Luiza Poreda – Bengalski wojownik

3 000,00 

Artysta / artist: Luiza Poreda  

Technika / technique: akryl i szlagmetal na płótnie / acrylic and schlagmetal on canvas

Wymiary / dimensions: 50 cm na 60 cm (szer. x wys. / W x H)

Rok / year: 2023

Galeria Wiele Sztuki, zdjęcie przedstawiające tygrysa bengalskiego

Tygrysy bengalskie to największe żyjące dzikie koty.

Oryginalne obrazy, rzeźby i rysunki dostępne w ofercie Galerii Wiele Sztuki są pracami wykonanymi przez artystów tylko w jednym egzemplarzu. Do każdego sprzedanego dzieła wystawiamy Certyfikat Autentyczności.

Galeria Wiele Sztuki specjalizuje się w wyszukiwaniu i promowaniu najbardziej uzdolnionych młodych artystów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych. W Galerii prezentowane są także prace profesorów i wykładowców akademickich oraz innych, uznanych polskich i zagranicznych twórców.

Jeżeli jesteś zainteresowany twórczością tej artystki i szukasz jej innych prac, prosimy skontaktuj się z nami i napisz na adres: sklep@galeriawielesztuki.eu, lub zadzwoń: tel. kom. +48 696 893 611

Brak w magazynie

O obrazie:

Artystka często porusza w swoich pracach tematy związane z przyrodą i relacjami człowieka ze środowiskiem naturalnym. Na obrazie zatytułowanym „Bengalski wojownik” przedstawiła w swoim charakterystycznym stylu sylwetkę tygrysa bengalskiego, ginącego przedstawiciela jednego z 6 jeszcze występujących podgatunków tych największych żyjących kotów.

Głowa tygrysa jest otoczona złotym nimbem, co nadaje pracy charakter ikony. Jest w tym malarskim geście zawarta głęboka symbolika, nawiązująca do postawy i relacji gatunku ludzkiego wobec natury. Święty Franciszek, patron zwierząt i autor określenia „bracia mniejsi” byłby dzisiaj mocno zasmucony, widząc jak bardzo dzisiaj ludzie utracili zdolność rozumienia swojej odpowiedzialności za powierzone im na tej Ziemi wszystkie istoty żyjące.

Byłoby dobrze, gdybyśmy mogli podczas kontemplowania tego świetnego kompozycyjnie i kolorystycznie obrazu mogli zastanowić się chwilę nad kruchością świata, w którym żyjemy.

Obraz ma sygnaturę autorki na licu w prawym dolnym rogu. Fragmenty płótna są dodatkowo ozdobione nałożoną warstwą szlagmetalu w kolorze złotym (złota aureola wokół głowy tygrysa).  

Ciekawostka o temacie obrazu:

  • Głównymi powodami znikania tygrysów z naszego świata jest działalność człowieka: ogromne i niekontrolowane wycinanie lasów stanowiących ich naturalne siedliska, zmiany klimatyczne powodujące dalsze kurczenie się obszarów zalesionych, kłusownictwo i nielegalny handel dziką fauną. Pomimo że w ciągu ostatnich 100 lat ten gatunek otrzymał status „zagrożonych” lub „krytycznie zagrożonych”, w samym czasie obszar ich występowania zmniejszył się aż o 93%, a 3 z 9 podgatunków 3 uznano już za bezpowrotnie wymarłe. Według optymistycznych i zawyżanych szacunków, na całym świecie dzisiaj żyje już tylko około 3 tysięcy tygrysów wszystkich podgatunków.
  • Nie ma na świecie dwóch tygrysów o takim samym rozmieszczeniu pręg na futrze, każde zwierzę jest inne. Umaszczenie tygrysa jest więc czymś na wzór ludzkich linii papilarnych.
  • Tygrysy bengalskie znane są z okazywania wysoce posuniętej agresji terytorialnej. W trosce o własny teren są w stanie zainicjować bójkę, a nawet bestialsko zaatakować inne osobniki. To koty, które wiodą samotniczy tryb życia. Schodzą się dosłownie na “moment” tylko w okresie godowym.
  • Tygrysy bengalskie uwielbiają kąpiele w jeziorach i innych zbiornikach wodnych. Są świetnymi pływakami, a zanurzone w wodzie będą dla ofiary niemal niewidoczne.
  • Tygrysy bengalskie są prawdziwymi maszynami do zabijania. Ich tylne łapy są nieco dłuższe niż przednie, dlatego doskonale skaczą. Robią to właściwie bezszelestnie i bez najmniejszego wysiłku. Samo uderzenie łapy może być dla człowieka śmiertelne
  • Szacuje się, że przeciętny osobnik jest w stanie na wolności przeżyć nawet do dwudziestu lat.

O technice: farba akrylowa i szlagmetal

Farba akrylowa to szybkoschnąca farba wykonana z pigmentu (substancji barwiącej pochodzenia naturalnego lub syntetycznego) zawieszonego w emulsji polimeru akrylowego (tworzywa sztucznego) i różnych dodatków, takich jak np. środki zwiększające elastyczność farby, oleje silikonowe lub stabilizatory. Większość współczesnych farb akrylowych jest produkowana na bazie wody, ale po wyschnięciu stają się one wodoodporne. W zależności od tego, jak bardzo farba zostanie rozcieńczona wodą lub zmodyfikowana dodatkami może mieć różny stopień wykończenia (od połysku do matu), a sam gotowy obraz akrylowy może przypominać akwarelę, gwasz, obraz olejny lub mieć własne, unikalne cechy nieosiągalne innymi materiałami.

Malarze mogą modyfikować wygląd, twardość, elastyczność, teksturę i inne właściwości powierzchni farby akrylowej w większym stopniu, niż w przypadku np. akwarel czy farb olejnych.  Akryle można nakładać cienkimi warstwami aby uzyskać efekty przypominające laserunek, mogą być również używane do budowania grubych warstw farby i tworzenia obrazów z elementami reliefowymi. Akryle mają też  zdolność do wiązania się z wieloma różnymi powierzchniami; można je stosować nie tylko na tradycyjnym płótnie, ale też na papierze, betonie, plastyku, szkle i wielu innych materiałach. Z tego też powodu są bardzo często stosowane przez artystów działających w domenie street-artu lub posługujących się techniką graffiti. Farby arylowe są również powszechnie stosowane w modelarstwie. Podobnie jak w przypadku malarstwa olejnego, gotowy obraz akrylowy pokrywa się izolacyjną warstwą usuwalnego werniksu w celu ochrony i zabezpieczenia farby  przed kurzem, promieniowaniem UV czy zarysowaniami.

Szlagmetal to kuty metal nieszlachetny (na przykład miedź lub cynk), osiągalny w formie folii lub płatków.

Poza zdobieniem obrazów na płótnie, szlagmetal świetnie sprawdza się w zdobieniu tynku i ceramiki oraz różnych  przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych, wykonanych z kamienia, metalu, drewna lub szkła. Jego profesjonalne nałożenie nadaje pokrytemu materiałowi niemal wierne złudzenie pokrycia złotem Ze względu na bardzo dużą delikatność płatków, technika ta jednak nie należy do najłatwiejszych i wymaga wysokiej precyzji i biegłości warsztatowej od artysty.

Płatki szlagmetalu nakłada się ostrożnie na odpowiednio przygotowaną powierzchnię przy pomocy suchego pędzla o miękkim włosiu. Podczas pracy można go dotykać tylko w bawełnianych rękawiczkach, unikając kontaktu z gołą dłonią. Ponieważ szlagmetal pod wpływem światła z czasem zacznie się utleniać, co może wpłynąć na kolor i trwałość zdobienia, należy go zabezpieczyć przy pomocy odpowiedniego werniksu.

O artystce:

Luiza Poreda to urodzona w Warszawie malarka i rysowniczka, absolwentka Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalizacją z filozofii sztuki. Od ponad 20 lat zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem i ilustracją, a także animacją kulturalną. Współpracuje na stałe z kilkoma warszawskimi galeriami i ośrodkami kultury, brała dotąd udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w całej Polsce. Chętnie uczestniczy również w działaniach performatywnych.

Swoje rysunki i obrazy nazywa wewnętrznymi podróżami emocjonalnymi, a ulubiona tematyka to przede wszystkim fauna, flora oraz mandale. Więcej o artystce przeczytasz tutaj.

Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu. Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę.

 

Kolor

Błękitny, Brązowy, Niebieski, Złoty, Żółty

Wielkość

50 cm na 60 cm

Rama / Frame

Bez ramy / No frame

Styl

Sztuka figuratywna, Sztuka współczesna

Technika

Akryl i szlagmetal na płótnie

Temat

Portret zwierzęcy, Tygrys

Updating…
  • Brak produktów w koszyku.