Mariusz Dydo – Dzik, model Pollock WBYg

1 000,00 

Artysta / artist: Mariusz Dydo  

Technika / technique: Ceramika odlewana, szkliwiona. Malatura podszkliwna. Od spodu logo autora i opis numeryczny. Szable (kły) i kopyta pokryte są 24-karatowym złotem. / Cast and glazed ceramics. Underglaze painting. Autor’s logo and numerical description on the bottom. Fangs and hooves are covered with 24-carat gold.

Wymiary / dimensions: 17,5 cm na 10,5 cm na 7,0 cm (dł. x wys. x szer. / L x H x W)

Rok / year: 2023

Galeria Wiele Sztuki, fragment obrazu J. Pollocka Summertime No. 9A, będącego inspiracja do malatury figurek Mariusza Dydo z serii Pollock.

Uważany za „największego żyjącego malarza” za swojego życia, Jackson Pollock (1912-1956) tworzył w stylu abstrakcyjnego ekspresjonizmu. Opracował nową, całkowicie nowatorską technikę malowania, tzw. „drip painting”. Używając utwardzonych pędzli i różnych narzędzi rozchlapywał i wylewał farby bezpośrednio na płótno rozciągnięte na podłodze. Jego obrazy osiągają na rynku rekordowe ceny, bez problemu przekraczając granicę 100 mln dolarów. Na zdjęciu: fragment obrazu Summertime Number 9A z 1948, którego charakterystyczna kompozycja była z pewnością podstawą inspiracji do malatury dzika i żubra model Pollock.

Obrazy, grafiki, rzeźby i rysunki dostępne w ofercie Galerii Wiele Sztuki są oryginalnymi pracami wykonanymi bezpośrednio przez artystów. Do każdego sprzedanego dzieła wystawiamy Certyfikat Autentyczności.

Galeria Wiele Sztuki specjalizuje się w wyszukiwaniu i promowaniu najbardziej uzdolnionych młodych artystów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych. W Galerii prezentowane są także prace profesorów i wykładowców akademickich oraz innych, uznanych polskich i zagranicznych twórców.

Jeżeli jesteś zainteresowany twórczością tego artysty i szukasz jego innych prac, prosimy skontaktuj się z nami i napisz na adres: sklep@galeriawielesztuki.eu, lub zadzwoń: tel. kom. +48 696 893 611

1 w magazynie

O rzeźbie

Ceramiczne figurki Mariusza Dydo to rezultat pracy rękodzielniczej w doskonałej postaci. Ich precyzyjne wykonanie, zdobienie i zamknięta w formie ekspresja sprawiają, że czerpiemy dużą przyjemność z ich posiadania. Pomimo niewielkich rozmiarów stanowią znakomite i zauważalne uzupełnienie każdego wnętrza, a lekka forma i przekaz zdobywają serca licznego grona odbiorców. Zwłaszcza dużą popularnością cieszą się serie postaci zwierzęcych.

Ta kameralna, dekoracyjna praca przedstawiająca figurkę dzika jest bardzo udanym połączeniem sztuki w najlepszym wydaniu z dekoracyjnym wystrojem wnętrz. Piękno i ekspresja zamknięte w tej niedużej formie 17,5 cm (dł.) na 10,5 cm (wys.) na 7,0 cm (szer.) znakomicie oddziaływa na nasze zmysły estetyczne. 

Charakterystyczna malatura figurki (czarne, żółte pasy i kleksy farby na białym korpusie) została wykonana podszkliwnie i jest inspirowana obrazami Jacksona Pollocka (1912-1956), słynnego amerykańskiego malarza i czołowej postaci abstrakcyjnego ekspresjonizmu. Szable (kły) i kopyta dzika są dodatkowo pokryte 24-karatowym złotem.

Figurka w takim malowaniu ma swojego kuzyna w postaci ceramicznego żubra (link do figurki jest tutaj), również dostępnego w naszej Galerii i razem stanową znakomite duo.    

Idealny nabytek dla kolekcjonerów zbierających nieduże, artystyczne bibeloty i kolekcjonujących kameralne rzeźby i figurki. Rzeźba doskonale nadaje się również na niepowtarzalny i elegancki prezent; wiemy ze trafiony upominek zawsze sprawia radość nie tylko obdarowanemu, ale także obdarowującemu. Dlatego warto wręczyć naszym bliskim, lub osobom na których nam zależy coś naprawdę wyjątkowego, a jednocześnie niepowtarzalnego. Ten ceramiczny bibelot z dumą zagości na półce lub stoliku,  w centralnej części stylowo urządzonego salonu czy na półkach lub komodzie z pamiątkami godnymi ekspozycji.

Taki prezent może być również zachętą do rozpoczęcia wspaniałej przygody z kolekcjonowaniem pięknych przedmiotów i w tej uroczej postaci może być początkiem nowej pasji, której można oddawać się z całym zaangażowaniem.

O materiale: ceramika

Ceramika (od greckiego słowa keramos – ziemia, glina) to ogólna nazwa bardzo szerokiej gamy wyrobów artystycznych i użytkowych, wytwarzanych z różnych minerałów (materiałów ceramicznych), takich jak glina, skalenie, kwarc, tlenki różnych pierwiastków czy kaolinit. Z tej grupy zwłaszcza glina od niepamiętnych czasów stanowi podstawowy surowiec do wyrobu ceramiki.

Po wymieszaniu surowców, odpowiednim wymodelowaniu, uformowaniu i osuszeniu dany przedmiot wypala się (jedno lub wielokrotnie) w piecach w wysokich temperaturach (od 900 do nawet 2000 °C ). Niektóre wyroby ceramiczne po wypaleniu pokrywa się szkliwem (glazurą). Wyroby ceramiczne po d kątem przeznaczenia użytkowego użytkowy możemy podzielić na ceramikę budowlaną, przemysłową, techniczną, artystyczną, rzeźbiarską i naczyniową. W zależności od składu surowcowego, wyroby ceramiczne są klasyfikowane do różnych grup jakościowych: od wysublimowanej, najwyższej jakości chińskiej porcelany do surowej, nieszkliwionej terakoty.     

W ceramice występują trzy podstawowe metody produkcji: lepienie ręczne, toczenie na kole garncarskim oraz odlewanie w gipsowych formach. Ta ostatnia metoda produkcji jest obecnie najbardziej popularna zarówno w dużych fabrykach, jak i małych manufakturach i w ten sposób powstaje zdecydowanie najwięcej przedmiotów ceramicznych. Charakteryzuje się ona wysokim stopniem powtarzalności i jakości (chociaż wszystko oczywiście zależy od staranności wykonania modelu i formy), a unikatowość w ten sposób wytworzonego przedmiotu osiąga się w procesie jego kreatywnego wykończenia i artystycznego ozdobienia. 

Każdy produkt ceramiczny wytwarzany w manufakturach artystycznych, niezależnie od metody produkcji, jest zwieńczeniem wielu lat prób, doświadczeń z materiałami ceramicznymi i eksperymentowania z modelowaniem samego procesu produkcji. Wymaga opanowania i połączenia czysto technicznych, warsztatowych umiejętności pracy z materiałem i urządzeniami z dogłębną znajomością właściwości stosowanych surowców i procesów zachodzących na poszczególnych etapach produkcji.

O technice: ceramika odlewana:

Proces powstania przedmiotu ceramicznego wykonanego w technice odlewania składa się z następujących głównych etapów: opracowanie projektu i wykonanie modelu przedmiotu, przygotowanie formy (zwykle gipsowej, jedno lub wieloczęściowej, w zależności od poziomu komplikacji odlewu), wyrobienie płynnej (lejnej) masy ceramicznej, odpowiednie zalanie formy, tężenie masy w formie, wyjęcie z formy i obróbka surowego odlewu, wypalanie i zdobienie. W zależności od projektu, artysta decyduje o rodzaju końcowego rodzaju wykończenia i ozdobienia przedmiotu; może pokryć wyrób szkliwem (płynną, wodną zawiesiną różnych zmielonych minerałów i tlenków metali) oraz malowaniem na- lub pod szkliwnym. W przypadku szkliwienia przedmiot poddaje się ponownej obróbce cieplnej (drugiemu wypalaniu).    

Ciekawostka: Ćmielowska wytwórnia porcelany została założona w 1790 roku przez zrzeszenie cechowe garncarzy ćmielowskich i opatowskich, pod przewodnictwem miejscowego garncarza Wojtosa. Jest to jedyna  fabryka w Europie, ręcznie produkująca wyroby z różowej porcelany, przez koneserów i znawców nazywanych arystokracją wśród porcelan. Oryginalna i wciąż wykorzystywana receptura tej niezwykle cennej i luksusowej porcelany została opracowana i opatentowana w 1936 roku przez inżyniera chemika Bronisława Kryńskiego. Inżynier Kryński został zamordowany przez Niemców w Buchenwaldzie na początku 1945 roku, ale po prawie 70 latach dzięki staraniom jego córki, Zofii Kryńskiej udało się odtworzyć skład tej receptury, dzięki czemu zakład mógł wznowić produkcję tych słynnych i unikatowych wyrobów.

Kolor

Biały, Czarny, Złoty, Żółty

Wielkość

17,5 cm (dł.) x 10,5 cm (wys.) x 7,0 cm (szer.)

Styl

Sztuka figuratywna, Sztuka współczesna

Technika

Ceramika odlewana, szkliwiona., Malatura wykonana podszkliwnie.

Temat

Dzik

Updating…
  • Brak produktów w koszyku.