Anna Malinowska – Wielki Majestatyczny Cietrzew

29 500,00 

Artystka: Anna Malinowska, Rok: 2022

Obraz jest prezentowany w galerii narodowej Zachęta w Warszawie w ramach wystawy Pejzaż Malarstwa Polskiego (listopad 2023- luty 2024)

Technika: akryl na płótnie / acrylic painting on canvas 

Wymiary: 190 cm na 110 cm (szer. x wys.)

Rok: 2022

Oryginalne obrazy i rysunki dostępne w ofercie Galerii Wiele Sztuki są pracami wykonanymi przez artystów tylko w jednym egzemplarzu. Do każdego sprzedanego dzieła wystawiamy Certyfikat Autentyczności. Galeria współpracuje z renomowanymi zakładami rzemieślniczymi, świadczącymi profesjonalne usługi ramiarskie. W przypadku zainteresowania usługą oprawy obrazów, prosimy o kontakt z Galerią. 

Galeria Wiele Sztuki specjalizuje się w wyszukiwaniu i promowaniu najbardziej uzdolnionych młodych artystów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych. W Galerii prezentowane są także prace profesorów i wykładowców akademickich oraz innych, uznanych polskich i zagranicznych twórców.

Jeżeli jesteś zainteresowany twórczością tej artystki i szukasz jej innych prac, skontaktuj się z nami: sklep@galeriawielesztuki.eu, lub zadzwoń: tel. kom. +48 696 893 611

 

1 w magazynie

O obrazie:

To duże płótno (190 cm na 110 cm) w układzie horyzontalnym zabudowane jest kolorami z mocnej, niemal neonowej palety. Głównym elementem kompozycyjnym, ulokowanym przez artystkę prawie w centrum kadru jest ogromnej, ponad naturalnej wielkości samiec cietrzewia. Również ubarwienie jego piór jest nienaturalnie barwne i kolorowe; ptak przybrał kolory żywych błękitów i jaskrawego turkusu. Pióra skrzydeł ptaka dotykają ziemi, podczas gdy jego głowa jest wzniesiona w stronę nieba.

Ciekawym elementem tego surrealistycznego pejzażu jest sylwetka rowerzystki, sprawiająca wrażenie wyłaniającej się z w magiczny sposób z zieleni. Spogląda ona z naturalnym zaciekawieniem na wielkiego cietrzewia, jednak nie wydaje się być tym widokiem jakoś specjalnie zaskoczona.

Ciekawostki o temacie obrazu: do końca XIX wieku cietrzewie były dość mocno rozpowszechnione na terenie Polski. Jeszcze w pierwszej połowie XX wieku populacja tych dużych ptaków z rodziny kurowanych na ziemiach polskich liczyła kilkadziesiąt tysięcy osobników. Niestety, pomimo dramatycznie szybko zmniejszającej się liczby żyjących u nas cietrzewii, aż do 1995 roku można na nie było polować. Dzisiaj, pomimo prawnej ochrony, jego liczebność wynosi zaledwie około 400-500 osobników i nadal spada.

Głównym powodem tej sytuacji jest przekształcanie i zagospodarowywanie przez człowieka naturalnych środowisk występowania cietrzewii, oraz nasilające się występowanie w Polsce inwazyjnych gatunków drapieżnych ssaków: jenotów i szopów praczy. 

O malarce: 

Malinowska Anna jest malarką, rysowniczką i graficzką. Studiowała malarstwo i grafikę na gdańskiej PWSSP w latach 1985-1991. Malarstwo studiowała pod kierunkiem profesora Kiejstuta Bereźnickiego, u którego uzyskała dyplom w 1991 roku. Został on zakwalifikowany do najlepszych polskich dyplomów malarskich 1991 roku. Niechętnie opowiada o swych obrazach. Mówi, że są tak intensywne i bogate w formy, poziomy i znaczenia, że dodatkowe słowa przytłaczają zamiast rozjaśniać, hałasują zamiast chronić ciszę przestrzeni. A cisza i nieruchomość obrazu jest dla Malinowskiej jego wspaniałym atutem. 

Pełny biogram artystki oraz wszystkie jej obrazy dostępne w ofercie naszej Galerii Wiele Sztuki znajdziesz tutaj

O technice:

Farby akrylowe do powszechnego użycia w sztukach wizualnych zaczęły wchodzić od początku lat 50-tych ubiegłego stulecia, więc na tle wielu tysięcy lat wykorzystywania przez ludzi najrozmaitszych środków do wyrażania swoich artystycznych wizji jest to jeden z najnowszych materiałów malarskich. Oprócz substancji barwiących (pigmentów), akryle malarskie mogą zawierać również różne substancje dodatkowe zmieniające ich lepkość i szybkość wysychania na płótnie (np. gumę arabską). Farbami akrylowymi można malować na praktycznie każdym rodzaju podobrazia, nawet na szkle czy metalu, stąd ich popularność wśród artystów twórców street-artowych czy posługujących się techniką graffiti jako swoim środkiem wyrazu.

Można czasami usłyszeć głosy, że jest to łatwa i prosta w użyciu farba, po którą chętnie sięgają mniej doświadczeni czy wprawni warsztatowo malarze, studenci szkół artystycznych czy wręcz amatorzy. Istotnie, jednymi z cech charakterystycznych dla tych farb jest szybkość wysychania, łatwość nakładania i częściowe prześwitywanie. Jednak, po wyschnięciu artystyczne farby akrylowe są praktycznie niezmywalne i trudno podatny na korekty, co powoduje że każdy obraz tworzony w tej technice musi być bardzo dobrze przemyślany i zaplanowany, zarówno w aspektach kompozycyjnych jak i kolorystycznych. Jest to więc tworzywo wbrew obiegowej opinii o wiele bardziej wymagające i mniej tolerancyjne na błędy w procesie malarskim.

W zastosowaniach artystycznych mogą być kładzione zarówno grubo (tzw. impast), budując wyraźną fakturę obrazu  podobnie jak w przypadku farb olejnych, lub też laserunkowo, cienkimi przezroczystymi warstwami. Malarstwo akrylowe jest więc pewną alternatywą dla malarstwa olejnego (nie bez znaczenia jest też tutaj zauważalna różnica w cenie materiału na korzyść akryli), jednak dla wzmocnienia efektów fakturowych i kolorystycznych malarze często łączą obie te techniki. 

Chcesz kupić obraz, ale obawiasz się, że nie będzie pasował do wystroju? Wyślij nam e-mailem zdjęcie swojej ściany, na której chciał byś by wisiała praca, a my odeślemy Ci wizualizację obrazu w Twoim wnętrzu. Więcej informacji w zakładce Obrazy na ścianę

Kolor

Biele i szarości, Błękit, Brązy i odcienie żółci, Niebieski, Różne odcienie zieleni

Wielkość

190 cm na 110 cm

Rama / Frame

Bez ramy / No frame

Technika

Akryl na płótnie

Styl

Realizm magiczny, Sztuka figuratywna, Sztuka współczesna

Temat

Pejzaż surrealistyczny

Updating…
  • Brak produktów w koszyku.