Weronika Preker – Flo

8 000,00 

Artysta: Weronika Preker 

Technika: olej na płótnie

Wymiary: 100 cm na 90 cm 

Rok: 2023

Oryginalne obrazy, rzeźby i rysunki dostępne w ofercie Galerii Wiele Sztuki są pracami wykonanymi przez artystów tylko w jednym egzemplarzu. Do każdego sprzedanego dzieła wystawiamy Certyfikat Autentyczności. Galeria współpracuje z renomowanymi zakładami rzemieślniczymi, świadczącymi usługi profesjonalnego oprawiania obrazów. W sprawie usługi oprawy obrazów, prosimy o kontakt.

Galeria Wiele Sztuki specjalizuje się w wyszukiwaniu i promowaniu najbardziej uzdolnionych młodych artystów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych. W Galerii prezentowane są także prace profesorów i wykładowców akademickich oraz innych, uznanych polskich i zagranicznych twórców.

Jeżeli jesteś zainteresowany twórczością tej artystki i szukasz jej innych prac, prosimy skontaktuj się z nami i napisz na adres: sklep@galeriawielesztuki.eu, lub zadzwoń: tel. kom. +48 696 893 611.

1 w magazynie

O obrazie:

Powierzchnie obrazów tej młodej, niezwykle utalentowanej gdańskiej artystki są zapełnione prawie monochromatycznymi płaszczyznami, ściszonymi barwami bez ostrych podziałów i wyraźnych granic. Kompozycja jest poruszona jedynie rytmem skomplikowanych linii, dających złudzenie wewnętrznego ruchu.

Mimowolnie angażujemy się w poszukiwania subtelnych przekazów tych stonowanych przedstawień, śledzenie splątanego duktu pędzla i śladów, jaki pozostawił w mokrej farbie,  podejmujemy próbę zrozumienia emocji wywołanych daną chwilą czy przeżyciem.  

Przy swojej gatunkowej jednorodności, każdy z tych obrazów pozostaje jedyny i niepowtarzalny w swoim rodzaju, podobnie jak poszczególne nuty składają się na wielką symfonię.    

Abstrakcja jest dla artystki transcendentalnym językiem zmysłów. Za pomocą dłoni, w fakturze farby poszukuje subtelnych rytmów i harmonii. Intuicyjnie tworzy kształty i kolory, które stają się dla niej przedłużeniem czucia, materializacją oddechu. Stara się przełożyć metafizykę doświadczeń zmysłowych na formy wizualne. Często sięga do muzyki klasycznej, budując swoje kompozycje na podstawie analizy doznań słuchowych.

O stylu: abstrakcja

Sztuki wizualne, a wiec również malarstwo, można podzielić na dwa wielkie działy: sztukę figuratywną, a więc coś przedstawiającą (od francuskiego słowa „figurer” – przedstawiać), polegającą na wnikliwym, dobrym i twórczym przedstawieniu tematu, oraz abstrakcyjną – nie figuratywną, nie przedstawiającą.

Tak więc malarstwo abstrakcyjne to kompozycje nie odwołujące się do konkretnych postaci, rzeczy czy form – są zapisem wrażeń, odczuć i emocji twórcy. Oddziałują na widza za pomocą zestawu kolorów, rytmu plam i linii, oraz samym sposobem kompozycji. Kazimierz Malewicz (1879-1935), uważany za jednego z twórców i prekursorów malarstwa abstrakcyjnego, powiedział że tylko eliminacja z obrazu wszystkich składników mogących stwarzać aluzję do naturalnych przedmiotów stwarza warunki do ujawienia się czystej wrażliwości na sztukę.    

Jednak nie wydaje się, żeby całkowite zerwanie związków pomiędzy rzeczywistością, a obrazem abstrakcyjnym było głównym celem tego kierunku sztuki. Nie wydaje się to też do końca możliwe, przecież każdy układ barw, form i linii ma swoją praprzyczynę i inspirację w doświadczeniach pochodzących z natury. Malarstwo abstrakcyjne, jak każda sztuka awangardowa w swoim czasie, łamie konwencje i wychodzi poza standardowe ramy, jednak świat jaki tworzy posiada swoją poruszająca wymowę.   

ciekawostka: American Abstract Artists to stowarzyszenie zrzeszające amerykańskich artystów abstrakcyjnych, które zostało założone w Nowym Jorku w roku 1936. Jest jednym z najstarszych, nieprzerwanie działających w mniej więcej niezmienionej formule stowarzyszeń promujących sztukę na świecie. Stowarzyszenie powstało w trudnym dla amerykańskiej sztuki abstrakcyjnej okresie. Kierunek ten był niezrozumiany, uważany za trudny w odbiorze i mocno krytykowany za „zbytnią europejskość”. Kontekst czasów również nie był sprzyjający do tego typu intelektualnych eksperymentów: Stany nie wyszły jeszcze w pełni z wielkiego kryzysu, w Europie rosły w siłę totalitarne reżimy Stalina, Mussoliniego, Hitlera i Franco, rosła też świadomość nieuchronnego, nowego światowego konfliktu.

