Maria Kowalska – Bez tytułu 2

650,00 

Artysta: Maria Kowalska

Technika: akwatinta / aquatint, odbitka 2 z 2 / copy no. 2 out of 2

Wymiary: 63,5cm x 47cm (razem z marginesem), Rok: 2023

Jedna z serii 5 znakomitych grafik Artystki, dostępnych w naszej Galerii. 

 

 

1 w magazynie

Akwatinta [wł. acquatinta ‘barwiona woda] to wynaleziona w 1796 roku przez francuskiego malarza i grafika J. B. Le Prince’a wklęsła technika graficzna, inaczej zwana kwasorytem płaszczyznowym. W celu uzyskania odbitki, na metalowej (najczęściej miedzianej) płytce zaznacza się rysunek pędzelkiem umoczonym w substancji kwasoodpornej (werniksie). Werniksem pokrywa się te powierzchnie rysunku, które mają pozostać jasne (niewytrawione), ponieważ w tej technice (odwrotnie jak w przypadku akwaforty) operuje się polami i płaszczyznami, co wymaga od artysty bardzo plastycznej wyobraźni – nie jest to łatwa technika. Płytkę zanurza się w kasie azotowym, a gradację i intensywność  tonów kontroluje się przez różnicowanie czasu wytrawienia. Wytrawione miejsca pokrywa się następnie farbą i odbija na specjalnej prasie na mokrym papierze.  Akwatintę często łączy się z inną techniką druku wklęsłego, akwafortą, w celu wzmocnienia efektów tonalnych, przenikania się linii i płaszczyzn oraz wzbogacenia kompozycji rysunku. 

Pracę prezentujemy w dwóch przykładowych wnętrzach, przy czym we wnętrzu 2 oprócz wiszącego po środku Bez tytułu (2) widzimy po lewej stronie Przeświecanie (zobacz grafikę tutaj), grafikę wykonaną w technice akwatinty z roku 2022, wymiary 50cm na 40cm, a po prawej stronie “brat” z serii beztytułowych grafik, Bez tytułu (1) – akwaforta połączona z akwatintą  2023, 60cm na 47cm (zobacz grafikę tutaj). 

Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu. Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę

Kolor

Biel, Czernie, Szarości

Wielkość

50cm na 40cm

Rama

Bez ramy

Updating…
  • Brak produktów w koszyku.