O obrazie:
„Sen” to drugi, po “Obecności” (możesz zobaczyć ten obraz tutaj ) oniryczny portret autorstwa utalentowanej, młodej malarki z poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Przedstawia męską postać ukazaną w skróconej perspektywie, zamkniętą w szarym kręgu, unoszącym się w jakimś nierzeczywistym miejscu. Śpiący mężczyzna jest całkowicie bezbronny i narażony na działanie nieznanych, wynurzających się z szarych obszarów fantazji sił.
O temacie obrazu:
Naukowcy różnych dziedzin, m.in. psychologowie ewolucyjni próbują od dawna zbadać naturę snów i ich funkcji biologicznych, a zbadanie i zrozumienie czegoś oznacza przede wszystkim możliwość określenia, jakie znaczenie ma dana rzecz w określonym kontekście. W rezultacie powstało wiele teorii: od takich, które twierdzą że sny są konieczne i krytycznie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu, po twierdzenia że sny nie mają żadnego praktycznego znaczenia i są jedynie przypadkową aktywnością umysłu podczas snu.
Oprócz nauki, również sztuka od wieków była pretekstem do zagłębiania się w senne obszary nieświadomości. Artyści różnych kręgów kulturowych i tworzący pod wszystkimi szerokościami geograficznymi chętnie sięgali po temat marzeń sennych, podejmując próby przedstawienia piórem albo pędzlem alternatywnych, fantastycznym światów i nieuchwytnych marzeń. Utwory powstałe w tej konwencji noszą nazwę „onirycznych” (od greckiego słowa oneiros, co oznacza marzenia senne), przedstawiają sceny i sytuacje oderwane od logicznych związków przyczynowo – skutkowych, a rzeczywistość jest ukazana na kształt marzeń sennych i przyjmuje często groteskowo-przeraźliwe formy.
W naszej Galerii Wiele Sztuki można też zapoznać się z pieczołowicie namalowanymi obrazami Antona Rodionova, utrzymanymi w onirystycznej manierze magicznego realizmu – link do pac artysty znajdziesz tutaj.
Ciekawostka: Sigmund Freud, austriacki neurolog i twórca psychoanalizy, bardzo poważnie traktował temat snów. W swojej książce „Objaśnienia marzeń sennych” podstawił tezę, że nasza podświadomość jest nieograniczonym obszarem, który wypełnia się naszym życiem emocjonalnym i fantazjami. Uważał, że sny stanowią „królewską drogę do nieświadomości” i dają wskazówki do zrozumienia życia psychicznego człowieka.
Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu.
Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę