilizacjach temat krajobrazu był inaczej traktowany i wartościowany. Podczas gdy w Chinach i Japonii malarstwo krajobrazowe przez całe stulecia było cenionym i jednym z głównych gatunków sztuki wizualnej, w europejskim kręgu kulturowym pejzaż jako samodzielny gatunek malarskie powoli zdobywał uznanie. Słynna Akademia Francuska bardzo długo nie miała w swoim programie malowania krajobrazu z natury, nie uważano go za „wielki temat” wokół którego można było budować jakąś wartą uwagi narrację. Na przełomie XVII i XIX wieku tematem tym zajmowali się najwyżej drugorzędni artyści, malując pejzaże zamknięte w schematach rokokowego malarstwa dekoracyjnego. Dopiero od początku XX w. dzięki zafascynowaniu impresjonistów światłem i kolorem na otwartej przestrzeni rozpoczął się proces usamodzielniania się pejzażu jako niezależnego i pełnoprawnego rodzaju malarskiego, będącego celem samym w sobie a nie tylko tłem, otoczeniem czy dekoracją dla przedstawianej sceny batalistycznej lub religijnej.

Od tego czasu krajobraz był już częstym tematem podejmowanym przez artystów różnych kierunków – fowistów, ekspresjonistów, czy nawet kubistów i surrealistów. W Polsce malarstwo krajobrazowe rozwinęło się w połowie XIX wieku. Jako najwybitniejszych pejzażystów należy wymienić Józefa Chełmońskiego, braci Gierymskich, Władysława Podkowińskiego czy Jana Stanisławskiego.

Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu.Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę

Kolor

Blade odcienie niebieskiego, Bladoróżowy, Niebieski, Zielony, Żółty

Wielkość

93 cm na 62 cm

Rama / Frame

Bez ramy / No frame

Styl

Sztuka figuratywna, Sztuka współczesna

Technika

Olej na płótnie

Temat

Pejzaż

Updating…
  • Brak produktów w koszyku.