O obrazie:
Gromacki jest klasycznym malarzem sztalugowym, wyznawcą starej, oldskulowej szkoły – zawsze pracuje w plenerze, posługując się pędzlem i szpachelkami, w skupieniu ale też szybko, chwytając smugami koloru ulotne, chwilowe błyski i niuanse światła. Jego obrazy mają kapitalną kompozycję, świetne wyczucie koloru, klimat i bogatą fakturę zbudowaną grubymi warstwami olejnej farby.
Drugim po puszczy i pejzażach leśnych najczęściej malowanym i równie ulubionym motywem artysty jest unikatowa, drewniana architektura Podlasia. Gromacki stara się ją uchwycić, pokazać i utrwalić na płótnach w swojej impresjonistycznej, romantycznej manierze.
Nie powstaje już zbyt wiele nowych budynków utrzymanych w tym charakterystycznym stylu. Nasze pokolenie jest prawdopodobnie ostatnim, które jeszcze może doświadczyć materialnej realności kultury podlaskiej, zobaczyć i fizycznie dotknąć tej magicznej cząstki dziedzictwa rzemiosła artystycznego i sztuki, która była obecna od wieków na tym terenie, współtworząc i kształtując niepowtarzalny klimat i pejzaż dawnych kresów.
Ciekawostki o temacie obrazu: drewniana architektura Podlasia. Projekt Kraina Otwartych Okiennic powstał w 2001 roku i ma na celu zachowanie wyjątkowego krajobrazu oraz zabudowań występujących pomiędzy Białymstokiem a Hajnówką w dolinie Narwi, nad rzekami Rudnia i Małynka. W jego ramach udało się wyremontować szereg unikatowych, historycznych budowli oraz pokazać unikatowy charakter regionu.
Trasa rowerowa biegnąca przez Krainę Otwartych Okiennic jest oznaczona kolorem zielonym i ma ok. 17 km. Biegnie od miejscowości Narew przez Ancuty, Trześciankę, Soce do wsi Puchły. Wsie leżące na szlaku zachowały swój zabytkowy układ przestrzenny oraz tradycyjną architekturę; drewniane domy charakteryzują się bogatą ornamentyką, nawiązującą do zdobnictwa stosowanego w rosyjskiej architekturze ludowej. Specyfiką zabudowań jest bogata dekoracja snycerska w formie barwnych okiennic, nad – i podokienników, narożników oraz dekoracyjnego oszalowania elewacji i szczytów. W zdobnictwie dominują motywy geometryczne i roślinne, które często pomalowane są na inny, kontrastowy kolor w stosunku do pozostałej powierzchni domu.
Krajobraz kulturalny „Krainy Otwartych Okiennic” to nie tylko zapierająca dech w piersi architektura domów i chłopskich zagród. Piękne cerkwie i krzyże wotywne wtopione w krajobraz, pól, łąk i lasów przypominają o wielokulturowej historii regionu i przywiązaniu do tradycji jego mieszkańców, w większości wyznania prawosławnego pochodzenia białoruskiego. Starsi mieszkańcy jeszcze kultywują swoje tradycje związane z nie tylko z budownictwem, ale także z gwarą oraz z folklorem. Niestety, młode pokolenie nie wykazuje już większej chęci do posługiwania się i pielęgnowania gwary podlaskiej, w związku z czym przewiduje się jej stopniowe zanikanie (źródło: www.białowieża.travel).
O artyście:
Daniel Gromacki urodził się w 1981 roku w Hajnówce, gdzie w otoczeniu Puszczy Białowieskiej spędził swoje najmłodsze lata. Ukończył Wydział Artystyczny i Wydział Humanistyczny UMSC w Lublinie oraz Lubelską Szkołę Sztuki i Projektowania na kierunku Techniki Malarskie i Pozłotnicze. Bierze udział w licznych wystawach i plenerach malarskich. Zajmuje się również pracą pedagogiczną.
Największą twórczą fascynacją Daniela Gromackiego jest pejzaż ukochanego Podlasia. W jego obrazach dominują zwłaszcza dwa motywy: zanikająca, unikatowa drewniana architektura małych, podlaskich wsi oraz krajobrazy samej Puszczy Białowieskiej. Od 2020 roku pracuje nad cyklem obrazów poświęconych rzekom Podlasia – maluje niewielkie, nikomu nie znane strugi i potoki, wijące się przez bagniska, jeszcze gdzieniegdzie dziewicze ostępy leśne, łąki i mokradła.
