Klaudia Choma – Smardz I

900,00 

Obraz z cyklu “Stan mojej świadomości” 

Artysta: Klaudia Choma

Technika: Technika mieszana: akryl, olej na płótnie

Wymiary: 18 cm x 24 cm

Rok: 2023

Do każdego sprzedanego dzieła Galeria Wiele Sztuki wystawia Certyfikat Autentyczności.

Oryginalne obrazy i rysunki dostępne w ofercie Galerii Wiele Sztuki są pracami wykonanymi przez artystów tylko w jednym egzemplarzu.

Galeria Wiele Sztuki specjalizuje się w wyszukiwaniu i promowaniu najbardziej uzdolnionych młodych artystów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych.

1 w magazynie

O temacie obrazu 

 Smardze osiągają od 3 do 10 cm wysokości i od 3 do 7 cm średnicy, są barwy beżowej lub ochrowej, czasami szara lub prawie czarnej, ich główki mają niesamowity, nieco psychodeliczne kształt: są nieregularne, z wnękami i bruzdami na powierzchni, między którymi żeberka ułożone są w sposób niewyróżniający żadnego kierunku. Wykazują skłonność do symbiozy z korzeniami drzew.  Po raz pierwszy zostały opisane w 1794 r., smardze są obecnie zdefiniowane są jako rodzaj do którego należy nawet 70 gatunków; większość z nich ma jednak charakter miejscowy (endemiczny). Co ciekawe, mykolodzy wciąż odkrywają nowe gatunki smardzów, a ich klasyfikacja pozostaje pośród uczonych źródłem konfliktów.

Polskie trufle. Gastronomiczna renoma smardzów wynika z faktu, że ich smak jest całkiem niepodobny do większości znanych leśnych grzybów. Koneserzy określają ich smak jako drzewny, prażony, orzechowy, o wyraźnie wyczuwalnej intensywności. Smardze są również zaskakująco wartościowe pod względem odżywczym i na dodatek wyróżniają się niezwykle wysokim poziomem witaminy D, także cynku, fosforu, manganu, miedzi i żelaza. W 100 g, zawierających zaledwie ok. 30 kcal, znajdują się też umiarkowane dawki witamin z grupy B, nieco białka oraz błonnika.

W latach 1983–2014 podlegał w Polsce ochronie ścisłej, a od 2014 roku objęty jest ochroną częściową. Zbiór owocników na użytek własny i pozyskiwanie do celów gospodarczych dopuszczalne jest tylko w wyznaczonych miejscach. W Chinach, Indiach, Pakistanie i Turcji te grzyby osiągają w skupie zawrotnie wysokie ceny i wielu ludzi żyje w tych krajach ze zbieractwa smardzów.

 O obrazie

Warsztatowa precyzja i charakterystyczna technika malarska Klaudii Chomy pozostaje niezmienna niezależnie od przedstawionego motywu; jej dzieła łączy przygaszona, ziemista lub szara gama kolorystyczna. Widz nie odnajdzie w nich silnych kontrastów światło-cieniowych czy wyrazistego linearyzmu: światło i modelunek poprowadzone są miękko i delikatnie.

Naturalna, swobodna kompozycja zmierza ku asymetrii, zaś jej dynamika osiągnięta zostaje poprzez antagonizm pomiędzy fakturowo potraktowanym, monochromatycznym tłem a realistycznym, pełnym ekspresji obiektem. To właśnie drugi plan: opracowany szaro-ziemistymi impastami, jest wspólnym mianownikiem wszystkich prac warszawskiej malarki, nadając im wyraz odrealnienia i melancholii.

Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu.

Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę

Kolor

Beż, Brązowy, Czarny, Szary

Wielkość

18 cm na 24 cm

Rama / Frame

Bez ramy / No frame

Styl

Minimalizm, Sztuka figuratywna, Sztuka współczesna

Technika

Farba akrylowa i olejna na płótnie, Technika mieszana

Temat

Grzyby, Przyroda, Smardze

Updating…
  • Brak produktów w koszyku.