Mateusz Lengling – Enemy Territory 29v3

6 500,00 

Obraz z cyklu: ENEMY TERRITORY

Technika: olej na płótnie / oil on canvas 

Wymiary: 114 cm na 147 cm (szer. x. wys.)

Rok: 2023

Oryginalne obrazy i rysunki dostępne w ofercie Galerii Wiele Sztuki są pracami wykonanymi przez artystów tylko w jednym egzemplarzu. Do każdego sprzedanego dzieła wystawiamy Certyfikat Autentyczności.

Galeria Wiele Sztuki specjalizuje się w wyszukiwaniu i promowaniu najbardziej uzdolnionych młodych artystów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych. W Galerii prezentowane są także prace profesorów i wykładowców akademickich oraz innych, uznanych polskich i zagranicznych twórców.

Jeżeli jesteś zainteresowany twórczością tego artysty i szukasz jego innych prac, skontaktuj się z nami: sklep@galeriawielesztuki.eu, lub zadzwoń: tel. kom. +48 696 893 611

 

1 w magazynie

Obrazy Mateusza Lenglinga z cyklu: ENEMY TERRITORY

Wyjątek z noty kuratorskiej autorstwa dr. Filipa Ignatowicza:

Enemy Territory to zbiór prac stworzonych w ramach cyklu pod tym samym tytułem. Mateusza interesuje wizualny język i gramatyka estetyki przemocy jak i samo zjawisko brutalności. Próbuje zweryfikować koncept wroga i eksploruje przy okazji co oznacza wrogie terytorium, państwo, agresja, konflikt. W swoich realizacjach bada temat wojownika i walki, a co za tym idzie także zbroi, obrony i samoobrony, równolegle tworzy projekty anty-przemocowe i w pewien sposób zaangażowane.

O obrazie i cyklu: 

Geneza pracy artystycznej Mateusza Lenglinga wywodzi się z nastoletniej pracy na budowach, obserwacji ludzi na nich pracujących oraz przekonania o byciu postrzeganym przez ludzi z zewnątrz jako nieudacznika. Artysta podejmuję próbę rozważania niedopowiedzenia, niepełnego zestawu informacji na temat drugiego człowieka i jego przedwczesną ocenę jak i sytuacji, w której się znajduje w danym miejscu i czasie.

Przedstawiane sceny przemocy, konfliktu i niepokoju są malowane w barwnych, przyjemnych dla oka przestrzeniach, zestawiając ze sobą dla przeciwstawne odczucia. Postaci w większości są pozbawione twarzy lub głowy, artysta chce poddać je ocenie tylko i wyłącznie poprzez posiadane odzienie lub osadzenie w konkretnej sytuacji, scenerii.

Cykl Enemy Territory to próba pozostawienia odbiorcy ze stop klatką, niepełną fotografią z miejsca wydarzeń, miejsca zbrodni. Jakby przypadkowy przechodzień, widz odwracał wzrok od wydarzenia jakiego nie chciałby zobaczyć. To próba przedstawienia wrogiego terytorium, w którym nie mamy pewności, czy jesteśmy świadkami morderstwa, publicznego linczu czy niesienia pomocy i ratowania ludzkiego życia. Czy to środowisko jest nieprzyjazne, szkodliwe czy tylko ludzkie jednostki w nim osadzone takie są? Stajemy się obserwatorami nieznanego wydarzenia z udziałem niewolników, pracowników, żołnierzy, a może zwykłych przechodniów?

O technice:

Malarstwo olejne to proces malowania pigmentami (barwnikami) wymieszanymi z olejem jako spoiwem. Przez kilka stuleci było najpowszechniejszą techniką malowania artystycznego, zwłaszcza na takich podłożach jak płótno czy deska, rozprzestrzeniając się z Europy na resztę świata. Zalety farb olejnych to przede wszystkim bogaty i gęsty kolor, możliwość nakładania farby zarówno warstwami cienkimi, przezroczystymi (laserunek) jak i grubymi, prawie rzeźbionymi (impasto). Do wad możne zaliczyć ich stosunkowo długi czas schnięcia, co przy dużych i skomplikowanych kompozycjach znacznie wydłuża czas powstawania dzieła. 

Najstarsze znane nam obrazy olejne, które przetrwały do naszych czasów zostały stworzone przez buddyjskich artystów w Afganistanie i pochodzą z VII wieku naszej ery. Farby olejne były również używane przez Europejczyków już co najmniej od XII wieku, jednak główne do takich celów jak dekorowanie posagów czy wnętrz. Oleje do malowania obrazów jako pierwsi zaczęli stosować artyści niderlandzcy w Europie Północnej (Jan van Eyck, XV w.). Stopniowo ta technika zyskiwała na popularności i dotarła również do Włoch i innych krajów europejskich. 

Najbardziej popularne oleje do produkcji farb olejnych są pozyskiwane z lnu, maku lub orzechów włoskich. Z zależności od użytego rodzaju oleju, farba może mieć różne odcienie i czas schnięcia. Farby olejne w celu uzyskania bardziej płynnej konsystencji można rozcieńczyć terpentyną.

O artyście:

Mateusz Lengling określa siebie jako artystę wizualnego i projektanta. Urodzony w 1997 roku w Bydgoszczy. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale Malarstwa w pracowni prof. Piotra Józefowicza i prof. Marcina Zawickiego, dyplom obronił w czerwcu 2023 r. Zajmuje się projektowaniem graficznym, malarstwem, obiektami, formami video oraz 3D. Projektuje między innymi okładki płyt muzycznych, plakaty, ilustracje i identyfikacje wizualne. Prace malarskie tworzy w klasycznym wydaniu malarstwa olejnego.

Uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych, laureat pierwszych nagród za projektowanie graficzne. Jego prace zaczynają się już pojawiać w pierwszych zbiorach kolekcjonerów polskiej młodej sztuki współczesnej. Czytaj więcej o artyście tutaj.  

Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu. Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę

Kolor

Brązy i odcienie żółci, Czerwony, Fiolety, Odcienie niebieskiego, Różne odcienie zieleni, Szarości

Wielkość

114 cm na 147 cm

Rama / Frame

Bez ramy / No frame

Technika

Olej na płótnie

Styl

Sztuka figuratywna, Sztuka współczesna

Temat

Portret

Updating…
  • Brak produktów w koszyku.