Atutem malarstwa artysty jest doskonałe, bardzo wrażliwe dobieranie barw tworzących zadziwiający świat widziany oczami świetnego kolorysty, oraz kapitalne operowanie techniką impasto – kładzenia gęstych, budujących grubą, wyraźną fakturę obrazu kolejnych warstw olejnej farby.
Natura w jego pracach przenika się ze światem fantazji, tworząc niepowtarzalne malarskie widowiska, a tym samym stwarzając u odbiorcy przestrzeń na odczucia i refleksje. Malarz pracuje bardzo ekspresyjnie, z pełnym wewnętrznym zaangażowaniem i poświęceniem. Zawsze maluje z natury.
Pełny biogram artysty oraz wszystkie jego obrazy dostępne w ofercie naszej Galerii Wiele Sztuki znajdziesz tutaj.
O technice:
Malarstwo olejne to technika artystyczna polegająca na wykorzystywaniu farb, które powstają poprzez zmieszanie suchych pigmentów (barwników) proszkowych z wyselekcjonowanym rafinowanym olejem lnianym (stosuje się też czasami olej makowy lub z orzechów włoskich) do konsystencji sztywnej pasty i zmielenie jej przez silne tarcie w stalowych młynach walcowych.
Znany biograf malarzy włoskich Giorgio Vasari przypisywał w połowie XVI wieku wynalazek malarstwa olejnego renesansowemu malarzowi niderlandzkiemu, Janowi van Eyck (1390-1441) i ta opinia utrzymywała się przed bardzo długi czas. Jednakże początki tej techniki są zdecydowanie starsze, wiadomo że farbami olejnymi posługiwali się już malarze w starożytnym Egipcie, Grecji czy Rzymie. O długiej historii tej techniki świadczą też różne źródła pisane, między innymi żyjący na przełomie XI i XII wieku benedyktyński mnich Teofil Prezbiter w swoim słynnym traktacie o sztuce „Diversarum Artium Schedula” napisanym pomiędzy 1100 a 1125 podawał receptury farb olejnych sposoby ich mieszania przy wykorzystaniu oleju orzechowego.
Wyjątkowa łatwość, z jaką przy pomocy tych farb można mieszać kolory i budować przejścia tonalne czyni je wyjątkowymi wśród innych materiałów malarskich; jednocześnie pozwalają na uzyskanie bogatych i różnorodnych efektów przy pomocy tzw. laserunku (farba kładziona bardzo cienkimi warstwami) czy impasto (grube fragmenty budujące głębokie struktury na podobraziu).
Standardowym podłożem do namalowania obrazu olejnego jest płótno, wykonane z czystego lnu o mocnym i gęstym splocie. Płótno jest przycinane do odpowiedniego rozmiaru i rozpinane na drewnianej ramie (tzw. blejtram, krosno malarskie), do której jest następnie przymocowywane za pomocą gwoździ lub zszywek. W wiekach średnich w Europie bardzo popularne było malarstwo olejne tablicowe, w którym podłożem obrazów były odpowiednio przygotowane (zagruntowane) deski.
Na gotowy obraz olejny zwykle nakładana jest warstwa materiałów żywicowych (lakieru, werniksu), w celu wydobycia głębszych efektów tonalnych, oraz ochrony powierzchni płótna przed czynnikami atmosferycznymi, drobnymi otarciami, zabrudzeniami czy gromadzeniem się kurzu.
Pomimo pojawienia się w XX w. zupełnie nowych, syntetycznych farb akrylowych, obrazy olejne do tej pory są uważane za kwintesencję sztuki malarskiej w najbardziej klasycznym jej wydaniu. Obrazy wykonane olejem na płótnie są niezwykle trwałe, oraz wyróżniają się swoimi wartościami kolorystycznymi, które zachowują przez długie lata. Nasycone świetlistymi barwami, przyciągają uwagę i tworzą niepowtarzalne efekty wizualne.
Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu. Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę