O rysunku:
Rysunek „Autoportret I” pochodzi z cyklu rysunków wykonanych w technice węgla na papierze. Przedstawia zawieszone w przestrzeni, odizolowane ciało. “Autoportret” jest osobistą opowieścią o emocjach stale kreujących moją rzeczywistość. Nagie ciało, oderwane od realności, usiłujące ukryć się przed otaczającym światem. “Autoportret” jest wyrazem uczuć smutku, samotności, tęsknoty, zranienia, poniżenia, odrzucenia, niezrozumienia, niepokoju, przygnębienia, słabości oraz odzwierciedleniem niemocy i bezradności wobec nich.
Czarno-biała kolorystyka pracy, będąca konsekwencją świadomie wybranej techniki, podkreśla głębokie emocje wyrażane przez artystę.
O temacie obrazu: akt
Akt w sztukach wizualnych (rzeźbie, rysunku, grafice, malarstwie) jest przedstawieniem nagiej postaci ludzkiej. Temat ten, będący szczególną odmianą portretu, za wyjątkiem sztuki żydowskiej i islamskiej spotykany jest w większości kultur i okresów historycznych na wszystkich kontynentach.
Wydaje się też, że może to być (zaraz obok motywów animalistycznych, tj. przedstawiających zwierzęta) jeden w najstarszych tematów artystycznych w ogóle, czego przykładem może być licząca sobie około 30 tys. lat figurka tzw. Wenus z Willendorfu, przypadkowo odnaleziona w 1908 roku podczas prac drogowych niedaleko miejscowości Willendorf w Austrii.
Akt w sztuce to nie tylko studium anatomiczne, ale przede wszystkim wyraz ludzkiej wrażliwości i kreatywności. Może symbolizować różne pojęcia, takie jak miłość, życie, śmierć, piękno, czy też grzech. Akt może też służyć do wyrażania emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych.
Pomimo upływu czasu, akt wciąż pozostaje jednym z najbardziej fascynujących i aktualnych tematów w sztuce. Współcześni artyści nadal eksplorują temat aktu, poszerzając jego znaczenie i kontekst. Często przy tym podważają tradycyjne postrzeganie ciała, łącząc je z elementami popkultury, technologii czy polityki. Akt staje się często pretekstem do dyskusji o tożsamości, płci, seksualności i relacjach międzyludzkich.
O technice: rysunek węglem na papierze
Rysowanie węglem było jedną z pierwszych technik wykorzystywanych przez ludzi do wyrażania ekspresji twórczej i sięga czasów prehistorycznych. Węgiel idealnie nadaje się do prac nad studium światła, cienia i szarości oraz wstępnych szkiców na płótnie. Szczególnie ciekawe efekty wizualne ten materiał daje przy wielkoformatowych portretach, przedstawieniach architektury czy martwych naturach.
Korzystało z niego wielu znakomitych malarzy reprezentujących odmienne style, od Leonarda da Vinci poprzez Vincenta van Gogha do Pabla Picasso. Znakomite rysunki i szkice węglem tworzył znany Wiktor Zin, architekt, profesor Politechniki Krakowskiej i popularyzator wiedzy o historii sztuki polskiej, który zasłynął programem telewizyjnym „Piórkiem i węglem”.
Rysunki węglem mają w sobie niezwykły urok i są cenione przez kolekcjonerów sztuki.
O artyście:
Jakub Skomra urodził się w 1998 roku, jest absolwentem Liceum Plastycznego im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie. W 2023 roku obronił z wyróżnieniem dyplom w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, kierunek sztuki wizualne, specjalizacja malarstwo i rysunek. Laureat nagrody im. Jerzego Panka za najlepszy dyplom artystyczny Instytutu Sztuk Pięknych UR w roku akademickim 2022/2023. Więcej o artyście przeczytasz tutaj.
Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Obrazy na ścianę