Lech Bator – It’s crystal clear

30 000,00 

Technika: technika mieszana na płótnie / mixed technique on canvas 

Wymiary: 70 cm na 100 cm (bez ramy)   Rok: 2022

Grób Franza Kafki został zaprojektowany przez Leopolda Ehrmanna w formie sześciobocznego kryształu. Praga, Nowy Cmentarz Żydowski

Grób Franza Kafki został zaprojektowany przez Leopolda Ehrmanna w formie sześciobocznego kryształu. Praga, Nowy Cmentarz Żydowski

Oryginalne obrazy i rysunki dostępne w ofercie Galerii Wiele Sztuki są pracami wykonanymi przez artystów tylko w jednym egzemplarzu. Do każdego sprzedanego dzieła wystawiamy Certyfikat Autentyczności.

Galeria Wiele Sztuki specjalizuje się w wyszukiwaniu i promowaniu najbardziej uzdolnionych młodych artystów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych. W Galerii prezentowane są także prace profesorów i wykładowców akademickich oraz innych, uznanych polskich i zagranicznych twórców.

Jeżeli jesteś zainteresowany twórczością tego artysty i szukasz jego innych prac, skontaktuj się z nami: sklep@galeriawielesztuki.eu, lub zadzwoń: tel. kom. +48 696 893 611

 

1 w magazynie

O obrazie:

Obraz przedstawia niesamowitą, surrealistyczną scenę żywcem przemalowaną z biurokratycznych koszmarów Franza Kafki. Widzimy małe pomieszczenie, w którym pracuje człowiek z głową jelenia. Urzędnik spogląda na nas przez płaszczyznę płótna wzrokiem bez większego wyrazu czy emocji. Jednak wydaje się nieco zaskoczony naszą obecnością, na tyle że odwrócił się nawet od swojego biurka i dziwnej maszyny do pisania, na której – to przecież takie oczywiste – wypisywane są kolejne strofy naszego życia, następne dni ułożone w wiersze wyświetlane w krysztale wszechwiedzy.

Bator tym obrazem otwiera portal do innego, surrealistycznego świata. Posługuje się przy tym wąską paletą: martwe zielenie ściany i garnituru Urzędnika zlewają się ze sobą, podkreślając jedność osoby i miejsca – Urzędnik to Biuro, a Biuro to Urzędnik. Jedynie szorstkie, zdaje się ledwo heblowane deski podłogi budują barwną płaszczyznę odcięcia i stanowią platformę prowadzącą naszą wyobraźnię w głąb sceny. Za krótkim przepierzeniem, które kończy się za biurkiem przy prawej krawędzi obrazu ciągną się dalej w nieskończoność kolejne urzędnicze boksy, w których mozolnie i beznamiętnie wystukiwane są schematy ludzkiego przeznaczenia. Dla nas nieznane, dla Wielkiego Urzędnika – czytelne i przejrzyste jak struktura kryształu.

Obraz jest oprawiony własnoręcznie przez artystę w drewnianą pudełkową ramę z jasnym licem i ciemnym, bordowo – brązowym passe-parteau podkreślającym przestrzenną strukturę dzieła i zwiększającym wrażenie, że spoglądamy w głąb sceny przez niezwykłe okno.

Ciekawostka:  Franz Kafka (1883 – 1924) jest zaliczany do klasyków literatury światowej. Jego pierwszy zbiór fragmentów prozy i krótkich opowiadań został wydany w 1913 roku, jednak sprzedawał się on bardzo słabo, podobnie jak kilka innych zbiorów jego opowiadań z tego okresu. Do popularyzacji twórczości Kafki przyczynił się już po jego śmierci Max Brod, jego najbliższy przyjaciel, który w latach 40 i 50. XX wieku wydał trzy niedokończone powieści pisarza: Proces, Zamek i Ameryka, razem z jego innymi, licznymi tekstami, dziennikami i listami. Publikacja odbyła się wbrew wyraźniej woli Kafki, który osobiście wyraźnie kazał przyjacielowi spalić wszystkie prace po swojej śmierci.

Bohaterowie Kafki są często utożsamiani z Don Kichotem, tak jak on samotnie walcząc z niesprawiedliwością świata, jego absurdami i bezwzględnością. W warstwie metaforycznej pisarz porusza temat beznadziejnego koszmaru ludzkiej egzystencji i przedstawia obraz człowieka zniewolonego przez wszechpotężną, biurokratyczną machinę nie pozostawiającą jednostce żadnej możliwości samostanowienia o sobie.

O artyście:

Prace Batora dzięki wypracowanemu, rozpoznawalnemu stylowi i walorom artystycznym są dobrze odbierane przez publiczność i krytyków. Przekłada się to też w wymierny sposób na wartość inwestycyjną jego dzieł, która od roku 2011 wzrosła już ponad 4-krotnie. W 2018 roku w St. Moritz w Szwajcarii kolekcja jego prac została zaprezentowana w Art Jed Gallery obok obrazów Damiena Hirsta, jednego z najlepiej sprzedających się współczesnych artystów. Dzieła artysty były prezentowane również w Anglii, Norwegii, USA, Francji oraz we Włoszech. Liczne  prace artysty znajdują się w  prywatnych kolekcjach w wielu krajach. 

Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu.

Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę

Kolor

Biele i szarości, Brązy i odcienie żółci, Czarny, Czerwony, Zieleń

Wielkość

70 cm na 100 cm (bez ramy)

Rama / Frame

Rama drewniana, skrzynkowa (tzw. pływająca) / Wooden box-type frame (floating frame)

Technika

Technika mieszana

Styl

Symbolizm, Sztuka figuratywna, Sztuka współczesna

Temat

Człowiek z głową jelenia, Portret

Podobne produkty

Updating…
  • Brak produktów w koszyku.