Julia Białas – Obecność

3 500,00 

Artysta: Julia Białas 

Technika: olej na płótnie / oil painting on canvas 

Wymiary: 60 cm na 100 cm

Rok: 2022

Oryginalne obrazy i rysunki dostępne w ofercie Galerii Wiele Sztuki są pracami wykonanymi przez artystów tylko w jednym egzemplarzu. Do każdego sprzedanego dzieła wystawiamy Certyfikat Autentyczności.

Galeria Wiele Sztuki specjalizuje się w wyszukiwaniu i promowaniu najbardziej uzdolnionych młodych artystów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych. W Galerii prezentowane są także prace profesorów i wykładowców akademickich oraz innych, uznanych polskich i zagranicznych twórców.

Jeżeli jesteś zainteresowany twórczością tej artystki i szukasz jej innych prac, skontaktuj się z nami: sklep@galeriawielesztuki.eu, lub zadzwoń: tel. kom. +48 696 893 611

1 w magazynie

O obrazie: 

Carl G. Jung twierdził, że w każdym z nas jest ktoś, kogo nie znamy. Ten ktoś pojawia się i przemawia do nas w snach, tłumacząc że widzi nas zupełnie inaczej, niż my postrzegamy siebie.

Niezależnie od dzisiejszych kontrowersji wokół osoby tego szwajcarskiego psychiatry, na podstawie własnych doświadczeń chyba trudno nie zgodzić się z jego poglądami na obecność naszego krytycznego „ja” w sennych, podświadomych marzeniach. Ten swoisty, sceptyczny autoportret jest wytworem spontanicznej aktywności naszego mózgu i budzi się wtedy, gdy ciało śpi.

Obraz Julii  Białas jest graficznym symbolem, schematem wyznaczającym granicę pomiędzy obszarem treści świadomych i nie uświadamianych w pełni. Cała akcja dzieje się na pierwszym planie, tło jest tutaj nieistotne dla tematu i służy tylko jako płaszczyzna, z której wyłania się senna projekcja. Widoczna jest praca pędzla, a grube, fakturowe ślady są jak blizny po zrośniętych wspomnieniach. To praca, która oprócz wysokich walorów artystycznych ma jeszcze dodatkowy wymiar – głębię psychologiczną. Prowokuje do myślenia, rozbudowania przedstawionej sceny w przestrzeni wyobraźni. Nie jest to obraz, którego jedyną  funkcją będzie podniesienie wartości wnętrza, czy kolekcji sztuki współczesnej.  Będzie zawsze pretekstem do rozważań o skomplikowanej naturze człowieka.

O temacie obrazu:

Oniryzm (od greckiego słowa oneiros, co znaczy marzenie senne) to ogólna konwencja artystyczna, stosowana w literaturze i sztukach wizualnych. Przedstawiane sceny i sytuacje są  oderwane od logicznych związków przyczynowo – skutkowych, a rzeczywistość jest ukazana na kształt marzeń sennych, czasem koszmaru. Motywy senne są obecne już w najstarszych utworach literackich znanych w historii naszej cywilizacji (Epos o Gilgameszu, Iliada, Biblia) i pojawiają się w starogreckich dramatach, baroku, romantyzmie i nowożytnych utworach literackich. Do rozpowszechnienia tendencji onirystycznych przyczyniły się znacznie sztuki wizualne, począwszy od zaprzeczających logice filmów Luisa Bunuela a skończywszy na surrealistycznych obrazach Salvadora Dali. W Polsce z surrealistyczno-ekspresjonistycznymi kompozycjami eksperymentował m.in. Zbigniew Beksiński. W naszej Galerii Wiele Sztuki można zapoznać się z pieczołowicie namalowanymi obrazami Antona Rodionova, utrzymanymi w onirystycznej manierze magicznego realizmu- link do pac  artysty jest tutaj

Ciekawostka:  film Wojciecha Jerzego Hasa z 1964 roku „Rękopis znaleziony w Saragossie”, ze świetną rolą Zbigniewa Cybulskiego, oparty na onirycznej powieści Jana Potockiego należy do ulubionych obrazów Martina Scorsese i Francisa Forda Coppoli. Has, będący wybitnym reżyserem i jednym z twórców polskiej szkoły filmowej, nakręcił w 1973 roku jeszcze jeden film z tego gatunku, „Sanatorium pod klepsydrą”, tym razem na podstawie unikatowej, nierzeczywistej  prozy Brunona Schulza.

Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu.

Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę

Kolor

Biele i szarości, Czerwienie, Róże

Wielkość

60 cm na 100 cm

Rama

Bez ramy

Technika

Olej na płótnie

Styl

Sztuka figuratywna, Sztuka współczesna, Wpływy naturalizmu, Wpływy realizmu

Temat

Portret

Updating…
  • Brak produktów w koszyku.