Luiza Poreda – the Guardians

3 500,00 

Artysta / artist: Luiza Poreda  

Technika / technique: akryl i szlagmetal na płótnie / acrylic and schlagmetal on canvas

Wymiary / dimensions: 50 cm na 60 cm (szer. x wys. / W x H)

Rok / year: 2023

Galeria Wiele Sztuki, naskalny malunek sowy, jaskinia Chauvet, Francja

Najstarsze na świecie malarskie przedstawienie sowy pochodzące sprzed ok. 30 tys. lat. Jaskinia Chauvet-Pont d’Arc, południowa Francja.

Oryginalne obrazy, rzeźby i rysunki dostępne w ofercie Galerii Wiele Sztuki są pracami wykonanymi przez artystów tylko w jednym egzemplarzu. Do każdego sprzedanego dzieła wystawiamy Certyfikat Autentyczności.

Galeria Wiele Sztuki specjalizuje się w wyszukiwaniu i promowaniu najbardziej uzdolnionych młodych artystów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych. W Galerii prezentowane są także prace profesorów i wykładowców akademickich oraz innych, uznanych polskich i zagranicznych twórców.

 

Jeżeli jesteś zainteresowany twórczością tej artystki i szukasz jej innych prac, prosimy skontaktuj się z nami i napisz na adres: sklep@galeriawielesztuki.eu, lub zadzwoń: tel. kom. +48 696 893 611

1 w magazynie

O obrazie:

Obraz The Guardinas (Strażnicy) przedstawia dwie sowy na tle złotej tarczy księżyca, obejmującego sylwetki ptaków niczym aureola, upodobniając całą scenę do przedstawień świętych z dawnych ikon.

Starannie namalowana kompozycja, pełna szczegółów i detali symbolizuje nie tylko zagrożony status tego gatunku, przez wieki tępionego przez ludzi z powodu niezrozumienia jego nocnego stylu życia i wielu negatywnych skojarzeń tym powodowanych. Możemy tutaj odnaleźć również głębsze, bardziej uniwersalne znaczenie przekazu, jaki artystka chce nam zakomunikować, odnoszące się do ogółu relacji pomiędzy człowiekiem jako gatunkiem, a natura i planetą, na której wszyscy razem żyjemy. Paleta dzieła utrzymana w wyrazistych brązach, złocieniach i odcieniach niebieskiego dobrze podkreśla uroczysty i nieco mistyczny charakter sceny.      

Ciekawostka o temacie obrazu: Mało jest ptaków, które od niepamiętnych czasów w różnych kulturach budziły tak jednoznacznie negatywne konotacje wśród ludzi, jak sowy. Ze względu na ich nocny tryb życia i bezgłośne poruszanie się, sowy były traktowane jako ptaki pochodzące z zaświatów, przynoszące zły omen, nieszczęścia, śmierć i głód. Były też kojarzone z szatanem, wiedźmami i czarami, a nawet tak nieprawdopodobne wierzenia, jak te o  wysysaniu przez sowy krwi niemowląt wcale nie były odosobnionym wybrykiem ludzkiej wyobraźni. Słowiańskie określenie demona: strzyga, pochodzi od łacińskiego słowa „strix”, oznaczającego sowę puszczyka. Sowy płaciły za te wszystkie zabobony cenę najwyższą, były obiektem bezlitosnych polowań i zabijano je na wiele często niezwykle okrutnych sposobów (wystarczy wspomnieć nabijanie nieszczęsnych ptaków na pal).

W zasadzie tylko starożytni Grecy nie wykazywali lęku przed sowami i nie ulegli tym powszechnym stereotypom, a wręcz przeciwnie – utożsamiali te ptaki z rozsądkiem i inteligencją. Dlatego właśnie to sowa jest symbolem Ateny, bogini mądrości. Grecy umieszczali też wizerunek sowy na srebrnych monetach o nominale 4 drachm.  

Również w czasach nam bliższych sowy budziły przeważały negatywne skojarzenia. W europejskiej literaturze i kulturze ludowej od czasów średniowiecza sowy były bardzo często przedstawiane i wyśmiewane jako symbole głupoty i ułomności. W kulturze niderlandzkiej i flamandzkiej ptaki te były jeszcze dodatkowo symbolem pijaństwa, co ma swoje odzwierciedlenie w funkcjonującym w Holandii do dzisiaj powiedzeniu „pijany jak sowa”. Wszystkie tego typu skojarzenia prawdopodobnie mają swoje korzenie w bardzo nieporadnym i niepewnym zachowaniu tych ptaków w świetle dnia.

