Mateusz Lengling – Enemy Territory 20v4

7 800,00 

Obraz z cyklu: ENEMY TERRITORY

Technika: olej na płótnie / oil on canvas 

Wymiary: 140 cm na 120 cm (szer. x. wys.)

Rok: 2023

Oryginalne obrazy i rysunki dostępne w ofercie Galerii Wiele Sztuki są pracami wykonanymi przez artystów tylko w jednym egzemplarzu. Do każdego sprzedanego dzieła wystawiamy Certyfikat Autentyczności.

Galeria Wiele Sztuki specjalizuje się w wyszukiwaniu i promowaniu najbardziej uzdolnionych młodych artystów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych. W Galerii prezentowane są także prace profesorów i wykładowców akademickich oraz innych, uznanych polskich i zagranicznych twórców.

Jeżeli jesteś zainteresowany twórczością tego artysty i szukasz jego innych prac, skontaktuj się z nami: sklep@galeriawielesztuki.eu, lub zadzwoń: tel. kom. +48 696 893 611

 

1 w magazynie

Obrazy Mateusza Lenglinga z cyklu: ENEMY TERRITORY

Wyjątek z noty kuratorskiej autorstwa dr. Filipa Ignatowicza:

Enemy Territory to zbiór prac stworzonych w ramach cyklu pod tym samym tytułem. Mateusza interesuje wizualny język i gramatyka estetyki przemocy jak i samo zjawisko brutalności. Próbuje zweryfikować koncept wroga i eksploruje przy okazji co oznacza wrogie terytorium, państwo, agresja, konflikt. W swoich realizacjach bada temat wojownika i walki, a co za tym idzie także zbroi, obrony i samoobrony, równolegle tworzy projekty anty-przemocowe i w pewien sposób zaangażowane.

O obrazie i cyklu: 

Geneza pracy artystycznej Mateusza Lenglinga wywodzi się z nastoletniej pracy na budowach, obserwacji ludzi na nich pracujących oraz przekonania o byciu postrzeganym przez ludzi z zewnątrz jako nieudacznika. Artysta podejmuję próbę rozważania niedopowiedzenia, niepełnego zestawu informacji na temat drugiego człowieka i jego przedwczesną ocenę jak i sytuacji, w której się znajduje w danym miejscu i czasie.

Przedstawiane sceny przemocy, konfliktu i niepokoju są malowane w barwnych, przyjemnych dla oka przestrzeniach, zestawiając ze sobą dla przeciwstawne odczucia. Postaci w większości są pozbawione twarzy lub głowy, artysta chce poddać je ocenie tylko i wyłącznie poprzez posiadane odzienie lub osadzenie w konkretnej sytuacji, scenerii.

Cykl Enemy Territory to próba pozostawienia odbiorcy ze stop klatką, niepełną fotografią z miejsca wydarzeń, miejsca zbrodni. Jakby przypadkowy przechodzień, widz odwracał wzrok od wydarzenia jakiego nie chciałby zobaczyć. To próba przedstawienia wrogiego terytorium, w którym nie mamy pewności, czy jesteśmy świadkami morderstwa, publicznego linczu czy niesienia pomocy i ratowania ludzkiego życia. Czy to środowisko jest nieprzyjazne, szkodliwe czy tylko ludzkie jednostki w nim osadzone takie są? Stajemy się obserwatorami nieznanego wydarzenia z udziałem niewolników, pracowników, żołnierzy, a może zwykłych przechodniów?

O technice:

W 2008 roku odkryto w Afganistanie w kompleksie jaskiń Bamiyan prawdopodobnie najstarsze na świecie znane obrazy namalowane techniką olejną. Datowane na VII wiek naszej ery malowidła ścienne przedstawiają sceny z Buddą w cekinowych szatach, siedzącym ze skrzyżowanymi nogami wśród liści palmowych i mitycznych stworzeń. Naukowcy odkryli również, że 12 z 50 jaskiń zostało również ozdobionych przy wykorzystaniu farb olejnych, na bazie olejów wyekstrahowanych prawdopodobnie z maku i orzechów.

W Europie olej jako medium malarskie zaczęto stosować znacznie później, prawdopodobnie około XI wieku. O sposobach mieszania i ucierania olejów z barwnikami i żywicami traktuje najstarsze znane pisemne źródło, traktat „Schedula diversarum artium” („O sztukach rozmaitych”) napisany przez mnicha Teofila Prezbitera około roku 1110 w westfalskim klasztorze benedyktynów. Jednak dopiero 300 lat później, po roku 1400 postęp technologiczny w rafinacji oleju lnianego i dostępność lotnych rozpuszczalników umożliwiły powszechne stosowanie tego materiału, co też zbiegło się w czasie z potrzebą pozyskania nowego medium, aby sprostać zmieniającym się wymaganiom renesansu.

Dzięki możliwości osiągnięcia ogromnej rozmaitości efektów malarskich i rozpiętości barw, na długie stulecia malarstwo olejne stało się medium pierwszego wyboru dla większości najznakomitszych artystów. Dopiero wynalezienie w Niemczech żywic syntetycznych w latach 30-tych XX wieku umożliwiło produkcję farb akrylowych, które obecne stały się poważnym rywalem malarstwa olejnego.

O artyście:

Mateusz Lengling określa siebie jako artystę wizualnego i projektanta. Urodzony w 1997 roku w Bydgoszczy. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale Malarstwa w pracowni prof. Piotra Józefowicza i prof. Marcina Zawickiego, dyplom obronił w czerwcu 2023 r. Zajmuje się projektowaniem graficznym, malarstwem, obiektami, formami video oraz 3D. Projektuje między innymi okładki płyt muzycznych, plakaty, ilustracje i identyfikacje wizualne. Prace malarskie tworzy w klasycznym wydaniu malarstwa olejnego.

Uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych, laureat pierwszych nagród za projektowanie graficzne. Jego prace zaczynają się już pojawiać w pierwszych zbiorach kolekcjonerów polskiej młodej sztuki współczesnej. Czytaj więcej o artyście tutaj.  

Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu. Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę

Kolor

Czerń, Granatowy, Odcienie niebieskiego, Różne odcienie zieleni, Żółty

Wielkość

140 cm na 120 cm

Rama / Frame

Bez ramy / No frame

Technika

Olej na płótnie

Styl

Sztuka figuratywna, Sztuka współczesna

Temat

Portret

Updating…
  • Brak produktów w koszyku.