Od samego początku działalność American Abstract Artists skupiała się więc na promowaniu sztuki abstrakcyjnej poprzez organizowanie wystaw, publikacje, panele dyskusyjne i wykłady. W ciągu prawie 90 lat istnienia, AAA zorganizowało w różnych przestrzeniach ponad 150 wystaw artystów abstrakcyjnych. Paradoksalnie, to właśnie amerykańscy malarze abstrakcyjni, tacy jak Jackson Pollock, Willem de Koenig czy Mark Rothko wywarli w latach 50. I 60. XX wieku znaczący wpływ na całą sztukę współczesną i spowodowali przesuniecie środka ciężkości światowej awangardy z Paryża do Nowego Jorku.

O technice: olej na płótnie

Różnego rodzaju farby olejne były wykorzystywane w zastosowaniach artystycznych i użytkowych (np. do malowania, konserwacji i  zdobienia drewnianych elementów budynków, ścian czy łodzi) od tysiącleci. W malarstwie europejskim spopularyzował je w XV wieku niderlandzki malarz Jan van Eyck, który (prawdopodobnie) razem ze swoim bratem Hubertem opracował recepturę farb wytwarzanych z oleju lnianego i pigmentu. Co ciekawe, formuła ta praktycznie bez większych zmian jest wykorzystywana do tej pory.

W świecie zachodniej cywilizacji stosowanie farb olejnych do dzisiaj uważa się za wyraz klasycznej dyscypliny malarskiej na najwyższym poziomie. Z pewnością to podejście jest w dużym stopniu podyktowane specyficznym sentymentem i uznaniem dla wielowiekowej tradycji i wspaniałych dzieł najlepszych malarzy naszego kręgu kulturowego, wykonanych  w tej właśnie technice. Jednak należy pamiętać o tym, że o jakości obrazu stanowią przede wszystkim jego obiektywne wartości artystyczne i talent malarza, a w mniejszym zaś stopniu użyty przez niego materiał.

Farba olejna oferuje niezwykły potencjał różnorodnych środków wyrazu artystycznego: od gęstości i bogactwa koloru, poprzez szeroką rozpiętość uzyskiwanych barw aż po możliwość oddania najdrobniejszych detali i szczegółów kompozycji. Można przy jej pomocy uzyskać głębokie efekty fakturowe (tzw. technika impasto), lub powierzchnie płaskie, wykonane laserunkiem, o gładkości i połysku porcelany. Właściwości farb olejnych umożliwiają precyzyjne komponowanie przejść tonalnych pomiędzy kolorami, a w razie potrzeby można wielokrotnie poprawiać kompozycję przez wytarcie farby i przemalowanie danego fragmentu obrazu.

Obrazy wykonane olejem na płótnie są niezwykle trwałe (pod warunkiem ich  odpowiedniego zabezpieczenia werniksem), oraz wyróżniają się swoimi wartościami  kolorystycznymi, które zachowują przez długie lata. Nasycone świetlistymi barwami, przyciągają uwagę i tworzą niepowtarzalne efekty wizualne.

O artystce:

Weronika Preker jest malarką zamieszkałą w Gdańsku. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Erica Mendelsohna w Olsztynie. Obecnie jest studentką V roku Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni malarstwa Jarosława Baucia oraz Mateusza Pęka.

Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendystka “Lion’s Club”, Laureatka Makroregionalnego Przeglądu Rysunku, Malarstwa i Rzeźby, brała udział w wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych.

Więcej o malarce przeczytasz tutaj.

Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu.

Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę

Kolor

Beże, Brązy, Ochra, Żółcie

Wielkość

100 cm na 90 cm

Rama / Frame

Bez ramy / No frame

Styl

Abstrakcja, Sztuka współczesna

Technika

Farba olejna na płótnie

Temat

Abstrakcja, Abstrakcja kolorystyczna

Updating…
  • Brak produktów w koszyku.