O obrazie:
Umiejętność przepowiadania przyszłości to chyba jedno z najstarszych marzeń człowieka, które towarzyszy nam od zarania dziejów. W każdej znanej cywilizacji zachowały się dowody na różnego rodzaju praktyki wróżbiarskie. Kapłani starali się przepowiedzieć urodzaj, powodzenie wyprawy wojennej, warunki pogodowe czy stan zdrowia panującego władcy. Używano do tego najróżniejszych rekwizytów, włączając w to również ofiary z ludzi. Szklane i kryształowe kule w europejskich praktykach wróżbiarskich pojawiły się w wiekach średnich, chociaż w zachowanych pismach i dokumentach z jeszcze okresu cesarstwa rzymskiego znajdujemy wzmianki o wykorzystywaniu przez Celtów naturalnych kryształów do wróżenia. Również w dzisiejszych czasach przepowiadanie przyszłości z magicznej kuli (czyli inaczej krystalomancja lub sferomancja) to jedna z najbardziej ikonicznych praktyk okultystycznych, która przybliżać ma nas do sekretów przyszłości.
Użyta przez artystę w Crystal Ball mocna paleta kolorów podkreśla ezoteryczny klimat tej sceny. Jaką przyszłość nam przepowie człowiek – jeleń, czy pomoże nam odpowiedzieć na nasze pytania, rozwiać niepokoje, rozwiązać problemy?
Obraz jest oprawiony własnoręcznie przez artystę w zdobioną drewnianą ramę. Będzie znakomitym uzupełnieniem każdej kolekcji polskiej sztuki współczesnej.
O autorze:
Lech Bator jest jednym z bardziej znanych polskich grafików i malarzy średniego pokolenia. W przypadku większości obrazów, artysta ucieka od klasycznego i realistycznego malarstwa figuratywnego, zestawiając pozornie odległe elementy i tworząc w ten sposób magiczny, surrealistyczny świat – prace malarskie, graficzne kompozycje, czy kolaże malowane na płótnie.
Z niechęci do odwzorowywania czyiś konkretnych rysów powstała koncepcja zastąpienia ludzkich głów – głową jelenia. W ten sposób urodziła się mitologiczna, antropomorficzna hybryda – Pan Jeleń, który stał się głównym bohaterem obrazów, ale też zarazem rozpoznawalnym znak towarowym artysty. Ta postać jest na tyle uniwersalna i anonimowa, że łączy wiele znaczeń i pozwala każdemu odbiorcy snuć swoje własne, swobodne rozważania o historii opowiadanej przez dane dzieło. To właśnie ten uniwersalizm, oraz oszczędne operowanie detalem, pozwala autorowi na grę formą i różnymi technikami, a jego prace mogą zaleźć się na płótnie jako obraz, a na kubku, koszulce czy kalendarzu jako grafika.
Prace Batora dzięki wypracowanemu, charakterystycznemu stylowi i walorom artystycznym są dobrze odbierane przez publiczność i krytyków. Przekłada się to też w wymierny sposób na wartość inwestycyjną jego dzieł, która od roku 2011 wzrosła już ponad 4-krotnie. W 2018 roku w St. Moritz w Szwajcarii kolekcja jego prac została zaprezentowana w Art Jed Gallery obok obrazów Damiena Hirsta, jednego z najlepiej sprzedających się współczesnych artystów. Dzieła artysty były prezentowane również w Anglii, Norwegii, USA, Francji oraz we Włoszech. Liczne prace artysty znajdują się w prywatnych kolekcjach w wielu krajach. Więcej o artyście przeczytasz tutaj.
Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu. Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę