O obrazie
„Kopernik wstrzymujący zupkę instant” jest ewidentną satyrą na wszechobecną komercjalizację i jednocześnie degradację symboli i postaci z naszej historii. Wizerunki królów są wykorzystywane w reklamie tak trywialnych produktów jak piwo, postacie księży czy aniołów wspierają sprzedaż produktów bankowych czy dezodorantów, symbole narodowe (flaga, godło) są pokazywane w reklamach gazety – takich przykładów można mnożyć bardzo dużo. Zabiegi te są wykorzystywane z premedytacją w celu odpowiedniego wpłynięcia na decyzje zakupowe konsumenckich grup docelowych, które są podatne na motywy patriotyczne czy religijne.
Ten niezwykle utalentowany, gdański artysta młodego pokolenia często zabiera głos na temat problemów i zjawisk współczesnego świata. Posługuje się przy tym w tej dyskusji odważnie i bez większych kompleksów rekwizytami, które wielu ludzi o bardziej tradycyjnych poglądach mogłoby nazwać uświęconymi historią niewzruszalnymi ikonami. Tym razem wykorzystał do tego celu cały motyw sceny i postać naszego najsłynniejszego astronoma z obrazu Jana Matejki, przedstawiającego Mikołaja Kopernika w pełnej uniesienia, natchnionej chwili. Być może, jest to właśnie ten moment, kiedy uczony uświadamia sobie wagę swojego odkrycia, kwestionującego dominujące doktryny geo- i antropocentryzmu. Być może, to jest też właśnie ten moment, kiedy oglądając obraz Rzodkiewicza zaczniemy sobie uświadamiać kilka trudnych prawd.
Obraz ma zamalowane boki i nadaje się do powieszenia na ścianę z, lub bez ramy. Zdjęcia detali przybliżają bardzo ciekawą fakturę, uzyskaną dzięki grubemu układania warstw farby. Tworzą się w tej sposób na powierzchni płótna trójwymiarowe struktury.
Ciekawostka: Jan Matejo (1838 – 1893) miał zwyczaj niezwykle rzetelnie przygotować się do malowania scen osadzonych w realiach historycznych. Nie inaczej było w przypadku “Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”. Zbierał informacje na temat astronomii i fakty z życia uczonego, a niezbędne do pracy rekwizyty wypożyczył ze zbiorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Modelem, który pozował Matejce do postaci Kopernika był Henryk Levittoux; bardzo podobny do astronoma przyjaciel artysty, lekarz i miłośnik sztuki.
O artyście: Filip Rzodkiewicz
Student IV roku ASP w Gdańsku, na kierunku Malarstwo. Rozpoczął studia w pracowni śp. Prof. Józefa Czerniawskiego, później Prof. ASP dr hab. Aleksandry Jadczuk, a obecnie w pracowni Rektora uczelni, Prof. ASP dr hab. Krzysztofa Polkowskiego. Ukończył z wyróżnieniem Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Mydlarskiego w Gdańsku – Oliwie. Tworzy w oryginalnej technice własnej, łącząc na płótnie tradycyjne farby akrylowe i oleje z metodami bliskimi sztuce graffiti. Jego obrazy wyróżniają się neoekspresjonistycznym stylem i wyraźną fakturą, często stosuje też silne kontrasty barwne i walorowe. Otrzymał dwukrotnie Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Brał udział w wystawach zbiorowych oraz indywidualnych, jest też m.in. finalistą Konkursu im. W. Fangora.
Filip Rzodkiewicz konsekwentnie tworzy swój własny, niepowtarzalny styl malarski, charakteryzujący się swobodnym wykorzystywaniem szerokiej palety kolorów i świetnie wplatanymi w kompozycję liniami, barwnymi polami i kształtami z zatartymi krawędziami.
Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu.
Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę