Mila Chyżawska – Słoneczniki 8

5 200,00 

Z serii obrazów Słoneczniki – kwiaty Ukrainy

Artysta: Milana Chyżawska

Technika: olej na płótnie

Wymiary: 70 cm na 100 cm, Rok: 2023

Oryginalne obrazy i rysunki dostępne w ofercie Galerii Wiele Sztuki są pracami wykonanymi przez artystów tylko w jednym egzemplarzu. Do każdego sprzedanego dzieła wystawiamy Certyfikat Autentyczności. Galeria współpracuje z renomowanymi zakładami rzemieślniczymi, świadczącymi usługi profesjonalnego oprawiania obrazów. W sprawie usługi oprawy obrazów, prosimy o kontakt.

Galeria Wiele Sztuki specjalizuje się w wyszukiwaniu i promowaniu najbardziej uzdolnionych młodych artystów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych. W Galerii prezentowane są także prace profesorów i wykładowców akademickich oraz innych, uznanych polskich i zagranicznych twórców.

Jeżeli jesteś zainteresowany twórczością tej artystki i szukasz jej innych prac, skontaktuj się z nami: sklep@galeriawielesztuki.eu, lub zadzwoń: tel. kom. +48 696 893 611

1 w magazynie

O obrazie:

Milana Chyżawska wychowała się w niewielkiej miejscowości na środkowej Ukrainie, blisko natury. Maluje motywy florystyczne: trawy, kwiaty i rośliny już od paru lat. Jej ulubionym tematem jest zwłaszcza słonecznik – kwiat, który ostatnio stał się nowym symbolem Ukrainy.

Malarka poświęciła słonecznikom swój ostatni cykl prac z 2023 roku. Jednak te malarskie przedstawienia to nie są typowe martwe natury czy pogodne krajobrazy z niebieskim niebem, które przychodzą do głowy kiedy myślimy o ukraińskich, bezkresnych przestrzeniach. Milana umiejętnie posługuje się kompozycją i kolorem, aby wyrazić w swoich obrazach bardzo trudny temat wojny w jej ojczystym kraju. Dla artystów w czasie wojny jedyną bronią jest ich sztuka.

Słoneczniki 8 mają format wertykalnego prostokąta o wymiarach 70 cm na 100 cm. W palecie jest obecna głównie mocna, ciemna zieleń, w tle widzimy blado niebieskie, szarawe niebo. Symetria pracy jest zaburzona przez duży liść słonecznika w kształcie wielkiego serca, zajmujący prawie całą dolną część płótna. Mamy tutaj też typowy dla całej serii bardzo bliski kadr i otwartą scenę.

Ciekawostka o temacie obrazu: Jednymi z najbardziej rozpoznawalnych arcydzieł światowego malarstwa są „Słoneczniki”, seria 11 prac autorstwa Vincenta van Gogha. Obrazy powstały pomiędzy sierpniem 1887 a styczniem 1889: pierwsze cztery w Paryżu, a kolejne w miejscowości Arles na południu Francji. Obrazy są mistrzowsko skomponowane, wirtuozeria malarza pozwoliła na uzyskanie wspaniałych efektów świetlnych, a zastosowana technika impasto (kładzenie farby grubymi warstwami) nadała im wrażenia trójwymiarowości.

Kilka obrazów z tej serii można zobaczyć dzisiaj w wielu najważniejszych muzeach na świecie. „Słoneczniki” wiszące w londyńskiej National Gallery, wycenione na kwotę ponad 84 mln dolarów, zostały w 2022 roku oblane zupą pomidorową przez dwie  aktywistki działające na rzecz środowiska naturalnego. Nie wiadomo, jak ten dzielny akt wpłynął na poziom wydobycia paliw kopalnych na świecie, natomiast sam obraz był ochroniony szybą i na szczęście nie uległ uszkodzeniu.

O technice: olej na płótnie

Różnego rodzaju farby olejne były wykorzystywane w zastosowaniach artystycznych i użytkowych (np. do malowania, konserwacji i  zdobienia drewnianych elementów budynków, ścian czy łodzi) od tysiącleci. W malarstwie europejskim spopularyzował je w XV wieku niderlandzki malarz Jan van Eyck, który (prawdopodobnie) razem ze swoim bratem Hubertem opracował recepturę farb wytwarzanych z oleju lnianego i pigmentu. Co ciekawe, formuła ta praktycznie bez większych zmian jest wykorzystywana do tej pory.

W świecie zachodniej cywilizacji stosowanie farb olejnych do dzisiaj uważa się za wyraz klasycznej dyscypliny malarskiej na najwyższym poziomie. Z pewnością to podejście jest w dużym stopniu podyktowane specyficznym sentymentem i uznaniem dla wielowiekowej tradycji i wspaniałych dzieł najlepszych malarzy naszego kręgu kulturowego, wykonanych  w tej właśnie technice. Jednak należy pamiętać o tym, że o jakości obrazu stanowią przede wszystkim jego obiektywne wartości artystyczne i talent malarza, a w mniejszym zaś stopniu użyty przez niego materiał.

Farba olejna oferuje niezwykły potencjał różnorodnych środków wyrazu artystycznego: od gęstości i bogactwa koloru, poprzez szeroką rozpiętość uzyskiwanych barw aż po możliwość oddania najdrobniejszych detali i szczegółów kompozycji. Można przy jej pomocy uzyskać głębokie efekty fakturowe (tzw. technika impasto), lub powierzchnie płaskie, wykonane laserunkiem, o gładkości i połysku porcelany. Właściwości farb olejnych umożliwiają precyzyjne komponowanie przejść tonalnych pomiędzy kolorami, a w razie potrzeby można wielokrotnie poprawiać kompozycję przez wytarcie farby i przemalowanie danego fragmentu obrazu.

Obrazy wykonane olejem na płótnie są niezwykle trwałe (pod warunkiem ich  odpowiedniego zabezpieczenia werniksem), oraz wyróżniają się swoimi wartościami  kolorystycznymi, które zachowują przez długie lata. Nasycone świetlistymi barwami, przyciągają uwagę i tworzą niepowtarzalne efekty wizualne.

O artystce:

Milana Chyżawska urodziła się 1986 roku w miejscowości Biała Cerkiew na środkowej Ukrainie. W 2008 r. ukończyła wydział dokumentoznawstwa oraz działalności informacyjnej Uniwersytetu Kultury w Kijowie. W 2014 roku z mężem Denisem przeprowadzili się do Polski i zamieszkali w Wejherowie. Wspólnie rozpoczęli studia na Wydziale Malarskim gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w czerwcu 2023 oboje obronili swoje dyplomy.

Maluje od dziecka. Malarstwo daje Milenie energię i życiową dynamikę, ale też pewien wewnętrzny niepokój. Uważa, że świat jest jak malarska paleta, zachwyca ją bogactwo otaczających ją kolorów, naturalna gra światła i cienia. W swojej twórczości posługuje się farbami olejnymi, a oprócz malowania obrazów zajmuje się również rysunkiem.

Dwukrotnie otrzymała Stypendium Kulturalne Miasta Gdańsk: w 2022 za realizację projektu „Ludzie Morza”, oraz w 2023 za cykl prac „Słoneczniki”.

Prace Milany były prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Gdańsku, Wejherowie, Łodzi i w Berlinie. Jej obrazy znajdują się już w galeriach i prywatnych kolekcjach m.in. w Australii, Irlandii, Szwajcarii, Norwegii, Anglii, Niemczech, Turcji, Kanadzie, Szwecji i na Ukrainie.

Więcej o artystce przeczytasz tutaj.

Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu. Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę.

Kolor

Brązowy, Niebieski, Zielenie, Żółcie

Wielkość

70 cm na 100 cm

Rama / Frame

Bez ramy / No frame

Styl

Sztuka figuratywna, Sztuka współczesna

Technika

Olej na płótnie

Temat

Martwa natura, Słoneczniki

Updating…
  • Brak produktów w koszyku.