O obrazie:
Obraz został namalowany w technice olejnej na płótnie, a jego tematem jest martwa natura przedstawiająca złowione ryby. Ma układ wertykalny, duże pole obrazowe o wymiarach 130 cm na 89 to prostokąt leżący na dłuższym boku.
Paleta obrazu ma wyraźną dominantę koloru różowego i fioletu, charakterystycznych dla przedstawianego gatunku ryb, z domieszkami uzupełniającej żółci. Czarne punkty rybich oczu stanowią ciekawe akcenty, rozpraszające wzrok widza po całej scenie. Praca ma bliski kadr bez wyraźnych punktów centralnych czy klasycznych linii perspektywy, a głębię przestrzeni malarka uzyskała stosując kontrast kolorystyczny.
Wizerunki ryb i różnych owoców morza od wieków są obecne w sztukach wizualnych, dekoratorstwie, literaturze, wierzeniach religiach i ludowych mitach. Fascynowały ludzi ze względu na swoje niedostępne dla nas wodne środowisko, ale też były ważnym składnikiem diety. Niezależnie od kultury były kojarzone z obfitością, narodzinami, reinkarnacją, życiem i płodnością.
Moda na tematy malarskie związane z morzem nadal nie przemija, obrazy marynistyczne są bardzo chętnie kupowane i stanową niezwykle ciekawe i przyciągające uwagę uzupełnienie każdego wnętrza.
Należy oczywiście pamiętać o właściwym doborze palety obrazu do otoczenia, w którym ma wisieć. W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć możemy powiesić obraz o łagodnej palecie, uzupełniającej kolor dominujący w danym wnętrzu, lub też sięgnąć po pracę o wyraźniej, kontrastowej kolorystyce.
Powinniśmy też unikać umieszczania w bezpośrednim sąsiedztwie obrazu dużej ilości rozpraszających uwagę ozdobnych bibelotów – każda praca malarska wymaga pewnej ilości wolnej przestrzeni, a jego ekspozycja powinna dawać swobodę oceny, komfort oglądania i cieszenia się detalami kompozycji.
Ciekawostki o temacie obrazu: Ryby powstały około 530 mln lat temu. Współcześnie żyje w wodach całego świata ponad 34 tysiące gatunków, a szacuje się że do odkrycia pozostaje jeszcze co najmniej 5 tys. kolejnych. Odkrycia archeologiczne świadczą, że człowiek łowi je od co najmniej 40 tys. lat.
- Ryby stanowią najliczniejszą i najbardziej zróżnicowaną grupę kręgowców.
- Niektóre ryby posiadają narządy wydzielające światło, inne potrafią przez dłuższy czas oddychać powietrzem atmosferycznym i chodzić po lądzie za pomocą płetw piersiowych, jeszcze inne szybują nad powierzchnią wody na odległości dochodzące do 200 metrów.
- Najwięcej zębów nie posiada rekin tylko szczupak, który w ciągu swojego życia może mieć nawet do 900 zębów.
- Największą rybą na świecie jest rekin wielorybi, największy zmierzony osobnik tego gatunku mierzył 18,8 metra długości. Pomimo imponujących rozmiarów jest to jednak bardzo łagodna ryba. Z kolei najmniejszą rybą jest mierząca ok. 14 mm babka filipińska. Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem.
- Pęcherz pławny służy rybom nie tylko do zmiany zanurzenia; niektóre gatunki wykorzystują ten narząd do wydawania nawet bardzo głośnych dźwięków.
O martwej naturze:
Martwa natura w malarstwie to rodzaj obrazu przedstawiający zwykle różnego rodzaju przedmioty użytkowe, owoce, kwiaty czy martwe zwierzęta ułożone we wnętrzach w różne kompozycje, bez obecności ludzi. Jest to jeden z najstarszych tematów malarskich; martwa natura była motywem często pojawiającym się czasach starożytnych, czego mamy liczne przykłady w zachowanych egipskich, greckich, rzymskich czy chińskich mozaikach, zdobieniach na ceramice czy malowidłach ściennych w komorach grobowych i eleganckich willach. W starożytności zwłaszcza malarze greccy byli niedoścignionymi mistrzami w realistycznym, wręcz iluzjonistycznym odtwarzaniu pędzlem różnych przedmiotów.
