Martyna Malka Górecka – M NR.8

4 700,00 

Autor: Martyna Malka Górecka 

Technika: olej na płótnie / oil on canvas 

Wymiary: 116 cm na 81 cm (szer. x wys.)

Rok: 2021

Mozaika bizantyjska przedstawiająca ryby, 4 wiek n.e.

Symbolika ryb znana jest ludzkości od czasów starożytnych i jest silnie związana z żywiołem wody. Mozaika bizantyjska z 4 wieku n.e, Bazylika Eufrazjusza, Poreč, Chorwacja.

Oryginalne obrazy i rysunki dostępne w ofercie Galerii Wiele Sztuki są pracami wykonanymi przez artystów tylko w jednym egzemplarzu. Do każdego sprzedanego dzieła wystawiamy Certyfikat Autentyczności.

Galeria Wiele Sztuki specjalizuje się w wyszukiwaniu i promowaniu najbardziej uzdolnionych młodych artystów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych. W Galerii prezentowane są także prace profesorów i wykładowców akademickich oraz innych, uznanych polskich i zagranicznych twórców.

Jeżeli jesteś zainteresowany twórczością tej artystki i szukasz jej innych prac, skontaktuj się z nami: sklep@galeriawielesztuki.eu, lub zadzwoń: tel. kom. +48 696 893 611

 

1 w magazynie

O obrazie: 

Obraz ma układ wertykalny; inaczej mówiąc, kształtem jego pola obrazowego jest leżący prostokąt, którego boki mają długość 116 cm na 81 cm. Został namalowany w technice olejnej na płótnie, a jego tematem jest martwa natura przedstawiająca złowione karpie.

Kompozycja jest jednoplanowa z bliskim kadrem. W wąskiej palecie przeważają różne odcienie koloru żółtego i złotego, kontrastujące temperaturą z chłodną zielenią i barwą niebieską. Ta barwna perspektywa oddaje głębię sceny. 

Motyw ryby w sztukach wizualnych jest bardzo powszechny i występuje w bogatej, zróżnicowanej  ilości kontekstów. Ma długą historię, od co najmniej 14,000 lat ryby pojawiały się w sztuce prymitywnej wielu kultur, począwszy od paleolitycznych rytów i malunków naskalnych. Były stałym motywem i często przedstawiano je na ściennych malunkach w starożytnym Egipcie, czy rzeźbach i mozaikach greckich i rzymskich. Wizerunki ryb zostały przyjęte przez pierwszych chrześcijan jako symbole religijne, ale można je znaleźć również w wielu innych wierzeniach i mitach ze wszystkich stron świata. Nadawano im wielorakie znaczenia; jako organizmy wodne, związane z tym niedostępnym dla człowieka środowiskiem symbolizują obfitość, narodziny, reinkarnację, kojarzone są z życiem i płodnością ale też tajemniczością, światem cieni i demonów.

Na przestrzeni dziejów, aż do czasów współczesnych trudno znaleźć wybitnego malarza, który by nie posłużył się chociaż w jednym swoim dziele motywem ryby. Malowali je znakomici niderlandzcy twórcy perfekcyjnie realistycznych martwych natur,  Rafael Santi, Hieronim Bosch, Picasso, Matisse, Magritte i Klee. Ryby znalazły również swoje trwałe miejsce w innych obszarach twórczości i działalności człowieka: literaturze, astronomii, sztuce i wierzeniach ludowych i heraldyce.

Moda na tematy malarskie związane z morzem nadal nie przemija, obrazy marynistyczne są bardzo chętnie kupowane i stanową  niezwykle ciekawe i przyciągające uwagę uzupełnienie każdego wnętrza.

Ciekawostki o temacie obrazu: karp jest gatunkiem słodkowodnej ryby z rodziny karpiowatych, występującym w odmianie dzikiej (sazan) oraz licznych odmianach hodowlanych. Pierwotnie wyewoluował około 2 mln lat temu w okolicach dzisiejszego Morza Kaspijskiego. W wyniku przypadkowego lub celowego działania karp przedostał się z hodowli do środowiska naturalnego  i obecnie występuje w ponad 60 krajach na wszystkich kontynentach. W wielu regionach karp jest uważany za szkodnika, a nawet groźny gatunek inwazyjny powodujący degradację strefy dennej zbiorników wodnych i zamulanie wody.

  • Karp jest najstarszą rybą hodowlaną świata. W Chinach został udomowiony już w V w. p.n.e., wspominał o nich Arystoteles (350 rok p.n.e.) i w swojej Historii Naturalnej rzymski historyk Pliniusz Starszy. Hodowla w Europie zaczęła się szybko rozwijać w rybackich majątkach klasztornych od VII wieku.
  • Karp odgrywał ogromne znaczenie symboliczne w kulturach wschodnich. W Chinach symbolizował długowieczność, wytrwałość, a szczególnie talent literacki i naukowy. Przynosił także szczęście, dlatego przed domami wywieszano papierowe wizerunki karpi, które strzegły dom przed pożarem.
  • Do Polski karp został sprowadzony pomiędzy XII a XIII wiekiem z klasztornych hodowli z sąsiednich Czech i Moraw.  W naszym kraju w okresie powojennym stał się jednym z podstawowych dań wigilijnych z względu na łatwość hodowli i niską cenę.
  • Karp jest jedną z najważniejszych ryb hodowlanych. Rocznie na świecie odławia się około 200 tys. ton tej ryby, z tego ok. 10% w Polsce.
  • W grudniu 2016r. roku polski Sąd Najwyższy, po ponad 10 latach postępowania, ogłosił wyrok stwierdzający, że sprzedaż żywych ryb w opakowaniach bez wody jest znęcaniem się nad zwierzętami.

O martwej naturze:

Martwa natura w malarstwie to przedstawienie przedmiotów użytkowych, np. naczyń stołowych, oraz kwiatów, żywności, nieżywych zwierząt itp., ułożonych tak, aby tworzyły efektowną artystyczną kompozycję kształtów, barw i gry światła i cienia. Temat ten występował w sztukach wizualnych już w starożytności. W późniejszych okresach, np. w średniowieczu czy renesansie raczej nie występował jako odrębny, samodzielny temat i był łączony z przedstawieniami figuralnymi. Od początku XVII wieku (zwłaszcza we Włoszech i Niderlandach) zaczyna pojawiać się już jako odrębny i samodzielny rodzaj malarstwa.

Martwe natury malowali znakomici twórcy wielu epok, między innymi Pieter Claesz, Willem  Claesz Heda, Georges Braque, Pablo Picasso, Paul Cézanne, Giorgio Morandi czy Vincent van Gogh. Temat ten odegrał dużą rolę w rozwijaniu kubizmu, a współcześnie jest nadal wykorzystywany przez artystów tworzących praktycznie we wszystkich szkołach i kierunkach.

Obrazy przedstawiające martwą naturę z owocami, warzywami, dziczyzną lub rybami doskonale nadają się do kuchni czy jadalni. Jest w nich zawsze coś więcej niż tylko wspomnienie romantycznych podróży, smakowitych, wspólnych posiłków czy chwil spędzonych przy kieliszku wina – oprócz oczywistych wrażeń estetycznych dają też pretekst do rozważań o stylistyce, kompozycji czy użytej palecie barw. Z kolei martwa natura z kwiatami, książkami czy instrumentami muzycznymi stanowi świetną ozdobę pokoju dziennego, salonu lub sypialni.

O technice: farba olejna

Malarstwo olejne to sztuka tworzenia obrazów przy pomocy farb będących mieszaniną różnych pigmentów (barwników) z rafinowanymi olejami: lnianym, orzechowym lub makowym.

W Europie początkiem dominacji tej techniki malarskiej jest wiek XV. Uważa się że wynalazcą, a przynajmniej najbardziej znanym propagatorem malarstwa olejnego był niderlandzki artysta Jan van Eyck (1390 – 1441), który uchodzi również za twórcę nowożytnego malarstwa portretowego i prekursora wczesnego renesansu. Van Eyck potrafił wykazać i skutecznie wykorzystać właściwości farb olejnych, takie jak rozpiętość i bogactwo uzyskiwanych kolorów czy też możliwość oddania drobnych, delikatnych szczegółów kompozycji.

Pomimo pojawienia się w XX w. zupełnie nowych, syntetycznych farb akrylowych, obrazy olejne do tej pory są uważane za kwintesencję sztuki malarskiej w najbardziej klasycznym jej wydaniu.

O artystce: 

Martyna Malka Górecka jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z malarstwa obroniła w 2018 roku w pracowni prof. Krzysztofa Wachowiaka, a aneks z rysunku u prof. Czesława Radzkiego. W sierpniu 2019 r otworzyła własną szkołę rysunku „Powidok”, w której przygotowuje przyszłych kandydatów na Akademię Sztuk Pięknych.

Głównym założeniem malowanych przez nią obrazów jest połączenie realizmu z abstrakcją, a częstym tematem prac są martwe natury przedstawiające owoce morza. Charakteryzują się bardzo dobrym poziomem warsztatowym i dbałością o precyzyjne odwzorowanie detali. Obrazy te są artystycznym podsumowaniem wspomnień z podróży, czasami w formie zabawy formą i przedstawianą kompozycją.

Więcej o artystce przeczytasz  tutaj.

Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu. Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę

Kolor

Niebieski, Zielony, Złoty, Żółty

Wielkość

116 cm na 81 cm

Rama / Frame

Bez ramy / No frame

Technika

Olej na płótnie

Styl

Sztuka figuratywna, Sztuka współczesna

Temat

Martwa natura, Ryby

Updating…
  • Brak produktów w koszyku.