Filip Rzodkiewicz – Mateikto

1 300,00 

Artysta: Filip Rzodkiewicz

Technika: technika mieszana na płycie, kolaż / mixed technique, collage on plywood

Wymiary: 57,5 cm na 36,5 cm z drewnianą ramą (szer. x wys.)

Rok: 2021

Oryginalne obrazy i rysunki dostępne w ofercie Galerii Wiele Sztuki są pracami wykonanymi przez artystów tylko w jednym egzemplarzu. Do każdego sprzedanego dzieła wystawiamy Certyfikat Autentyczności.

Galeria Wiele Sztuki specjalizuje się w wyszukiwaniu i promowaniu najbardziej uzdolnionych młodych artystów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych. W Galerii prezentowane są także prace profesorów i wykładowców akademickich oraz innych, uznanych polskich i zagranicznych twórców.

Jeżeli jesteś zainteresowany twórczością tego artysty i szukasz jego innych prac, skontaktuj się z nami: sklep@galeriawielesztuki.eu, lub zadzwoń: tel. kom. +48 696 893 611

Brak w magazynie

O obrazie

Wykonany w mieszanej technice (farba akrylowa na płycie i kolaż) obraz zawiera gorzkie refleksje na temat naszej polskiej historii, cytaty i inne liczne nawiązania symboliczne do znanych postaci i problemów czasów współczesnych.

W centralnej części znajduje się czarno-biała fotografia fragmentu obrazu Jana Matejki Rejtan – Upadek Polski ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, wykonana przez Jerzego Myszkowskiego. Przedstawia kluczowe postaci, biorące udział w niesławnym sejmie rozbiorowym, obradującym na Zamku Królewskim w Warszawie w kwietniu 1773 roku. Ten element kompozycji kłuje w oczy, przypominając jedną z najtragiczniejszych chwil w naszej  historii i najgorsze narodowe przywary, które do niego doprowadziły.

Rzodkiewicz zabiera odważnie głos w trudnych sprawach i nie jest to tylko czysta kontestacja rzeczywistości. Robi to wykorzystując i jednocześnie rozwijając swój eklektyczny język malarski czerpany z pogranicza pop-artu, street-artu czy nawet sztuki grafitti. Jego prace są pełne głębokich efektów fakturalnych, punktowo nakładanych grubszych warstw farby; powstają w ten sposób przestrzenne guzy i fałdy tworzące trójwymiarową, komiksową strukturę.

Obraz jest oprawiony w drewnianą ramkę z rantem. Malarz zastosował ciekawy zabieg i potraktował ją jako przedłużenie obrazu, zamalowując ją i rozszerzając w ten sposób pole artystycznej wypowiedzi.

Ciekawostka: Tak jak gwałtowna i pełna dramatyzmu jest przedstawiona na ogromnym obrazie (4,87m na 2,82 m) Jana Matejki „Rejtan – Upadek Polski” scena, tak samo burzliwe były losy samego dzieła. Po jego namalowaniu w 1866 roku Matejko został skrytykowany zarówno przez krakowskie konserwatywne środowisko, niektórych znanych twórców współczesnych  jak i emigrację paryską. Zarzucano malarzowi szarganie świętego trupa matki ojczyzny,  niezgodności historyczne, a nawet błędy formalne w kompozycji. Na wystawie w Paryżu w roku 1867 obraz został nagrodzony złotym medalem, następnie zakupił go do swojej kolekcji austriacki cesarz Franciszek Józef I.

Smutną dla nas anegdotą, ale jakże proroczą i znamienną w świetle naszej narodowej historii,    jest  całkowite niezrozumienie treści dzieła przez francuską publiczność – protestującego posła interpretowano na przykład jako zgranego w karty pijaka, który zamierza popełnić samobójstwo, podczas gdy zgromadzone wokół niego osoby starają się mu to wyperswadować…

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 obraz został odkupiony przez rząd Polski i wystawiony w kolekcji Zamku Królewskiego. Niemcy podczas II Wojny Światowej wywieźli obraz z Warszawy w 1944 roku. Obraz odnaleziono po wojnie w bardzo złym stanie, jednak po kilkuletnich pracach konserwatorskich został uratowany i odnowiony.      

O artyście: Filip Rzodkiewicz

Student IV roku ASP w Gdańsku, na kierunku Malarstwo. Rozpoczął studia w pracowni śp. Prof. Józefa Czerniawskiego, później Prof. ASP dr hab. Aleksandry Jadczuk, a obecnie w pracowni Rektora uczelni, Prof. ASP dr hab. Krzysztofa Polkowskiego. Ukończył z wyróżnieniem Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Mydlarskiego w Gdańsku – Oliwie. Tworzy w oryginalnej technice własnej, łącząc na płótnie tradycyjne farby akrylowe i oleje z metodami bliskimi sztuce graffiti. Jego obrazy wyróżniają się neoekspresjonistycznym stylem i wyraźną fakturą, często stosuje też silne kontrasty barwne i walorowe. Otrzymał dwukrotnie Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Brał udział w wystawach zbiorowych oraz indywidualnych, jest też m.in. finalistą Konkursu im. W. Fangora. 

Filip Rzodkiewicz konsekwentnie tworzy swój własny, niepowtarzalny styl malarski, charakteryzujący się swobodnym wykorzystywaniem szerokiej palety kolorów i świetnie wplatanymi w kompozycję liniami, barwnymi polami i kształtami z zatartymi krawędziami.

Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu. Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę

Kolor

Biele i szarości, Czerwienie, Fiolety, Pomarańczowy, Seledynowy

Wielkość

57,5 cm na 36,5 cm (razem z ramą)

Rama / Frame

Drewniana rama z rantem, zamalowana razem z obrazem

Styl

Symbolizm, Sztuka współczesna

Technika

Kolaż

Temat

Portret zbiorowy, Scena symboliczna, Technika mieszana na płycie

Updating…
  • Brak produktów w koszyku.