W późniejszych okresach, w kręgu kultury europejskiej martwa natura miała charakter sztuki raczej podrzędnej i była traktowana przez malarzy i publiczność bardziej jako temat akademicki, na którym można było ćwiczyć perspektywę, kompozycję czy umiejętności czysto warsztatowe. Jednak, wbrew pozorom martwa natura oprócz możliwości wykazania się umiejętnością tworzenia zrównoważonych, miłych dla oka kompozycji pozwala również na bardziej poważne wypowiedzi. Artyści często przy pomocy tego gatunku malarskiego nawiązują do głębokich tematów przemijania, schyłku i miałkości ziemskich spraw.
W Europie mniej więcej od XV wieku były podejmowane różne próby wypracowania i przywrócenia właściwej, należnej temu gatunkowi pozycji w dziedzinie sztuk wizualnych. Temat ten zaczął rozwijać się i zdobywać popularność od wieku XVII, kiedy to powstawały kapitalne przedstawienia martwych natur w wykonaniu mistrzów holenderskich, flamandzkich, hiszpańskich czy włoskich. Od końca XIX wieku neutralność tematu martwej natury była wykorzystywana przez malarzy zaangażowanych w poszukiwaniu nowych, czystych form w malarstwie, stąd m.in. taka popularność tego tematu wśród kubistów. Dzisiaj nadal jest to gatunek bardzo popularny i obecny w malarstwie współczesnym.
O technice: farba olejna
Różnego rodzaju farby olejne były wykorzystywane w zastosowaniach artystycznych i użytkowych (np. do malowania, konserwacji i zdobienia drewnianych elementów budynków, ścian czy łodzi) od tysiącleci. W malarstwie europejskim spopularyzował je w XV wieku niderlandzki malarz Jan van Eyck, który (prawdopodobnie) razem ze swoim bratem Hubertem opracował recepturę farb wytwarzanych z oleju lnianego i pigmentu. Co ciekawe, formuła ta praktycznie bez większych zmian jest wykorzystywana do tej pory.
W świecie zachodniej cywilizacji stosowanie farb olejnych do dzisiaj uważa się za wyraz klasycznej dyscypliny malarskiej na najwyższym poziomie. Z pewnością to podejście jest w dużym stopniu podyktowane specyficznym sentymentem i uznaniem dla wielowiekowej tradycji i wspaniałych dzieł najlepszych malarzy naszego kręgu kulturowego, wykonanych w tej właśnie technice. Jednak należy pamiętać o tym, że o jakości obrazu stanowią przede wszystkim jego obiektywne wartości artystyczne i talent malarza, a w mniejszym zaś stopniu użyty przez niego materiał.
Farba olejna oferuje niezwykły potencjał różnorodnych środków wyrazu artystycznego: od gęstości i bogactwa koloru, poprzez szeroką rozpiętość uzyskiwanych barw aż po możliwość oddania najdrobniejszych detali i szczegółów kompozycji. Można przy jej pomocy uzyskać głębokie efekty fakturowe (tzw. technika impasto), lub powierzchnie płaskie, wykonane laserunkiem, o gładkości i połysku porcelany. Właściwości farb olejnych umożliwiają precyzyjne komponowanie przejść tonalnych pomiędzy kolorami, a w razie potrzeby można wielokrotnie poprawiać kompozycję przez wytarcie farby i przemalowanie danego fragmentu obrazu.
Obrazy wykonane olejem na płótnie są niezwykle trwałe (pod warunkiem ich odpowiedniego zabezpieczenia werniksem), oraz wyróżniają się swoimi wartościami kolorystycznymi, które zachowują przez długie lata. Nasycone świetlistymi barwami, przyciągają uwagę i tworzą niepowtarzalne efekty wizualne.
O artystce:
Martyna Malka Górecka jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z malarstwa obroniła w 2018 roku w pracowni prof. Krzysztofa Wachowiaka, a aneks z rysunku u prof. Czesława Radzkiego. W sierpniu 2019 r otworzyła własną szkołę rysunku „Powidok”, w której przygotowuje przyszłych kandydatów na Akademię Sztuk Pięknych.
Głównym założeniem malowanych przez nią obrazów jest połączenie realizmu z abstrakcją, a częstym tematem prac są martwe natury przedstawiające owoce morza. Charakteryzują się bardzo dobrym poziomem warsztatowym i dbałością o precyzyjne odwzorowanie detali. Obrazy te są artystycznym podsumowaniem wspomnień z podróży, czasami w formie zabawy formą i przedstawianą kompozycją.
Więcej o artystce przeczytasz tutaj.
Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu. Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę