Klaudia Choma – Tchnienie II

2 800,00 

Artysta: Klaudia Choma, 

Technika: Technika mieszana: akryl, olej na płótnie

Wymiary: 50 cm x 50 cm

Rok: 2023

Oryginalne obrazy, rzeźby i rysunki dostępne w ofercie Galerii Wiele Sztuki są pracami wykonanymi przez artystów tylko w jednym egzemplarzu. Do każdego sprzedanego dzieła wystawiamy Certyfikat Autentyczności. Galeria współpracuje z renomowanymi zakładami rzemieślniczymi, świadczącymi usługi profesjonalnego oprawiania obrazów. W sprawie usługi oprawy obrazów, prosimy o kontakt.

Galeria Wiele Sztuki specjalizuje się w wyszukiwaniu i promowaniu najbardziej uzdolnionych młodych artystów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych. W Galerii prezentowane są także prace profesorów i wykładowców akademickich oraz innych, uznanych polskich i zagranicznych twórców.

Jeżeli jesteś zainteresowany twórczością tej artystki i szukasz jej innych prac, prosimy skontaktuj się z nami i napisz na adres: sklep@galeriawielesztuki.eu, lub zadzwoń: tel. kom. +48 696 893 611.

1 w magazynie

O obrazie:

Tchnienie II przedstawia wzlatującego gołębia, ptaka w wielu kulturach kojarzonego z niewinnością, duchowością i czystością. Jest to praca z cyklu poświęconego przyrodzie; te portrety flory i fauny artystka wykonała z bliską perfekcji warsztatową dokładnością: każdy model przedstawiony na jej płótnach występuje jako pierwszoplanowy bohater, wyodrębniony z bezczasowego, mglistego tła. Nawet najmniejsze z istot żywych zdają się opowiadać swoją własną historię, zaś ich prezencja przekonuje o niebanalnej osobowości i charakterze.

Ciekawostki o temacie obrazu:

  • Uważa się, że gołąb był jednym z pierwszych udomowionych ptaków. Przedstawienia gołębi zostały odnalezione na malowidłach egipskich sprzed 3 tys. lat, już wtedy prowadzone były najstarsze hodowle tych ptaków.
  • Na świecie występuje obecnie w sumie ok. 300 gatunków gołębi, z których większość jest monogamiczna – tworzą pary raz na całe życie, które trwa przeciętnie ok. 20 lat.
  • Gołębie od dzieciństwa były fascynacją i często też natchnieniem słynnego hiszpańskiego malarza, Pablo Picassa. Nadał on swojej córce imię Paloma – czyli po hiszpańsku właśnie gołąb.
  • Najdroższy (do tej pory) gołąb pocztowy w historii został kupiony za 300 tys. funtów przez chińskiego milionera. Ptak o imieniu Bolt pochodził z hodowli 66-letniego Belga, który musiał z powodu swojej choroby musiał pozbyć się swoich ptaków.
  • W czasie obu wojen światowych gołębie były często wykorzystywane, zwłaszcza przez Brytyjczyków, do przenoszenia wiadomości. Z tego tez powodu Niemcy wykorzystywali sokoły, penetrujące obszar zajmowany przez fronty walczących wojsk, do wyłapywania i zabijania gołębi. 32 ptaki za swoją służbę otrzymały medal Dickin, zwierzęcy odpowiednik angielskiego Krzyża Wiktorii i amerykańskiego Medalu Honoru.
  • Gołąb lata z szybkością ok. 70 km/h. Przeciętna odległość, jaką jednorazowo pokonują gołębie pocztowe to ok. 650 km. Najlepsze gołębie pocztowe potrafią przelecieć jednorazowo ok. 1 tys. km. Istnieją dowody, że gołębie były wykorzystywane do przenoszenia wiadomości już w czasach starożytnej Persji i Grecji.
  • Wbrew obiegowym opiniom, gołębie są całkiem bystre. Orientują się w topografii i mają niezwykle bystry wzrok – jego pole widzenia to 360 stopni. Zapamiętują też ludzkie twarze, co pozwala im unikać na swoim terenie osób, które je krzywdzą.

O technice: technika mieszana

Artysta posługujący się technikami mieszanymi na pewno musi dobrze znać nie tylko właściwości poszczególnych farb użytych do malowania obrazu, ale też musi orientować się w charakterystyce wzajemnego oddziaływania na siebie różnych rodzajów farb, sposobie krycia i przenikania kolorów, czy wpływu różnicy w czasie schnięcia różnych farb przy planowaniu kompozycji. 

Chociaż dzisiaj producenci farb olejnych i akrylowych oferują już bardzo zaawansowane jakościowo i niewiele się od siebie różniące produkty, to zawsze pozostają pewne subtelne różnice, które właściwie wykorzystane i podkreślone wzmocnią końcowe efekty fakturowe i kolorystyczne dzieła, trudniejsze lub nawet niemożliwe do osiągnięcia przy wykorzystaniu tylko jednego medium.

O artystce:

Klaudia Choma urodziła się w 1988 roku. Studia artystyczne rozpoczęła w 2009 roku w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie na Wydziale Grafiki w pracowni Profesora Ryszarda Osadczego, które następnie kontynuowała na Wydziale Malarskim warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W roku 2015 uzyskała tam dyplom magisterski w pracowni prof. Stanisława Baja, zaś aneks do dyplomu przygotowała w Pracowni Struktur Wizualnych Profesora Jacka Dyrzyńskiego. Jej obrazy znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą, jak i w galeriach sztuki współczesnej.

W twórczości Klaudii Choma przewijają się trzy główne motywy malarskie: architektura, meble oraz świat przyrody: flora i fauna.

Charakterystyczna technika malarska Klaudii Chomy pozostaje niezmienna niezależnie od przedstawionego motywu: artystka od lat wierna jest farbom olejnym (czasami łączonymi z akrylami), a jej dzieła łączy przygaszona, ziemista lub szara gama kolorystyczna. Drugi plan, opracowany szaro-ziemistymi impastami (grubo nakładanymi warstwami farby) jest wspólnym mianownikiem wszystkich prac warszawskiej malarki, nadając im wyraz odrealnienia i melancholii.

Więcej o malarce przeczytasz tutaj.

Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu.

Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę

Kolor

Biele i szarości, Brązy, Czernie, Czerwienie, Odcienie niebieskiego

Wielkość

50 cm na 50 cm

Rama / Frame

Bez ramy / No frame

Styl

Sztuka figuratywna, Sztuka współczesna

Technika

Farba akrylowa i olejna na płótnie, Technika mieszana

Temat

Gołąb, Portret zwierzęcy, Przyroda

Updating…
  • Brak produktów w koszyku.