O obrazie:
Obraz ma typowy dla malarstwa pejzażowego układ horyzontalny i otwartą kompozycję; jego pole obrazowe stanowi prostokąt o wymiarach 120 cm na 60 cm, leżący na dłuższym boku.
Linia horyzontu umieszczona jest w połowie wysokości obrazu i wyraźnie rozdziela kompozycję na dwa obszary: dolną część zajmuje spokojna tafla wody, rozświetlona w centralnej części delikatnymi blikami światła rzucanymi przez zamglone słońce, powyżej widzimy niebo, powietrze i góry, otwierające kadr po lewej stronie na pełne morze.
Z obrazu emanuje cisza i spokój, wzrok widza odpoczywa dzięki szerokiej, otwartej przestrzeni i łagodnej, pozbawionej mocnych kontrastów palcie składającej się głównie z chłodnych odcieni koloru niebieskiego i zieleni.
Malarstwo marynistyczne i krajobrazy morskie to cały czas bardzo pożądany i cieszący się dużą popularnością temat, zarówno w kontekście wzbogacania zbiorów prywatnych kolekcji, jak i w zakresie inwestycji w sztukę współczesną.
O temacie obrazu: pejzaż marynistyczny
Pejzaż marynistyczny, zwany też mariną, jest odmianą malarstwa pejzażowego, poświęconą morzu i jego otoczeniu: przyrodzie, nadbrzeżnym miastom, portom i stoczniom. Obraz marynistyczny ma wiele odmian; może przedstawiać samą naturę jako główny wątek kompozycyjny, lub krajobraz morski z łodziami, statkami i okrętami. Często jest ozdobiony sztafarzem, łączy się ze scenami batalistycznymi rozgrywającymi się na morzu czy wedutą (pejzażem miejskim). Ciekawą odmianą obrazu marynistycznego jest tzw. „portret kapitański” czyli wizerunki statków, malowane od początku XIX w. na zamówienie ich armatorów lub kapitanów, charakteryzujące się drobiazgową dokładnością w odwzorowaniu szczegółów wyglądu i wyposażenia przedstawianych jednostek, ukazywanych zazwyczaj od strony burty.
Ciekawostka: jedyna w Polsce, stała ekspozycja malarstwa marynistycznego mieści się w Galerii Morskiej Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku (https://nmm.pl/). Wystawa ta została przygotowana w całości ze zbiorów własnych Muzeum. Na ekspozycję składa się 81 obrazów polskich i obcych, podzielonych na następujące działy: “Malarstwo dawne szkół: włoskiej, holenderskiej, flamandzkiej i francuskiej”; “Malarstwo europejskie XIX i pocz. XX wieku”; “Malarstwo polskie XIX i pocz. XX w.”; “Polskie malarstwo międzywojenne” oraz “Portret kapitański”. Ozdobą ekspozycji jest “Portret damy na tle morza” Jacka Malczewskiego, nabyty do zbiorów dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Towarzystwa Przyjaciół CMM.
Oprócz tej stałej wystawy w Gdańsku, od czasu do czasu organizowane są czasowe wystawy obrazów o tematyce marynistycznej w różnych miastach polskiego wybrzeża, m.in. w Muzeum w Koszalinie, Darłowie (Muzeum Zamku Książąt Pomorskich czy Muzeum Narodowym w Szczecinie.
O technice: farba akrylowa
Farba akrylowa to szybkoschnąca farba wykonana z pigmentu (substancji barwiącej pochodzenia naturalnego lub syntetycznego) zawieszonego w emulsji polimeru akrylowego (tworzywa sztucznego) i różnych dodatków, takich jak np. środki zwiększające elastyczność farby, oleje silikonowe lub stabilizatory. Większość współczesnych farb akrylowych jest produkowana na bazie wody, ale po wyschnięciu stają się one wodoodporne. W zależności od tego, jak bardzo farba zostanie rozcieńczona wodą lub zmodyfikowana dodatkami może mieć różny stopień wykończenia (od połysku do matu), a sam gotowy obraz akrylowy może przypominać akwarelę, gwasz, obraz olejny lub mieć własne, unikalne cechy nieosiągalne innymi materiałami.
Malarze mogą modyfikować wygląd, twardość, elastyczność, teksturę i inne właściwości powierzchni farby akrylowej w większym stopniu, niż w przypadku np. akwarel czy farb olejnych. Akryle można nakładać cienkimi warstwami aby uzyskać efekty przypominające laserunek, mogą być również używane do budowania grubych warstw farby i tworzenia obrazów z elementami reliefowymi. Farby te mają też zdolność do wiązania się z wieloma różnymi powierzchniami; można je stosować nie tylko na tradycyjnym płótnie, ale też na papierze, betonie, plastyku, szkle i wielu innych materiałach. Z tego też powodu są bardzo często stosowane przez artystów działających w domenie street-artu lub posługujących się techniką graffiti. Farby arylowe są również powszechnie stosowane w modelarstwie. Podobnie jak w przypadku malarstwa olejnego, gotowy obraz akrylowy pokrywa się izolacyjną warstwą usuwalnego werniksu w celu ochrony i zabezpieczenia farby przed kurzem, promieniowaniem UV czy zarysowaniami.
O artystce:
Marta Bilecka jest absolwentką Wydziału Grafiki i Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
Jej ulubionym i często wykorzystywanym tematem jest morze i mariny (czyli pejzaże morskie). W swoich obrazach prezentuje miejsca wypełnione ciszą i przestrzenią, dalekie od miejskiego zgiełku. Czasami są uzupełnione sztafarzem (ludzkimi postaciami), będącymi subtelnym uzupełnieniem kompozycji, a niektóre z morskich pejzaży mają charakter na poły surrealistyczny i impresjonistyczny. Artystka świetnie bawi się kolorem i światłem, umiejętnie budując spokojną narrację i wprowadzając obserwatora w nostalgiczny nastrój.
Obrazy Marty Bielickiej były prezentowane na licznych, zbiorowych i indywidualnych wystawach w Polsce i wielu krajach świata, od Korei po Skandynawię i znajdują się w licznych galeriach i prywatnych kolekcjach w Polsce, Austrii, Kanadzie i w Europie Północnej.
Więcej o artystce przeczytasz tutaj.
Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu. Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę.