Klaudia Choma – Awokado III

650,00 

Artysta: Klaudia Choma, 

Technika: akryl na płótnie

Wymiary: 24 cm x 30 cm

Rok: 2023

Galeria Wiele Sztuki, zdjęcie przedstawiające przekrojony owoc awokado

80% awokado importowanych do USA pochodzi z meksykańskiego staniu Michoacan. Złożona sieć powiązań pomiędzy kartelami narkotykowymi, interesami biznesowymi, lokalnymi przywódcami politycznymi uniemożliwia zatrzymanie ogromnej, rosnącej fali przemocy w tym stanie.

Oryginalne obrazy, rzeźby i rysunki dostępne w ofercie Galerii Wiele Sztuki są pracami wykonanymi przez artystów tylko w jednym egzemplarzu. Do każdego sprzedanego dzieła wystawiamy Certyfikat Autentyczności. Galeria współpracuje z renomowanymi zakładami rzemieślniczymi, świadczącymi usługi profesjonalnego oprawiania obrazów. W sprawie usługi oprawy obrazów, prosimy o kontakt.

Galeria Wiele Sztuki specjalizuje się w wyszukiwaniu i promowaniu najbardziej uzdolnionych młodych artystów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych. W Galerii prezentowane są także prace profesorów i wykładowców akademickich oraz innych, uznanych polskich i zagranicznych twórców.

Jeżeli jesteś zainteresowany twórczością tej artystki i szukasz jej innych prac, prosimy skontaktuj się z nami i napisz na adres: sklep@galeriawielesztuki.eu, lub zadzwoń: tel. kom. +48 696 893 611.

1 w magazynie

O obrazie:

Ta mała martwa natura przedstawiająca przekrojone awokado pochodzi z utrzymanej w minimalistycznym stylu, krótkiej serii trzech prac Klaudii Choma poświęconej temu owocowi. Niewielkie rozmiary obrazów (24 cm na 30 cm) zdecydowanie ułatwiają ekspozycję – mogą wisieć na ścianie, w towarzystwie innych malunków, ale równie dobrze będą się prezentowały stojąc na półce, obok książek, figurek lub innych  artystycznych drobiazgów.

W naszej Galerii prezentujemy kilka podobnych w stylu i tematyce martwych natur artystki. Są to prace przedstawiające piękne grzyby: kurki i smardze. Te nieduże, świetnie technicznie obrazy doskonale nadają się też na drobny, niebanalny prezent.

Ciekawostki o temacie obrazu:

Wartość eksportu awokado z Meksyku do USA przekroczyła 3 mld UDS, przy rocznym tempie wzrostu na poziomie 15%. Z powodu szybko rosnącego popytu i cen, uprawami awokado zainteresowały się kartele narkotykowe, które rozpoznały znakomitą okazję do zdywersyfikowania swoich źródeł przychodów. Gangi wymuszają haracze od farmerów, zabijają opornych, rekwirują część zbiorów i pobierają opłaty za „użytkowanie ziemi”. Z powodu zagrożenia życia amerykańskich inspektorów kontroli jakości, pracujących na plantacjach USA w lutym 2022 podjęły decyzję o całkowitym wstrzymaniu importu tych owoców z Meksyku. Ponieważ w wielu regionach Meksyku państwo sprawuje raczej nominalną kontrolę, już  w 2013 roku rolnicy ze stanu Michoacan zorganizowali własne siły samoobrony.

Drugim problemem, z jakim muszą mierzyć się farmerzy to bojkoty konsumenckie, których siła i znaczenie zaczyna mocno wzrastać. Uprawa awokado (podobnie zresztą jak np. migdałów) jest bowiem skrajnie nie ekologiczna: wyprodukowanie 1 kilograma owoców wymaga zużycia aż 600 litrów wody, to bardzo dużo w porównaniu do innych roślin. Dodatkowo, nowo powstające w miejsce wycinanych lasów deszczowych przemysłowe plantacje to monokultury, w szybkim tempie degradujące glebę i niszczące naturalną bioróżnorodność środowiska naturalnego.

O technice: akryl na płótnie

Farby akrylowe do powszechnego użycia w sztukach wizualnych zaczęły wchodzić od początku lat 50-tych ubiegłego stulecia, więc na tle wielu tysięcy lat wykorzystywania przez ludzi najrozmaitszych środków do wyrażania swoich artystycznych wizji jest to jeden z najnowszych materiałów malarskich. Oprócz substancji barwiących (pigmentów), akryle malarskie mogą zawierać również różne substancje dodatkowe zmieniające ich lepkość i szybkość wysychania na płótnie (np. gumę arabską). Farbami akrylowymi można malować na praktycznie każdym rodzaju podobrazia, nawet na szkle czy metalu, stąd ich popularność wśród artystów twórców street-artowych czy posługujących się techniką graffiti jako swoim środkiem wyrazu.

Można czasami usłyszeć głosy, że jest to łatwa i prosta w użyciu farba, po którą chętnie sięgają mniej doświadczeni czy wprawni warsztatowo malarze, studenci szkół artystycznych czy wręcz amatorzy. Istotnie, jednymi z cech charakterystycznych dla tych farb jest szybkość wysychania, łatwość nakładania i częściowe prześwitywanie. Jednak, po wyschnięciu artystyczne farby akrylowe są praktycznie niezmywalne i trudno podatny na korekty, co powoduje że każdy obraz tworzony w tej technice musi być bardzo dobrze przemyślany i zaplanowany, zarówno w aspektach kompozycyjnych jak i kolorystycznych. Jest to więc tworzywo wbrew obiegowej opinii o wiele bardziej wymagające i mniej tolerancyjne na błędy w procesie malarskim.

W zastosowaniach artystycznych mogą być kładzione zarówno grubo (tzw. impast), budując wyraźną fakturę obrazu  podobnie jak w przypadku farb olejnych, lub też laserunkowo, czyli cienkimi przezroczystymi warstwami. Malarstwo akrylowe jest więc pewną alternatywą dla malarstwa olejnego, jednak dla wzmocnienia efektów fakturowych i kolorystycznych malarze często łączą obie te techniki. 

O artystce:

Klaudia Choma urodziła się w 1988 roku. Studia artystyczne rozpoczęła w 2009 roku w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie na Wydziale Grafiki w pracowni Profesora Ryszarda Osadczego, które następnie kontynuowała na Wydziale Malarskim warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W roku 2015 uzyskała tam dyplom magisterski w pracowni prof. Stanisława Baja, zaś aneks do dyplomu przygotowała w Pracowni Struktur Wizualnych Profesora Jacka Dyrzyńskiego. Jej obrazy znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą, jak i w galeriach sztuki współczesnej.

W twórczości Klaudii Choma przewijają się trzy główne motywy malarskie: architektura, meble oraz świat przyrody: flora i fauna.

Charakterystyczna technika malarska Klaudii Chomy pozostaje niezmienna niezależnie od przedstawionego motywu: artystka od lat wierna jest farbom olejnym (czasami łączonymi z akrylami), a jej dzieła łączy przygaszona, ziemista lub szara gama kolorystyczna. Drugi plan, opracowany szaro-ziemistymi impastami (grubo nakładanymi warstwami farby) jest wspólnym mianownikiem wszystkich prac warszawskiej malarki, nadając im wyraz odrealnienia i melancholii.

Więcej o malarce przeczytasz tutaj.

Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu.

Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę

Kolor

Brązy, Oliwkowy, Szarości, Zielenie, Żółcie

Wielkość

24 cm na 30 cm

Rama / Frame

Bez ramy / No frame

Styl

Minimalizm, Sztuka figuratywna, Sztuka współczesna

Technika

Akryl na płótnie

Temat

Awokado, Martwa natura, Owoce

Updating…
  • Brak produktów w koszyku.