Mateusz Lengling – Enemy Territory 010

7 800,00 

Obraz z cyklu: ENEMY TERRITORY

Technika: olej na płótnie / oil on canvas 

Wymiary: 220 cm na 160 cm (szer. x. wys.)

Rok: 2022

Oryginalne obrazy i rysunki dostępne w ofercie Galerii Wiele Sztuki są pracami wykonanymi przez artystów tylko w jednym egzemplarzu. Do każdego sprzedanego dzieła wystawiamy Certyfikat Autentyczności.

Galeria Wiele Sztuki specjalizuje się w wyszukiwaniu i promowaniu najbardziej uzdolnionych młodych artystów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych. W Galerii prezentowane są także prace profesorów i wykładowców akademickich oraz innych, uznanych polskich i zagranicznych twórców.

Jeżeli jesteś zainteresowany twórczością tego artysty i szukasz jego innych prac, skontaktuj się z nami: sklep@galeriawielesztuki.eu, lub zadzwoń: tel. kom. +48 696 893 611

 

1 w magazynie

Obrazy Mateusza Lenglinga z cyklu: ENEMY TERRITORY

Wyjątek z noty kuratorskiej autorstwa dr. Filipa Ignatowicza:

Enemy Territory to zbiór prac stworzonych w ramach cyklu pod tym samym tytułem. Mateusza interesuje wizualny język i gramatyka estetyki przemocy jak i samo zjawisko brutalności. Próbuje zweryfikować koncept wroga i eksploruje przy okazji co oznacza wrogie terytorium, państwo, agresja, konflikt. W swoich realizacjach bada temat wojownika i walki, a co za tym idzie także zbroi, obrony i samoobrony, równolegle tworzy projekty anty-przemocowe i w pewien sposób zaangażowane.

O obrazie i cyklu: 

Geneza pracy artystycznej Mateusza Lenglinga wywodzi się z nastoletniej pracy na budowach, obserwacji ludzi na nich pracujących oraz przekonania o byciu postrzeganym przez ludzi z zewnątrz jako nieudacznika. Artysta podejmuję próbę rozważania niedopowiedzenia, niepełnego zestawu informacji na temat drugiego człowieka i jego przedwczesną ocenę jak i sytuacji, w której się znajduje w danym miejscu i czasie.

Przedstawiane sceny przemocy, konfliktu i niepokoju są malowane w barwnych, przyjemnych dla oka przestrzeniach, zestawiając ze sobą dla przeciwstawne odczucia. Postaci w większości są pozbawione twarzy lub głowy, artysta chce poddać je ocenie tylko i wyłącznie poprzez posiadane odzienie lub osadzenie w konkretnej sytuacji, scenerii.

Cykl Enemy Territory to próba pozostawienia odbiorcy ze stop klatką, niepełną fotografią z miejsca wydarzeń, miejsca zbrodni. Jakby przypadkowy przechodzień, widz odwracał wzrok od wydarzenia jakiego nie chciałby zobaczyć. To próba przedstawienia wrogiego terytorium, w którym nie mamy pewności, czy jesteśmy świadkami morderstwa, publicznego linczu czy niesienia pomocy i ratowania ludzkiego życia. Czy to środowisko jest nieprzyjazne, szkodliwe czy tylko ludzkie jednostki w nim osadzone takie są? Stajemy się obserwatorami nieznanego wydarzenia z udziałem niewolników, pracowników, żołnierzy, a może zwykłych przechodniów?

O technice:

Malarstwo olejne to technika artystyczna polegająca na wykorzystywaniu farb, które powstają poprzez zmieszanie suchych pigmentów (barwników) proszkowych z wyselekcjonowanym rafinowanym olejem lnianym (stosuje się też czasami olej makowy lub z orzechów włoskich) do konsystencji sztywnej pasty i zmielenie go przez silne tarcie w stalowych młynach walcowych. Wyjątkowa łatwość, z jaką przy pomocy tych farb można mieszać kolory i budować przejścia tonalne czyni je wyjątkowymi wśród innych materiałów malarskich; jednocześnie pozwalają na uzyskanie bogatych i różnorodnych efektów fakturowych przy pomocy tzw. laserunku (farba kładziona bardzo cienkimi warstwami) czy impasto (grube fragmenty budujące głębokie struktury na podobraziu).

Standardowym podłożem do namalowania obrazu olejnego jest płótno, wykonane z czystego europejskiego lnu o mocnym i gęstym splocie. Płótno jest przycinane do odpowiedniego rozmiaru i rozpinane na drewnianej ramie, do której jest następnie przymocowywane za pomocą gwoździ lub zszywek.

Na gotowy obraz olejny zwykle nakładana jest warstwa materiałów żywicowych (lakieru, werniksu), w celu wydobycia głębszych efektów tonalnych, oraz ochrony powierzchni płótna przed czynnikami atmosferycznymi, drobnymi otarciami, zabrudzeniami czy gromadzeniem się kurzu.

O artyście:

Mateusz Lengling określa siebie jako artystę wizualnego i projektanta. Urodzony w 1997 roku w Bydgoszczy. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale Malarstwa w pracowni prof. Piotra Józefowicza i prof. Marcina Zawickiego, dyplom obronił w czerwcu 2023 r. Zajmuje się projektowaniem graficznym, malarstwem, obiektami, formami video oraz 3D. Projektuje między innymi okładki płyt muzycznych, plakaty, ilustracje i identyfikacje wizualne. Prace malarskie tworzy w klasycznym wydaniu malarstwa olejnego.

Uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych, laureat pierwszych nagród za projektowanie graficzne. Jego prace zaczynają się już pojawiać w pierwszych zbiorach kolekcjonerów polskiej młodej sztuki współczesnej. Czytaj więcej o artyście tutaj.  

Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu. Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę

Kolor

Biele i szarości, brąz, Czerwony, Fiolety, Różne odcienie zieleni

Wielkość

220 cm na 160 cm

Rama / Frame

Bez ramy / No frame

Technika

Olej na płótnie

Styl

Sztuka figuratywna, Sztuka współczesna

Temat

Portret

Updating…
  • Brak produktów w koszyku.