Weronika Kocewiak
Absolwentka Kolegium Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogicznej w Warszawie (2019), Pracownia Malarstwa i Rysunku dr hab. Marii Kiesner (2019). W 2020 roku rozpoczęła studia magisterskie na kierunku Historia Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, które zakończyła w 2022 międzynarodowym projektem dyplomowym o historii rekonstrukcji atelier Pieta Mondriana. W 2020 odbyła też roczny staż na kierunku Interdyscyplinary Arts iARTS na Academie of Arts ZUYD, Maastricht, Holandia. W 2021 roku rozpoczęła drugie studia magisterskie na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
W latach 2022-23 była stypendystką ESAD.CR Polytechnic de Leiria w Portugalii, gdzie rozwijała swoje umiejętności zarówno w zakresie video, jak i projektowania graficznego, a co najważniejsze uczęszczała na półroczne intensywne zajęcia Interpretation in Theatre w Academy of Theatre of Polytechnic de Leiria u Sofii Cabrita, co pomogło jej w rozwoju działań performatywnych. Od 2017 roku stale rozwija umiejętności i pogłębia wiedzę z praktyk ciała i umysłu, uczestnicząc w wielu międzynarodowych warsztatach i festiwalach, uczyła się od takich nauczycieli jak: Joost Vrouenraets (NL), Sofia Cabrita (PT), Edo Ceder (IL) , Andrzej Woźniak (PL), Iwona Olszowska (PL), Eva Klimackova (SK). Od 2020 rozwija projekty z Kamilem Kucharzewskim, jako duet pogłębiają tematy zgody, bezpiecznego dotyku, ekspresji w ruchu, z wykorzystaniem performance, prac tekstowych i video.
Jej obrazy to malarska odmiana palimpsestu – wyciera i zamalowuje swoje stare płótna, głównie przedstawiające architekturę, nadając im w ten sposób im nowe życie. Podobnie jak w przypadku nadpisanych rękopisów, wydaje się że czasami echa poprzedniej treści przenikają przez warstwy farby, co powoduje powstanie intrygujących podtekstów strukturalnych.
Na wybór drogi twórczej Weroniki Kocewiak miały wpływ prace wielkich artystów przedwojennego Wiednia (Egon Schiele, Gustaw Klimt), a w jej palecie widać inspiracje jasnymi, czystymi kolorami Davida Hockney’a. Jest zafascynowana ludzkim ciałem, ruchem, naturą i to stara się oddać w swoim malarstwie, wyraźnymi śladami pędzla budując barwne plamy składające się na estetyczne, śmiałe i wyraziste kompozycje. Jej obrazy są inspirowane własnymi przeżyciami i doświadczeniami, a intrygujące tytuły prac zostawiają widzowi pole do stworzenia własnej narracji.
Prace Weroniki Kocewiak mogą śmiało znaleźć miejsce w każdej kolekcji współczesnej polskiej sztuki, zarówno ze względu na swoje walory artystyczne, jak i potencjał inwestycyjny.
Wystawy
Od 2018 roku wystawiana na międzynarodowych wystawach oraz festiwalach m.in. Biennale Sztuk Maastricht 2020, Biennale Rysunku Berlin, 2022, POKOJE Prague, 2022, PORÓWNONOCY Kraków, 2022; W 2022 roku prezentowała także swoją indywidualną wystawę malarstwa w Galerii 3one33 w Warszawie z cyklem CIAŁOMIGRACJE. Laureatka II miejsca w ogólnopolskim konkursie malarskim Inspiracje 2022. Serią 5 obrazów olejnych „Portret miasta Kościelec” wygrała ogólnopolski plenerowy konkurs malarski w Kościelcu. Laureatka II miejsca w ogólnopolskim konkursie malarskim Inspiracje 2022.