O produkcie:
Klasyczna elegancja i artystyczny urok. Zanurz się w magicznym świecie „Alicji w Krainie Czarów” wraz z naszą wyjątkową filiżanką do herbaty. To arcydzieło porcelany, które przeniesie Cię w krainę fantazji i subtelności.
Elegancja i precyzja wykonania. Filiżanka wykonana jest z najwyższej jakości białej porcelany, która emanuje delikatnością i czystością. Złote akcenty, wykonane z 24-karatowego złota, nadają jej niezwykłego blasku i podkreślają klasyczny charakter. Złoty pasek u styku czarki z nóżką, wokół rantu filiżanki i krawędzi talerzyka tworzy harmonijną kompozycję, która przyciąga wzrok i zachwyca elegancją.
Oryginalność i wartość artystyczna. Wzornictwo filiżanki inspirowane jest baśniową atmosferą „Alicji w Krainie Czarów”. Jej prosty, ale jednocześnie niezwykle efektowny kształt nawiązuje do klasycznych wzorów porcelany, dodając całości ponadczasowego uroku. Złote zdobienia nadają filiżance wyjątkowego charakteru i sprawiają, że jest to przedmiot kolekcjonerski.
Jeśli szukasz wyjątkowego prezentu dla siebie lub bliskiej osoby, to ta filiżanka do herbaty będzie doskonałym wyborem. To połączenie tradycji i nowoczesności, które zachwyci każdego, kto ceni sobie piękno i elegancję.
Ciekawostka: Angielska tradycja “afternoon tea”. Choć herbata jest popularna w wielu krajach europejskich, to Anglia jest niewątpliwie kojarzona z tą tradycją najbardziej. Powstanie zwyczaju popołudniowej herbaty przypisuje się Annie Marii Russell, księżnej Bedford. W XIX wieku, pomiędzy obfitym śniadaniem a późną kolacją, odczuwała głód. Aby go zaspokoić, zaczęła podawać sobie herbatę z lekkimi przekąskami. Zwyczaj ten szybko się upowszechnił i stał się symbolem angielskiej arystokracji.
Wskazówki dotyczące pielęgnacji:
Chociaż porcelana jest trwała, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Należy unikać nagłych zmian temperatury oraz stosowania agresywnych środków czyszczących. W związku z elementami złoconymi, nie zalecamy mycia w zmywarce. Polecamy ręczne mycie pod ciepłą, bieżącą wodą przy użyciu łagodnych detergentów i miękkiej gąbki lub szmatki. Wycierać przy pomocy ściereczki z miękkiej bawełny. Odpowiednia pielęgnacja i używanie produktu pozwoli się cieszyć nim przez wiele lat.
O technice: tworzenie ceramiki na kole garncarskim:
Proces powstawania porcelany na kole garncarskim to fascynująca podróż od kawałka gliny do eleganckiego przedmiotu codziennego użytku. Zaczyna się od przygotowania odpowiedniej gliny, która następnie jest umieszczana na obracającym się kole. Ręce garncarza-artysty, wprawne w ruchu, nadają glinie pożądany kształt. Proces ten wymaga precyzji, wyczucia i doświadczenia. Po uformowaniu, naczynie jest suszone, a następnie wypalane w wysokiej temperaturze. Prezentowane w naszej galerii, pięknie wykonane filiżanki są wypalane aż trzykrotnie:
- Wypał 1 w temperaturze 1060 °C. Po pierwszym wypale porcelana jest szkliwiona i przechodzi do drugiego wypału;
- Wypał 2 ma temperaturę 1250 °C. Po tym etapie porcelana jest przygotowana do złocenia;
- Wypał 3 odbywa się w temperaturze 820 °C. Efektem tego etapu jest pięknie wybłyszczona powierzchnia, pokryta złotem 24ct.
Po trzecim wypale, filiżanka jest jeszcze dodatkowo polerowana. Cały proces wytwarzania trwa od 2 do 3 tygodni.
O artystce:
Magdalena Konior jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W roku 1999 obroniła prace dyplomową w pracowni rzeźby profesora Jerzego Nowakowskiego. Po ukończeniu edukacji, przez kolejne 20 lat skupiła się na tematach związanych z projektowaniem wnętrz.
Od 2019 powróciła do swojego powołania i zajęła się rzeźbiarstwem oraz wytwarzaniem artystycznej, ręcznie wyrabianej porcelany. W jej warszawskiej pracowni powstają przepiękne, filigranowe filiżanki, naczynia, cukiernice, łyżeczki, kubki i inne dodatki. każda forma rzeźbiona przez nią jest unikatowa. Każde naczynie cechuje inna faktura, kształt czy transparentność. Więcej o artystce przeczytasz tutaj.