O obrazie:
Ptaki żyją w środowisku w naturalny sposób niedostępnym dla człowieka. Z tego powodu od zarania dziejów te zwierzęta fascynowały i inspirowały zarówno artystów, jak i inżynierów i wynalazców, chociaż zapewne z różnych powodów: pierwszych urzeka piękno tych zwierząt, nierzadko fantastyczne kolory piór i kształty, gracja w ruchach i locie; wyobraźnię tych drugich zaprzątała myśl i marzenia o podboju przestrzeni powietrznej.
Leonardo da Vinci (1452-1519) włoski renesansowy malarz, uczony i wynalazca, niewątpliwe łączący w sobie talenty zarówno artystyczne jak i inżynierskie, próbował zbudować maszyny latające wzorując się na budowie i ruchu ptasich skrzydeł. Wykonał przy tym wiele opisów ptaków w locie, uzupełnionych rysunkami i szkicami. Starał się poznać anatomię ptaków, zrozumieć mechanikę ruchu ptasiego skrzydła i dzięki temu odkryć sekret latania i swobodnego unoszenia się w powietrzu.
Inni artyści zajmujący się sztukami wizualnymi również starali się uchwycić i oddać w swoich działach piękno poszczególnych przedstawicieli awifauny. Jednym z najbardziej znanych, nieomalże kultowych obrazów przedstawiających ptaka jest słynny Szczygieł, arcydzieło pędzla Carela Fabritiusa (1622-1654), jednego z mistrzów szkoły z Delft i znanego jako najbardziej utalentowanego ucznia Rembrandta.
Obraz poświęcone tematyce ptasiej pozostają niezwykle popularne i są bardzo lubiane przez naszych klientów. Dlatego też w Galerii Wiele Sztuki oferujemy wiele obrazów przedstawiających ptaki, wykonane w różnych stylach i technikach.
Jedną z najbardziej utalentowanych młodych artystek specjalizujących się w malowaniu obrazów ptaków jest Barbara Kuchnowska. Spod jej pędzla wylatują na powierzchnię płótna wspaniałe egzotyczne dzioborożce, papugi czy nawet koguty. Jej praca dyplomowa z 2023 r. oczywiście poświęcona w całości tematyce ptasiej, zebrała do tej pory już kilkanaście nagród i wyróżnień, w tym m.in. honorową Nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.
W przedstawionej pracy artystka proponuje nam doskonałe warsztatowo studium małego, dosyć często spotykanego w polskich lasach, ale też i na przedmieściach, czy spokojniejszych, zadrzewionych dzielnicach miast ptaka – sikorki modraszki. Ta niewielka praca (pole obrazowe ma wymiary 13 cm x 18 cm) wyróżnia się niezwykłą prostotą i subtelną kolorystyką.
Miniatury i niewielkie obrazy nie są specjalnie wymagające eksplozyjnie. Są praktyczne i można je zawiesić nawet w relatywnie niewielkim pomieszczeniu, wykorzystując akurat dostępny, mały fragment wolnej powierzchni na ścianie. Jednak w przypadku tego obrazu Barbary Kuchnowskiej, będziemy rekomendowali znalezienie takiego miejsca, które umożliwi spojrzenie ma niego z pewnego, nawet niewielkiego dystansu. Umożliwi to pełne docenienie uroku tej świetnej pracy, doskonale zakończonej pięknie dostrojoną do tematu, ozdobną drewnianą ramą w kolorze starego złota.
Ciekawostki o temacie obrazu: sikorki widzą zarówno widzialny dla człowieka zakres fal elektromagnetycznych, jak również odcienie nadfioletu. Sikorka modra jest jedynym małym ptakiem występującym w Europie o takim pięknym, charakterystycznym ubarwieniu z dominującymi żółtym i niebieskim kolorem. Modraszki nie są zbyt płochliwe, nie kryją się specjalnie przed człowiekiem. W stosunku do innych sikorek potrafi być nawet agresywna w zachowaniu. Zimą skupia się w stada, liczące nawet do kilkuset osobników, razem szukając pokarmu i ostrzegając się wzajemnie przez niebezpieczeństwem. W 2022 Poczta Polska wyemitowała znaczek z modraszką o nominale 3,60 złotych. Na terenie naszego kraju ten gatunek ptaka jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.
O technice:
Malarstwo olejne to sztuka tworzenia obrazów przy pomocy farb będących mieszaniną różnych pigmentów (barwników) z rafinowanymi olejami: lnianym, orzechowym lub makowym.
W Europie początkiem dominacji tej techniki malarskiej jest wiek XV. Uważa się że wynalazcą, a przynajmniej najbardziej znanym propagatorem malarstwa olejnego był niderlandzki artysta Jan van Eyck (1390 – 1441), który uchodzi również za twórcę nowożytnego malarstwa portretowego i prekursora wczesnego renesansu. Van Eyck potrafił wykazać i skutecznie wykorzystać właściwości farb olejnych, takie jak rozpiętość i bogactwo uzyskiwanych kolorów czy też możliwość oddania drobnych, delikatnych szczegółów kompozycji. Pomimo pojawienia się w XX w. zupełnie nowych, syntetycznych farb akrylowych, obrazy olejne do tej pory są uważane za kwintesencję sztuki malarskiej w najbardziej klasycznym jej wydaniu.
O artystce:
Barbara Kuchnowska jest absolwentką gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych – w czerwcu 2023 roku obroniła pacę dyplomową z wynikiem celującym na Wydziale Malarstwa w pracowni Prof. Macieja Świeszewskiego.
Dwukrotna Stypendystka Rektora dla najlepszych studentów. Laureatka IV edycji prestiżowego Ogólnopolskiego Konkursu Studenckiego im. Wojciecha Fangora w 2022 r. Otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Inspiracje 2022” zorganizowanym przez Fundację Sztuki Współczesnej „Paleta”, zdobywczyni II miejsca w XVI edycji konkursu plastyczno-literackiego pt. „Bursztyn – złoto Bałtyku”. Nominowana do nagrody Najlepsi Absolwenci Uczelni Artystycznych w Polsce artNOBLE 2023. Założycielka Stowarzyszenia Artystycznego Pictura. Poza malarstwem sztalugowym pisze ikony. Więcej o artystce przeczytasz tutaj.
Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu. Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę