Maria Kowalska – Przeświecanie

650,00 

Artysta: Maria Kowalska

Technika: akwatinta / aquatint, odbitka 5 z 6

Wymiary: 50cm x 40 cm (razem z marginesem), Rok: 2022

Jedna z serii 5 znakomitych grafik Artystki, dostępnych w naszej Galerii 

 

 

1 w magazynie

Akwatinta [wł. acquatinta ‘barwiona woda] to wynaleziona w 1796 roku przez francuskiego malarza i grafika J. B. Le Prince’a wklęsła technika graficzna, inaczej zwana kwasorytem płaszczyznowym.  Akwatinta jest często łączona z akwafortą, w celu wzmocnienia efektów tonalnych. Techniką tą posługiwał się m.in. Francisco Goya, (słynny Kolos, ok. 1818), Pablo Picasso czy impresjoniści tacy jak Edward Degas czy Camille Pissarro.

W celu uzyskania odbitki, na metalowej (najczęściej miedzianej) płytce zaznacza się rysunek pędzelkiem umoczonym w substancji kwasoodpornej (werniksie). Werniksem pokrywa się te powierzchnie rysunku, które mają pozostać jasne (niewytrawione), ponieważ w tej technice (odwrotnie jak w przypadku akwaforty) operuje się polami i płaszczyznami, co wymaga od artysty bardzo plastycznej wyobraźni – nie jest to łatwa technika. Płytkę zanurza się w kasie azotowym, a gradację i intensywność  tonów kontroluje się przez różnicowanie czasu wytrawienia. Wytrawione miejsca pokrywa się następnie farbą i odbija na specjalnej prasie na mokrym papierze.  

Dzieło prezentujemy w dwóch przykładowych wnętrzach, przy czym we wnętrzu 1 Przeświecanie prezentowane jest razem z inną grafiką Artystki, również dostępną w naszej Galerii, Bez tytułu (1) z roku 2023, wykonaną w technice łączonej akwaforty z akwatintą  (wymiary 47cm na 60cm). 

Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu. Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę

Kolor

Biel, Czernie, Szarości

Wielkość

50cm na 40cm

Rama

Bez ramy

Updating…
  • Brak produktów w koszyku.