Na szczęście dzisiaj te przesądy pomału zanikają. Funkcjonuje wiele stowarzyszeń zajmujących się edukacją przyrodniczą ukierunkowaną na aktywną ochronę tego gatunku (np. Stowarzyszenie Ochrony Sów, sowy.sos.pl), a sowy na coraz większych obszarach podlegają ścisłej ochronie gatunkowej (również w Polsce).  

O technice: farba akrylowa i szlagmetal

Farba akrylowa to szybkoschnąca farba wykonana z pigmentu (substancji barwiącej pochodzenia naturalnego lub syntetycznego) zawieszonego w emulsji polimeru akrylowego (tworzywa sztucznego) i różnych dodatków, takich jak np. środki zwiększające elastyczność farby, oleje silikonowe lub stabilizatory. Większość współczesnych farb akrylowych jest produkowana na bazie wody, ale po wyschnięciu stają się one wodoodporne. W zależności od tego, jak bardzo farba zostanie rozcieńczona wodą lub zmodyfikowana dodatkami może mieć różny stopień wykończenia (od połysku do matu), a sam gotowy obraz akrylowy może przypominać akwarelę, gwasz, obraz olejny lub mieć własne, unikalne cechy nieosiągalne innymi materiałami.

Malarze mogą modyfikować wygląd, twardość, elastyczność, teksturę i inne właściwości powierzchni farby akrylowej w większym stopniu, niż w przypadku np. akwarel czy farb olejnych.  Akryle można nakładać cienkimi warstwami aby uzyskać efekty przypominające laserunek, mogą być również używane do budowania grubych warstw farby i tworzenia obrazów z elementami reliefowymi. Akryle mają też  zdolność do wiązania się z wieloma różnymi powierzchniami; można je stosować nie tylko na tradycyjnym płótnie, ale też na papierze, betonie, plastyku, szkle i wielu innych materiałach. Z tego też powodu są bardzo często stosowane przez artystów działających w domenie street-artu lub posługujących się techniką graffiti. Farby arylowe są również powszechnie stosowane w modelarstwie. Podobnie jak w przypadku malarstwa olejnego, gotowy obraz akrylowy pokrywa się izolacyjną warstwą usuwalnego werniksu w celu ochrony i zabezpieczenia farby  przed kurzem, promieniowaniem UV czy zarysowaniami.

Szlagmetal to kuty metal nieszlachetny (na przykład miedź lub cynk), osiągalny w formie folii lub płatków.

Poza zdobieniem obrazów na płótnie, szlagmetal świetnie sprawdza się w zdobieniu tynku i ceramiki oraz różnych  przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych, wykonanych z kamienia, metalu, drewna lub szkła. Jego profesjonalne nałożenie nadaje pokrytemu materiałowi niemal wierne złudzenie pokrycia złotem Ze względu na bardzo dużą delikatność płatków, technika ta jednak nie należy do najłatwiejszych i wymaga wysokiej precyzji i biegłości warsztatowej od artysty.

Płatki szlagmetalu nakłada się ostrożnie na odpowiednio przygotowaną powierzchnię przy pomocy suchego pędzla o miękkim włosiu. Podczas pracy można go dotykać tylko w bawełnianych rękawiczkach, unikając kontaktu z gołą dłonią. Ponieważ szlagmetal pod wpływem światła z czasem zacznie się utleniać, co może wpłynąć na kolor i trwałość zdobienia, należy go zabezpieczyć przy pomocy odpowiedniego werniksu.

O artystce:

Luiza Poreda to urodzona w Warszawie malarka i rysowniczka, absolwentka Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalizacją z filozofii sztuki. Od ponad 20 lat zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem i ilustracją, a także animacją kulturalną. Współpracuje na stałe z kilkoma warszawskimi galeriami i ośrodkami kultury, brała dotąd udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w całej Polsce. Chętnie uczestniczy również w działaniach performatywnych.

Swoje rysunki i obrazy nazywa wewnętrznymi podróżami emocjonalnymi, a ulubiona tematyka to przede wszystkim fauna, flora oraz mandale. Więcej o artystce przeczytasz tutaj.

Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu. Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę.

 

Kolor

Błękitny, Brązowy, Czarny, Niebieski, Złoty, Żółty

Wielkość

50 cm na 60 cm

Rama / Frame

Bez ramy / No frame

Styl

Sztuka figuratywna, Sztuka współczesna

Technika

Akryl i szlagmetal na płótnie

Temat

Portret zwierzęcy, Ptaki

Updating…
  • Brak produktów w koszyku.